2024
Неділя, 10 листопада 2024
Зустрічаємося з письменницею Ярославою Дегтяренко
- Article Details
- Category Новини
12 листопада о 13.30 Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на віртуальну зустріч з циклу «ЛітСвіт: про літературу і не тільки…». Цього разу ми зустрічаємося з письменницею Ярославою Дегтяренко – авторкою захопливих історичних романів, володаркою спеціальної відзнаки «Вибір видавця» Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова".
Учасники заходу матимуть можливість поспілкуватися з письменницею, задати запитання щодо її творчості, а також отримати у подарунок збірку української жіночої прози «З непокритою головою», що буде передана бібліотекарями автору найцікавішого запитання.
Підключення до конференції Zoom:
https://us02web.zoom.us/j/86874400631
Ідентифікатор конференції: 868 7440 0631
Участь у заході підтверджується заповненням онлайн-заявки за покликанням https://forms.gle/28vH1JJYsz64oRtc6
Долучайтеся до ефіру та відкривайте для себе світ сучасної української літератури!
Read more265 років від дня народження Йоганна Крістофа Фрідріха Шиллера (1759-1805)
- Article Details
- Category Новини
Сьогодні, 10 листопада виповнюється 265 років від дня народження Йоганна Крістофа Фрідріха Шиллера (1759-1805), видатного німецького поета, драматурга, філософа. Він відіграв визначну роль у формуванні німецької літератури та інтелектуального життя епохи Просвітництва.
Перу Фрідріха Шиллера належать такі відомі твори: п’єси «Розбійники» (1781), «Підступність і любов» (1784) «Марія Стюарт» (1800), «Орлеанська діва» (1801р.), «Мессинська наречена» (1803), «Вільгельм Телль» (1804), драматична трилогія «Валленштейн» (1799), балада «Рукавичка» (1787), а також багато філософських праць з етики та естетики та ін. На Шиллера творчість вплинуло багато класичних письменників XVIII ст.: Олександр Готліб Баумгартен, Йоганн Георг Сульцер, Мойсей Мендельсон та ін.
Окрім письменницької діяльності Фрідріх Шиллер видавав журнали та газети. Наприклад, літературний журнал «Die Horen», на сторінках якого була опублікована книга Шиллера «Про естетичне виховання людини», праці провідних німецьких митців Й. Г. Гердера, А. В. Шлегеля, Й. В. Ґете та ін. Ще одним часописом, над яким працював Ф. Шиллер, був журнал «Neue Thalia», де були опубліковані декілька перекладів Вергілія.
Шиллер є автором відомої «Оди до радості», яка пізніше була використана Людвігом ван Бетховеном у його Дев’ятій симфонії, змінена версія якої згодом стала текстом гімну Європейського Союзу.
Твори Шиллера українською мовою перекладали Юрій Федькович, Борис Грінченко, Пантелеймон Куліш, Олена Пчілка, Борис Тен, Микола Лукаш та ін.
Read moreВсесвітній день науки в ім’я миру та розвитку
- Article Details
- Category Новини
Друзі, сьогодні відзначаємо Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку – міжнародне свято, що підкреслює значну роль науки в суспільстві та в нашому повсякденному житті.
Започатковано цей день в 1999 р. на Всесвітній науковій конференції у Будапешті (зараз – Всесвітній науковий форум). Згодом Генеральна конференція ЮНЕСКО у 2001 р. своєю резолюцією офіційно заснувала Всесвітній день науки. Перший день відзначався у всьому світі у 2002 році. В заходах брали участь урядові та міжурядові організації, національні комісії у справах ЮНЕСКО, науково-дослідні інститути, засоби масової інформації, викладачі вузів.
Цього року тема заходу «Чому наука важлива – залучення розуму та розширення можливостей майбутнього» пройде він під егідою Міжнародного десятиліття наук в інтересах сталого розвитку проголошений ГА ООН (2024-2033 рр.).
Особливу увагу буде надано молодим людям, у яких є можливість у рамках проведення вебінару, що пройде в онлайн-форматі 12 листопада з 13:00 до 14:30 UTC (часовий стандарт, для України + 2 год) задати питання видатним вченим.
Всесвітній день науки має важливі місії:
-інформувати суспільство про вагому роль науки;
Read moreСубота, 09 листопада 2024
Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва
- Article Details
- Category Новини
Друзі, сьогодні відзначаємо свято всіх професіоналів та аматорів, які підтримують народні традиції та популяризують українську культуру – Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва, що відзначається згідно з Указом Президента України від 30 грудня 2011 р. № 1209/2011. Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без театрального, музичного, хореографічного, декоративного та образотворчого мистецтва, тих хто веде просвітницьку роботу, працює в клубних закладах.
Вітаємо усіх, хто присвятив себе служінню мистецтву, збереженню українських традицій, хто дарує людям незабутні зустрічі з прекрасним! Бажаємо миру, добра, благополуччя, творчого натхнення та нових креативних проєктів!
Хочемо нагадати, що починаючи з 2011 року, з метою підтримки обдарованої молоді та розвитку традиційного народного мистецтва, для молодих майстрів в нашій країні засновано 80 стипендій Президента України, які присуджуються щорічно. З положенням про порядок призначення стипендій можна ознайомитись за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/928/2011#Text
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
100 років від дня народження українського поета, драматурга і журналіста Дмитра Тихоновича Мегелика
- Article Details
- Category Новини
9 листопада, минає 100 років від дня народження українського поета, драматурга і журналіста Дмитра Тихоновича Мегелика.
Поет народився у звичайній селянської родини. По закінченні середньої школи, у 1941 році працював слюсарем на запорізькому заводі, 1942 року потрапив на фронт. Після війни отримав вищу освіту за фахом журналіста на Полтавщині й продовжив свою трудову діяльність у редакціях районних, обласних та регіональних газет України. Помер раптово у віці 61 року. Ось і все, що відомо про життя Дмитра Мегелика.
Що ж до його творчості, то свої перші вірші Дмитро Мегелик почав писати й друкувати ще під час війни. Загалом за життя поета в періодичних виданнях було опубліковано більше 800 віршів, а також видано окремі поетичні збірки: «Сонце над Поліссям» (1953), «Засвистали козаченьки» (1959), «Закохані вітри» (1969) та інші. Також Мегелик написав шість ліричних книг для юних читачів, найвідомішими з яких є: «Рушничок», «Розмова з перепілкою» та «Журавка». В доробку автора є й драматичні п'єси: «У Білій Криниці», «Кити йдуть на дно», «Вічна любов».
До ювілею Дмитра Тихоновича Мегелика пропонуємо зазирнути до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та погортати збірки його віршів, адже найкращий спосіб вшанувати пам'ять поета – це почитати його твори.
Живе в душі якась тривога,
Її народжує любов.
Приїзд, розлука, і дорога,
І пісня київських дібров,
Read moreВідбулася ХV Всеукраїнська краєзнавча конференція учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників»
- Article Details
- Category Новини
З 7 по 9 листопада 2024 р. в онлайн-форматі відбулася ХV Всеукраїнська краєзнавча конференція учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників», що була організована Миколаївський обласний Центр національно-патріотичного виховання, туризму . Учасниками заходу стали відомі науковці, краєзнавці, викладачі та учні ЗОШ з 21 області України (понад 150 учасників).
7-8 листопада робота проходила у секціях, де юні дослідники презентували свої роботи з різних напрямків краєзнавства. Завідуюча відділом документів і наукових розвідок з питань краєзнавства Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека Анна Трокай разом з головною спеціалісткою відділу охорони культурної спадщини Управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР Катериною Тарутіною, завідуючою науково-експозиційного відділу Миколаївський обласний краєзнавчий музей Наталією Софієнко, завідуючою організаційно-масовим відділом Тетяною Горбовою та завідуючою організаційно-масовим відділом КЗ «Миколаївський обласний Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді» Миколаївської обласної ради Іриною Ємельяновою були керівниками секції «Культура рідного краю та музейна справа».
Під час захисту пошуково-дослідницьких робіт учасники мали змогу отримати поради щодо подальшого розвитку свого дослідження, відповісти на запитання своїх колег по секції, набути досвіду публічного виступу. Наприкінці найкращі доповідачі були відзначені свідоцтвами.
Read moreВідбувся урочистий захід, присвячений святкуванню Дня Незалежності Польщі
- Article Details
- Category Новини
9 листопада у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбувся урочистий захід, присвячений святкуванню Дня Незалежності Польщі. У рамках зустрічі з нагоди цього важливого свята гості мали можливість поринути в історію й культуру Польщі, віддавши шану багатовіковій боротьбі польського народу за свободу та незалежність.
З вітальним словом до присутніх звернулися голова Одеського обласного відділення Спілки поляків України імені Адама Міцкевича (Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie) пані Світлана Зайцева-Великодна; головний спеціаліст відділу у справах національностей та релігій Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА Олександр Зерницький; а також виконуючий обов’язки голови Болгарського культурно-просвітницького центру «Търновка» – В’ячеслав Ганчо. Прямо з Польщі через онлайн-зв’язок долучилася до заходу вчителька польської мови громадської організації «Миколаївське обласне товариство поляків» Кристина Ксенжепольська. Вони підкреслили важливість співпраці між Україною та Польщею, наголосивши на дружбі та взаємній підтримці, особливо у ці непрості часи.
Окрасою заходу стала поетична програма, у рамках якої прозвучали вірші відомих польських поетів Людвіга Вішневського, Мартина Брікчинського та Адама Міцкевича. Талановита молодь декламувала поезії, співала пісні, що надихали польський народ на боротьбу за незалежність.
Увазі учасників зустрічі була запропонована виставка літератури, яку обласна наукова бібліотека отримала у рамках проєкту «Польська полиця». Данна ініціатива є дуже важливою для популяризації польської культури в Україні та стала символом не лише культурного обміну а й підтримкою українців у боротьбі за незалежність.
Read moreЧетвер, 07 листопада 2024
90 років від дня народження Григорія Дем'яновича Зленка
- Article Details
- Category Новини
7 листопада виповнюється 90 років від дня народження Григорія Дем'яновича Зленка, українського письменника-публіциста, поета, журналіста, літературознавця, бібліографа, заслуженого діяча мистецтв України, члена Національних спілок письменників та журналістів України, Всеукраїнської спілки краєзнавців, Міжнародної асоціації україністів та Наукового товариства імені Т.Шевченка.
Після закінчення факультету журналістики Київського (нині Національного) університету ім. Тараса Шевченка, деякий час працював у редакціях регіональних газет Корсунь-Шевченківського та Одеси. Починаючи з вересня 1972 року й протягом наступних чотирьох десятиліть Григорій Дем'янович Зленко очолював редакційний відділ Одеської національної наукової бібліотеки (Odesa National Scientific Library/ Одеська національна наукова бібліотека). Життя митця обірвалося на 81 році життя 25 серпня 2015.
Загалом у творчому доробку Григорія Зленка понад три тисячі видань, серед яких художньо-документальна проза, літературно-критичні та краєзнавчі розвідки, книжкові рецензії, газетно-журнальні публікації, бібліографічні покажчики, колективні збірки, антології, регіональні словники-довідники та статті для «Української літературної енциклопедії», енциклопедії «Мистецтво України», «Енциклопедії сучасної України» і «Шевченківської енциклопедії». Всі видання та дописи автора присвячені маловідомим сторінкам життя та творчості українських письменників серед яких Т. Г. Шевченко, І. Я. Франко, Леся Українка, Б. Д. Грінченко та іншим видатним особистостям культури, які прямо чи опосередковано дотичні до Одеси.
«Його літературно-краєзнавчі дослідження обов'язково містять дещицю нових фактів, адресовані до маловідомого джерела, представляють вибудовану мозаїку раніше розкиданих свідчень, характеристик, деталей. І перед читачем яскраво розкривається минуле, постає в усій могутності дерево культури і духовності», – саме такими словами описано творчість Григорія Зленка у статті «Слово як діло», надрукованій на честь 65-річчя митця в газеті «Вечірня Одеса» у 1999 році.
А академік Іван Дзюба в передмові до книжки Г. Зленка «Пошук для прийдешнього» написав: «…Він обдарований тим чуттям, яке зупинить його там, де менш уважний дослідник нічого не помітить; він має ту міру впертості, яка дає йому снагу «копати» там, де інший втомиться і безнадійно махне рукою».
Read moreОсобливості роботи популярного месенджеру Вотсап та відеохостингу Ютуб
- Article Details
- Category Новини
07 листопада в Регіональному тренінговому центрі Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулося чергове заняття з комп’ютерної грамотності з циклу «Сервіси мережі Інтернет» у рамках діяльності факультету «Основи комп’ютерних знань» Університету третього віку.
Відвідувачі курсів прослухали історію виникнення та особливості роботи популярного месенджеру Вотсап та відеохостингу Ютуб.
Присутні з’ясували, як зареєструватися у цих додатках та активно використовувати їх. У месенджері – надсилати фото та відео, використовувати стікери для вираження емоцій, користуватися дзвінками та відеотрансляцією, записувати голосові та відео повідомлення, редагувати їх.
У відеохостингу – заходити під власним обліковим записом, шукати відео за допомогою текстового вводу та активації голосового пошуку, поставити відео оцінку та додати його у список відтворення «Переглянути пізніше».
Отримані під час заняття знання учасники курсів відтворили на практиці.
Read moreСереда, 06 листопада 2024
«Модні» лексеми
- Article Details
- Category Новини
У повсякденному спілкуванні вже звичними для нас стали слова «лайк», «стрім» «репостити». А що таке сторіз, знають вже навіть бабусі. То що ж це за «модні» лексеми?
Усі згадані неологізми – це слова іншомовного походження, які часто мають українські відповідники, що звучать не так «модно», але водночас роблять нашу мову більш природною та милозвучною. Чому ж у нас так часто виникає бажання вживати під час спілкування саме запозичені слова? Як вони приходять у нашу мову і де можна знайти їх українські відповідники? Відповіді на ці питання члени розмовного клубу «СловоТворення» дізналися 6 листопада. А ще учасники зустрічі ознайомилися зі «Словником іншомовних слів» з фондів Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та перевірили власні знання за допомогою інтерактивних завдань.
Головна перевага кожної з таких зустрічей – це позитивні емоції, впевненість у собі та живе спілкування українською мовою. До речі, кожен з учасників клубу може пишатися власними досягненнями та мовною вправністю.
Під час наступної зустріч, що відбудеться 13 листопада, пропонуємо разом насолодитися гумористичними рядками з творів Остапа Вишні.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено