червня 2025
Понеділок, 23 червня 2025
Вийшла нова стаття у блозі Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького для «Укрінформу» під назвою: «Між Гітлером і Сталіним: Яку ціну заплатила Україна у Другій світовій війні»
- Article Details
- Category Історія
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Сьогодні, у День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни, вийшла нова стаття у блозі Міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького для «Укрінформу» під назвою: «Між Гітлером і Сталіним: Яку ціну заплатила Україна у Другій світовій війні».
Щороку 22 червня російська пропаганда вкотре просуває міф про «віроломний напад» нацистів на СРСР. Насправді ж у 1939–1941 роках Радянський Союз був союзником Гітлера, а пакт Молотова-Ріббентропа відкрив шлях до початку Другої світової. Україна опинилася в епіцентрі протистояння між двома тоталітарними режимами, що перетворило її територію на арену масштабної трагедії.
«З початком нацистського вторгнення, не маючи змогу евакуювати в’язнів, Сталін дав наказ їх просто знищити. 22–23 червня 1941 року НКВД розпочало масові розстріли в’язнів в тюрмах і таборах. Протягом двох тижнів було вбито близько 22 тисяч людей, яких переслідували переважно за політичні переконання», — акцентує Микола Точицький.
Детальніше читайте на сайті МКСК
Read more
Відзначаємо Міжнародний олімпійський день
- Article Details
- Category Новини
23 червня – Міжнародний олімпійський день, що відзначається з 1948 р. за рішенням Міжнародного олімпійського комітету.
Представляємо книгу Олександра Кучерявого та Анатолія Лемиша «UAsports/UAспорт : історія України написана мовою спорту» (Київ, 2021). Це зібрання історій про видатних українських спортсменів та їх досягнення на світових спортивних аренах. Одним із найяскравіших спортсменів був важкоатлет Леонід Жаботинський – чотириразовий чемпіон світу, який встановив 19 світових рекордів. Видатний легкоатлет, багаторазовий чемпіон Європи та Олімпійських ігор – Сергій Бубка встановив 35 світових рекордів, «Королева гімнастики» Ірина Дерюгіна за 11 років своїх виступів стала однією з найбільш титулованих гімнасток світу.
Багато славних імен є серед українських футболістів, найбільш титулованими є три форварди, три володарі Золотого м’яча – Олег Блохін, Ігор Бєланов та Андрій Шевченко. Видатні боксери – брати Віталій і Володимир Клички завоювали всі чемпіонські пояси в суперважкій вазі. Наша землячка Ольга Харлан, чотири роки поспіль утримувала звання найсильнішої шаблістки Європи, вона стала першою українкою, яка увійшла в серію Role Models і була обрана прототипом ляльки Барбі.
До розповідей про видатних спортсменів додаються оповідання про славнозвісних людей минулого, на яких схожі герої цієї книги.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#спорт #спортсмени #Олімпійськіігри
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Бібліотека висловлює щиру подяку краєзнавцю Олександру Шарафанову за передане в дар науково-популярне видання – «З краєзнавчих мандрів»
- Article Details
- Category Новини
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку краєзнавцю Олександру Шарафанову за передане в дар науково-популярне видання – «З краєзнавчих мандрів» (Миколаїв, 2025).
Дане видання – це мандрівка в часі, присвячена унікальним польовим історико-краєзнавчим дослідженням, що тривали у 2011–2016 роках. Ці багаторічні експедиції охопили простори сучасної Миколаївщини – краю, де земля зберігає відгомін славетної Козацької доби.
Особлива увага була приділена живій пам’яті – спогадам старожилів, які зберегли у своїх серцях уривки історій, що передавались з покоління в покоління.
Ця книга не просто науковий підсумок досліджень, а й щира спроба зберегти історичну тяглість, оживити минуле і пробудити в нас глибше розуміння української культурної спадщини.
Запрошуємо всіх, хто цікавиться документальними джерелами, краєзнавством та багатовимірною історією України, завітати до нашої бібліотеки та ознайомитися!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Як справитись зі стресом допомагають розібратися фахівці мобільної бригади DCA NCA в Україні
- Article Details
- Category Історія
Щодня й щоночі українці через війну переживають стрес. Негативні емоції й почуття, які не знаходять виходу, можуть провокувати розвиток ментальних порушень, що негативно впливатиме як на робочий процес, так і на самопочуття фахівців.
Як справитись зі стресом, не піддатись професійному вигоранню, вчасно розпізнати ті чи інші емоції й, головне, допомогти собі і оточенню, бібліотекарям Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека допомагають в цьому розібратися фахівці мобільної бригади DCA NCA в Україні.
Сесія розрахована на сім занять. Всі учасники відмічають, що одразу після зустрічей, вони відчувають себе емоційно вивільненими, їх внутрішній стан покращується, а практичні техніки й різноманітні вправи сприяють цьому.
Неділя, 22 червня 2025
Богдан Смоляк «Моя найбільша війна»
- Article Details
- Category Новини
Національний тиждень читання (художньої літератури)
День 7. Книга про війну
Богдан Смоляк «Моя найбільша війна»
Богдан Смоляк (нар. 1952) - член Національної спілки письменників України. Автор, окрім численних публікацій у періодиці й антологіях, двох десятків різножанрових книжкових видань, серед яких домінують поетичне вибране «Словник мовчання» (2010), роман «Віднайдене місто» (2014), збірка афористики «Альпінарій» (2016), збірка житійних катренів «У самозреченні творящі» (2017), переклад збірки класикині польської поезії Марії Павликовської-Ясножевської «Поцілунки» (2023). Відзначений літературними преміями імені М. Гоголя та Ірини Вільде. Чимало років віддав редакторській і видавничій справі у Львові, а нині живе і творчо працює у своєму родимому місті Кам'янці-Бузькій на Львівщині.
Книга «Моя найбільша війна» містить документальні, есеїстичні й художні записи (подекуди поєднані темою чи асоціацією, але насамперед форматом дня), що передають цивільне авторове пережиття воєнного 2022 року.
Її засаднича ідея: кожен має свою внутрішню війну, бо неодмінний змаг людської душі за наближення до ідеалів добра і справедливості, за вдосконалення у вірі, надії й любові, – а така надзвичайна подія, як стратегічна битва, яку провадить український народ зі своїм історичним антагоністом Московією, з ворогом світоладу, здатна употужнити наші найкращі особисті прагнення.
Read more
Субота, 21 червня 2025
220 років із дня народження Миколи Закревського
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
21 червня виповнюється 220 років із дня народження Миколи Закревського — українського історика, етнографа і фольклориста.
Микола Закревський народився у 1805 році. Він провів свої юнацькі роки у Києві і був учнем київської гімназії №1 з 1820 року.
Микола Закревський мав глибокі знання про столицю України. Незалежно від місця проживання, він завжди вважав себе киянином і підписував деякі свої праці як «Киянин Микола Васильович Закревський».
Однією з найвідоміших праць Миколи Закревського є «Нариси Історії міста Києва» (1836 р.), де він зібрав інформацію з історії Києва з найдавніших часів. У цій праці автор наводить топографічні, статистичні та археологічні дані про місто, а також робить опис старовинних пам’яток, вулиць, церков і монастирів.
Окрім цього, Микола Закревський завершив багаторічне збирання та вивчення української народнопоетичної творчості, видавши збірку «Старосвітський бандуриста» (1860 р.) у трьох книгах. У цій збірці міститься велика кількість дум, пісень, прислів’їв, приказок, загадок і словник із 11127 українськими словами-ідіомами. Після виходу праці експерт продовжував збирати нові матеріали для доповнення свого збірника. Його робота в цій галузі допомогла зберегти народну творчість України, а також розширила наше розуміння культурного спадку народу.
Микола Закревський передав бібліотеці 100 малюнків пам’яток старовини у Києві у 1845 році, більшість з яких виконані власноруч.
Його праці досі використовують вчені та дослідники, а збережені матеріали стали цінним джерелом для розуміння національної спадщини.
Read more
90 років від дня народження однієї з найвідоміших і найуспішніших французьких письменниць XX століття Франсуази Саган
- Article Details
- Category Новини
«Писати – це єдиний спосіб пізнання себе.»
Ф. Саган
21 червня відзначаємо 90 років від дня народження однієї з найвідоміших і найуспішніших французьких письменниць XX століття Франсуази Саган (справжнє ім’я – Франсуаза Куарез). Свій псевдонім вона запозичила з роману відомого французького письменника Марселя Пруста «У пошуках утраченого часу», однією з героїнь якого була герцогиня Саганська.
Авторка створила більше 20 романів, десяток п'єс, низку новел та сценаріїв. «Коли персонажам у моїй голові стає справді тісно, я й починаю писати», – говорила Ф. Саган. Роман «Bonjour, печале!» (1954) зробив її скандально відомою у 19 років. Французький критик Ж. Урден писав, що цей роман «відобразив настрої та позицію молодого покоління, що починало жити після величезного потрясіння, якого зазнав світ у роки війни, коли загинули дотеперішні уявлення про Добро та Зло, дотеперішні моральні цінності, колишні заборони і табу». «Bonjour, печале!» неначе увібрав долі сучасників письменниці — навіть з’явився термін «покоління Франсуази Саган».
Франсуазу Саган вважають талановитою драматургинею, п'єси якої з успіхом й сьогодні йдуть в театрах. Її роман-біографія про Сару Бернар, написаний у формі листів до артистки, викликав неабиякий резонанс в Європі.
Read moreМаркіян Прохасько «Мрія про Антарктиду»
- Article Details
- Category Новини
Національний тиждень читання (художньої літератури)
День 6. Нонфікшн
Маркіян Прохасько «Мрія про Антарктиду»
У цій книзі здійснено спробу без замаху на вичерпність синтезувати і передати читачу цілісний світ Антарктики — холодного, скутого льодом, ненаселеного і досі маловивченого краю. Він простягається на континент Антарктиди та Південний океан із безліччю островів. Зануритись у мандрівку дивовижним світом криги та снігу допоможуть неповторні краєвиди регіону, незвичайні пригоди людей, історії відчайдушних першопрохідців, неймовірні наукові дослідження, загрозливі глобальні проблеми, краса живої первозданної природи, яскраві відчуття у подорожі океаном.
В основі книги — живі враження автора, який здійснив велику мрію і подався у захопливу подорож до української станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Текст насичений великою кількістю інформації, пов’язаною із континентом: від того, як люди знайшли південну землю 200 років тому, — до того, як потрапити на континент у наш час; від мальовничих описів навколишнього світу у Антарктиці — до пояснення складних процесів, які безпосередньо стосуються кожного мешканця планети.
#тижденьчитання2025
Read more
П'ятниця, 20 червня 2025
У рамках веб-коучингу «БібліоStudies» відбувся черговий вебінар «Облік бібліотечного фонду: аналіз показників»
- Article Details
- Category Новини
20 червня у рамках веб-коучингу «БібліоStudies» відбувся черговий вебінар «Облік бібліотечного фонду: аналіз показників». До заходу долучився 61 фахівець з публічних бібліотек 42 територіальних громад Миколаївської області.
Провідні фахівці відділу формування фондів Миколаївської ОУНБ ознайомили учасників з результатами проведених публічними бібліотеками регіону заходів з актуалізації бібліотечних фондів у 2022-2024 рр.
Детально зупинилися на правилах ведення облікової документації та усунення типових похибок ведення книг сумарного обліку.
Наголосили на планомірності підготовки фінансового звіту щодо поповнення бібліотечних фондів. У межах заходу були надані практичні рекомендації щодо підготовки до звітної кампанії та представлені можливості методичної підтримки щодо процесів формування бібліотечних фондів.
Read moreЄвген Горбуров і директорка бібліотеки Вікторія Агаркова розповідають про несподівані відкриття експонатів Музею книги
- Article Details
- Category Новини
У дитинстві ми всі читали книжки про скарби й уявляли себе на місці відважних шукачів пригод, щоправда, наблизиться їм до захованих, казкових багатств допомагала таємнича карта.
Сьогодні ж натрапити на слід скарбів можна вирушивши до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Шукаючи потрібну книгу, прямо таки між її сторінок, можна випадково зустріти несподівану знахідку! Наприклад, срібну монету 1873 року номіналом 15 копійок, банківський вексель або рідкісну марку. Ці та інші артефакти були знайдені бібліотекарями у різні роки між сторінками раритетних видань, що становлять інтерес не тільки для колекціонерів та краєзнавців, а й стануть цікавими для кожного читача.
У своїй новій статті на сторінках «Вечірнього Миколаєва» депутат Миколаївської обласної ради, історик і краєзнавець, почесний читач нашої бібліотеки Євген Горбуров і директорка бібліотеки Вікторія Агаркова розповідають про несподівані відкриття експонатів Музею книги.
Якщо ви вже хочете дізнатися більше, мерщій за новим номером «Вечірнього Миколаєва».
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено