П'ятниця, 27 жовтня 2023
Відбулася чергова зустріч у рамках соціальної ініціативи «Пліч-о-пліч з Україною»: Австралія та Нова Зеландія
- Article Details
- Category Новини
27 жовтня відбулася чергова зустріч у рамках соціальної ініціативи «Пліч-о-пліч з Україною», що реалізується Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека у партнерстві з Рада національних товариств Миколаївської області.
Учасники онлайн-заходу дізналися багато цікавих фактів з історії і культури Австралії та Нової Зеландії, уряди і громадяни яких підтримують нашу державу в боротьбі за територіальну цілісність.
Голова Ради національних товариств Миколаївської області Лоліта Каймаразова зауважила на важливості подібних заходів, що гуртують нації і вчать народи підтримувати один одного у скрутну хвилину.
Співробітниця Миколаївського обласного краєзнавчого музею Олена Гриневич, яка під час повномасштабного вторгнення більше року перебувала в австралійському Брисбені, розповіла про діяльність представників Українського народного дому (штат Квінсленд) спільно з представниками інших національних спільнот щодо підтримки нашого народу в прагненні здобути Перемогу.
На завершення зустрічі для усіх учасників пролунав Гімн України у виконанні юної піаністки Софії Гриневич з Нової Зеландії.
Read moreЧетвер, 26 жовтня 2023
Відбулася онлайн-зустріч з завідувачкою Миколаївським музеєм суднобудування і флоту Тетяною Мітковською
- Article Details
- Category Новини
«Читайте першоджерела – в них є відповіді на ваші запитання!»
Тетяна Мітковська
27 жовтня у рамках краєзнавчого клубу «БібліоКліо» у відділі документів і наукових розвідок з питань краєзнавства відбулася онлайн-зустріч з завідувачкою Миколаївським музеєм суднобудування і флоту Тетяною Мітковською, яка очолює музей понад 20 років.
Під час розмови пані Тетяна розповідала про музейні будні, про те, як взагалі живе музей під час війни: «У лютому 2023 ми вирішили відкривати музей, який досі не працював для відвідувачів. Було відновлено експозиції, створено нові виставки із фондів музею. Тому що музей – це не просто будівля, а інституція, яка має певні соціальні задачі й функції. Зараз музей стає місцем дискусії, пошуку, знання. І навіть терапевтичним місцем».
Музей відвідують діти з батьками, військовослужбовці, переселенці. Наша гостя підкреслила, що саме в музеї можна отримати цікаву інформацію з історії рідного міста та краю, а також відповіді на свої запитання. Пані Тетяна підкреслює, що якщо ми живемо в нашому місті, то маємо дбати не лише про свою квартиру чи будинок, а й розширювати свою територію впливу та прикрашати. Тому вона бажає всім миколаївцям в ці важки часи все витримати, пережити та любити Миколаїв. Адже все робиться і змінюється людськими руками – нашими руками!
Read more«Українська мова – мова української ПЕРЕМОГИ»
- Article Details
- Category Новини
Шановні друзі! Фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека спільно зі своїм давнім партнером та надійним другом бібліотеки Леонідом Ржепецьким розпочинають реалізацію локального культурно-просвітницького медіапроєкту «Українська мова – мова української ПЕРЕМОГИ».
Метою проєкту є посилення контенту сучасної української мови у громадському, професійному та приватному середовищі, стимулювання до використання сучасних мовних норм, підвищення рівня володіння українською мовою серед різних категорій громадян.
Слоганом нашого проєкту є вислів Івана Франка «Нам час для України жить!».
Ідейним автором проєкту є Леонід Андрійович Ржепецький – педагог, поет, заслужений працівник культури України, журналіст газети «Південна правда», ведучий її рубрики «Плекаймо мову».
До вашої уваги пропонуватиметься серія відеороликів з оглядами літературно-художніх та довідкових видань з фонду Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки, а також авторське прочитання книги «Плекаймо мову рідну, Українці» від автора проєкту Леоніда Андрійовича Ржепецького.
https://youtu.be/GT2kfCryZEU?si=ZJKTWFaNNlumVQfX
Книжкова експозиція «Українська мова: шлях через століття»
Read more
Фахівці бібліотеки долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності
- Article Details
- Category Новини
27 жовтня у День української писемності та мови фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.
Цьогорічний текст називається «Дороги України», його авторкою стала поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко.
Читав текст актор, театральний режисер та виконавець ролі Івана Довбуша у фільмі «Довбуш» – Олексій Гнатковський. Радіодиктант об’єднав людей, незалежно від професії, віку та місця перебування – діячів культури та мистецтв, вчителів, студентів, учнів, військових.
Написання диктанту відбувалося в повній тиші, під голос читця, що дозволило відчути дух єднання, наповнило світлом, теплом та надією наші серця.
Read moreВідбулася презентація виставки «Довідкові видання – орієнтир у потоці інформації»
- Article Details
- Category Новини
27 жовтня у рамках Декади першокурсника в онлайн-форматі відбулася презентація виставки «Довідкові видання – орієнтир у потоці інформації» для викладачів та студентів Херсонського навчально-наукового інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.
Під час заходу фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека розповіли присутнім про історичні факти появи довідкових видань та презентували енциклопедії, словники та довідники з різних галузей знань з фонду бібліотеки.
Серед представлених видань були ілюстровані довідкові видання про найцікавіші винаходи людства, відомих науковців, митців культури та мистецтва, книги, що стосуються історії Миколаївщини. Наприклад, «Шевченківський енциклопедичний словник Миколаївщини» висвітлює коло питань, які стосуються зв’язків Тараса Шевченка з Миколаївщиною, у довіднику «Ендемічні рослини Миколаївської області», зібрано відомості про 30 видів рослин, що зростають тільки на території області.
Неабияку зацікавленість в учасників заходу викликали книга-мандрівка «Незалежні», за допомогою якої бажаючі можуть здійснити історичний екскурс подіями, які формували Україну протягом багатьох років.
Read more«Російсько-українська війна в друкованих виданнях України»: у Книжковій палаті відкрилась тематична виставка
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Вона присвячена вшануванню героїзму українських захисників і захисниць, які звитяжно стоять на захисті нашої країни.
«Документування історії є дуже важливою справою. Адже завжди знаходився хтось, хто хотів спотворити чи переписати українську історію. Тому так потрібно зафіксувати для майбутніх поколінь об'єктивні й справедливі реалії», – сказав Ростислав Карандєєв.
Майже 200 експонатів в усіх видах друку демонструють драму війни впродовж 2014—2023 років. Це художні твори, документалістика, заснована на реальних подіях, біографічних фактах, викладених та інтерпретованих авторами, мемуаристика, епістолярій, публіцистика, а також періодичні видання.
Організатор виставки — Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова». Співорганізатор — Центр досліджень воєнної історії ЗСУ.
Read moreДень української писемності та мови. Бережімо та цінуймо
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Протягом багатьох століть її пригнічували і намагались викорінити. Сьогодні ми продовжуємо її захищати та популяризувати.
Українська мова несе в собі багато століть історії та мудрості. Це джерело нашої ідентичності, символ нашої незалежності, миру та єдності.
Вона об'єднує нас і безперервно нагадує про наші коріння та той незламний дух, який живе в кожному з нас. Кожне її слово стало зброєю у війні за правду.
Сьогодні відзначається один з найважливіших днів для кожного українця — День української писемності та мови. Бережімо та цінуймо.
Read more
«Українська мова: шлях через століття»
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Презентуємо вашій увазі спільний проєкт Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та Миколаївський ОІППО, що був підготовлений до Дня української писемності та мови – «Українська мова: шлях через століття».
А чи знаєте ви, що в Миколаєві жив свій Нестор Літописець, який вперше в Україні уклав «Словничок Шевченкової мови»? Скільки років знадобилося на збирання і записування лексичного матеріалу до «Словника українських говірок Бузько-Інгульського межиріччя»? Хто вперше запровадив в українській мові терміни «частини мови», «префікс» та «суфікс»? Скільки коштує колекційне видання «Про українську мову і книгу» Івана Огієнка? На ці та багато інших питань ви знайдете відповідь у нашому відео огляді на довідкову та навчальну літературу починаючи з 1861 року до наших днів.
Але пам’ятайте – це тільки мала частина унікального фонду з яким можуть ознайомитися відвідувачі Музею книги. Запрошуємо!
Книжкова експозиція «Українська мова: шлях через століття»
Read more
Людмила Чижова "Степова птаха"
- Article Details
- Category Новини
«Щоб і всі ми жили її мудрою поезією і прозою, яка будить розум і душу! І щоб ми розуміли: родзинка її творчості саме у тому, що вона будить душу і розум як дорослих людей, прикрашених сивиною, так і найменших, найчистіших людських створінь – наших дітей!» – з вступної статті «Людмила Чижова – "Степова птаха"»
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку члену Національної спілки письменників України Людмилі Яківні Чижовій за переданий у дар перший том «Вибраних творів», що вийшов друком у миколаївському видавництві «Іліон» у 2023 році за активного сприяння члена Національної спілки письменників України, лауреата премії Президента України «Українська книжка року» Віталія Дмитровича Рогожі. Видання відкрило серію літературного альманаху «Письменники Миколаївщини» та містить прозові і поетичні твори авторки.
Книги стануть у нагоді літературознавцям, філологам, мовознавцям, студентам вищих навчальних закладів та усім, хто цікавиться сучасною художньою літературою.
Запрошуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися з ними!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку Антоніні Сушинській за передані у дар видання академіка Богдана Сушинського
- Article Details
- Category Новини
Друзі! У День української писемності та мови Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку Антоніні Сушинській за передані у дар літературно-художні, науково-популярні, науково-літературні та довідкові видання відомого письменника, публіциста і науковця, академіка Богдана Сушинського. Богдан Іванович народився на Львівщині. У 1955 році його родина переїхала до села Трояни на Миколаївщині. Саме там він закінчив середню школу. Ранні його твори публікувалися у новобузькій районній газеті «Вперед». З 1964 року його життя пов’язане з містом Одеса, де він здобував вищу освіту та продовжив працювати.
Завдячуючи пані Антоніні фонд бібліотеки поповнився унікальними виданнями. Зокрема: дослідженням історії Чорноморського козацтва XVIII-XX століть «Лицарі приморського степу» (2000), літописом «Козацькі полководці» (2020), працею «Шлях України: нація і національна ідея» (2004), збіркою есе «Міфи та міфотворці» (2020), збірками полемічних нотаток на полях давнописів, наукових розвідок, есе та роздумів «Голосами віщої давнини» (2014) та «Забуті сторінки забутої історії» (2016), перекладами на українську літературну мову історичного нарисів Якова Головацького «Початок і діяльність Львівського Успенського Ставропігійського братства» (2020) та Ісидора Шараневича «Історія Ставропігійського братства та Успенської Ставропігійської церкви у Львові» (2021), романами-есе «Гетьман Мазепа: повернення до Батурина» (2001) та «Гетьман Виговський: погляд з ХХІ століття» (2002), зібранням статей з літературних студій 1968-2020 років «Шукати свій материк» (2021), літературознавчими есе «Правдофобія як метод "дзюбознавства"» (2011) та «Беседы у литературного камина: как стать писателем…» (2004), збірками новел «Обкрадення Мікеланджело» (2015) та «Повісті» (2021), романом «Неприкаяний роман» (2016), «Енциклопедією Львівської Ставропігії XV – початок ХХІ ст.» (2018), каталогом видань із серії біобібліографічних покажчиків «Письменники Одеси» – «Сушинський Богдан Іванович» (2023).
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено