П'ятниця, 09 травня 2025
140 років від дня народження Степана Пилиповича Постернака
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Сьогодні минає 140 років від дня народження Степана Пилиповича Постернака — українського бібліотекознавця, бібліографа, педагога, історика освіти та активного громадського діяча, який стояв біля витоків розвитку національної бібліотечної справи.
Він був одним із засновників і перших співробітників Центральної наукової бібліотеки в Києві (нині — Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського), де працював у 1920–30-х роках. Саме під його керівництвом було започатковано низку бібліографічних проєктів, зокрема створення покажчиків української періодики та книжкових видань, що стали основою для подальших досліджень.
Серед найважливіших його праць: «Бібліографія української преси» (1925), «До історії української освіти і школи» (1926), наукові розвідки про діяльність братських шкіл, книгодрукування, просвітницький рух в Україні.
Він досліджував освітній процес в Україні від XVI до XIX століття, працював над темами розвитку народної освіти, діяльності Кирило-Мефодіївського товариства, поширення української мови в школах.
Окрім наукової праці, Постернак викладав у вищих навчальних закладах Києва, формував методику бібліографічної освіти, читав курси бібліотекознавства, історії книги, бібліографії. Брав активну участь у роботі Всеукраїнської академії наук.
У 1933 році був безпідставно заарештований радянською владою, звинувачений у «націоналізмі» і був розстріляний 19 січня 1938 року.
Сьогодні ім’я Степана Постернака повертається із забуття як символ глибокої наукової відданості, культурного служіння і жертовності. Його спадщина — безцінний внесок у розвиток української гуманітаристики.
Read more
День Європи — наш вибір, наша боротьба, наше майбутнє
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
«Мир у світі неможливо забезпечити без прогресивних зусиль, сумірних рівню небезпеки, яка перед ним постає», — сказав французький політик Роберт Шуман.
Саме цими словами 75 років тому він розпочав декларацію, яка стала основоположною для всього процесу євроінтеграції. День її проголошення — 9 травня — згодом перетворився на символ єдності, миру та спільного майбутнього.
Сьогодні Україна вже четвертий рік поспіль відзначає цей день в умовах повномасштабної війни і водночас втретє разом з країнами ЄС.
Як і 10 років тому, мільйони українців продовжують боротися за європейські принципи: демократію, незалежність, людську гідність та вибір. Ми захищаємо їх щодня на полі бою і в кожному рішенні, яке наближає Україну до повноправного членства в ЄС. Ми захищаємо нашу культурну ідентичність, яка безумовно є невід’ємною частиною загальноєвропейського культурного простору.
Попри постійні спроби кремля розхитати нашу єдність, Україна продовжує впевнено змінюватися та адаптуватися. Для нас інтеграція в ЄС — це не лише про розвиток, а й про безпеку. Ми щиро вдячні партнерам за політичну, військову, економічну та гуманітарну підтримки у боротьбі з російською агресією. Ми цінуємо непохитну підтримку Євросоюзу у відновленні об’єктів культурної спадщини та розвитку української культури, що зміцнює та збагачує європейський культурний простір.
Як і 75 років тому, Європа сильна, коли діє разом. А Україна вже є частиною європейського товариства. Тож наш спільний обов’язок — захистити та зміцнити це майбутнє.
Read more
Лауреат Нобелівської премії з літератури 2016 р. Боб Ділан
- Article Details
- Category Новини
Лауреатом Нобелівської премії з літератури 2016 р. став американський автор-виконавець пісень, поет, кіноактор Боб Ділан (справжнє ім’я Роберт Аллен Ціммерман) (нар. 1941 р.).
На церемонії введення Ділана до Зали слави рок-н-ролу в американському Клівленді Брюс Спрінгстін сказав: «…Він показав нам, що ця музика може бути високоінтелектуальною. Він має бачення і талант, що дозволяють вмістити цілий світ в одну пісню. Він змусив популярну музику звучати по-новому, зруйнувавши рамки та обмеження і назавжди змінив обличчя рок-н-ролу».
Навчаючись в школі, Боб почав створювати власні музичні гурти, виконував пісні з репертуару Літла Річарда та Елвіса Преслі. У 1959 р. вступив до Університету Міннесоти, але менше ніж за рік покинув навчання.
У 1961 р. Ділан переїхав до Нью-Йорка з метою розпочати музичну кар’єру і вже на початку наступного року випустив свій перший альбом. Наступний альбом «The Freewheelin’ Bob Dylan» (1963) зробив автора зіркою. Саме тут з’явилася пісня «Blowin’ in the Wind», яка стала гімном руху за громадянські права в США. Альбоми «The Times They Are A-Changin’» (1964) та «Another Side of Bob Dylan» (1964) містили пісні, що торкалися тем расової нерівності, війни та змін у суспільстві.
Справжнім тріумфом став альбом «Time Out of Mind» (1997), отримавши три премії «Греммі», зокрема як «Альбом року». Цього ж року Боб Ділан отримав нагороду Kennedy Center Honors за внесок у культуру США.
Володар премій «Золотий глобус» та «Оскар», лауреат спеціальної Пулітцерівської премії (2008), у 2016 р. Боб Ділан нагороджений Нобелівською премією за «створення нових поетичних виразів у великій американській пісенній традиції».
Read moreБібліотека запросила своїх гостей у віртуальну подорож «Європейський слід в історії Миколаєва» з нагоди Дня Європи
- Article Details
- Category Новини
9 травня Центр міжнародного партнерства Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запросив своїх гостей у віртуальну подорож «Європейський слід в історії Миколаєва» з нагоди Дня Європи.
Учасники зустрічі «мандрували» вулицями міста, шукаючи відповіді, розгадуючи підказки та відкриваючи для себе нові факти про представників різних європейських країн і про їхній внесок у розвиток нашого міста, дізнавалися цікаві подробиці про архітектурні споруди минулих століть, що знаходяться в історичному серці Миколаєва.
Жваве обговорення викликали маловідомі факти про архітектурні споруди ХІХ ст., а цікаві формулювання завдань, музичні вікторини та ребуси стали родзинкою зустрічі.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено