Миколаївська громадська бібліотека на сторінках друкованих джерел XIX - поч. XX століття
- Деталі
- Хіти: 4212
Жевнер Віра Миколаївна, завідуюча відділом документів і наукових досліджень з питань краєзнавства ОУНБ ім. О. Гмирьова
Довгі десятиліття вивчення минулого бібліотеки здійснювалось епізодично ентузіастами-просвітителями. Перші узагальнені матеріали були зібрані у збірнику «Історія бібліотеки (1881-2001)», що був підготовлений до 120-річчя від дня її заснування і виданий у 2001 р.
Новий підхід до вивчення історії бібліотеки як головного регіонального центру культури за ініціативою заступника директора з наукової роботи Т. С. Астапенко став поворотним. На час початку наукового пошуку були відомі окремі публікації, дата заснування бібліотеки. Але не було ще глибоких досліджень. Проведена пошукова робота в архівах нашої області, м. Києва, Державній історичній бібліотеці України, науковій бібліотеці НАН України ім. В.І. Вернадського (м. Київ). Працівниками бібліотеки зібрані безцінні за значущістю документи з історії бібліотеки. До пошуків та досліджень залучалися працівники Миколаївського обласного краєзнавчого музею та Державного архіву Миколаївської області. Результатом цієї роботи стало видання збірки «Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова: історія, традиції, динаміка змін (1881-2006 рр.)» до 125-річчя від дня заснування бібліотеки.
Віднайдено документ - додаток до багатотиражної миколаївської газети «Николаевский вестник», в якому було опубліковано звернення «Пора иметь общественную библиотеку!». У зверненні жителям міста пропонувалося організувати товариство для влаштування бібліотеки-читальні.
В фонді бібліотеки зберігається перший «Статут Миколаївської громадської бібліотеки» (затверджений у листопаді 1881 р.), що діяв до 1893 р. А також Статути за 1894, 1905 рр.
Постійний брак коштів примушував дирекцію бібліотеки проводити платні літературні та музичні вечори, лекції, народні читання. Важливим джерелом, що містить відомості про проведені публічні читання і лекції, їхню тематику та кількість присутніх, є унікальна книга «Организация публичных лекций при Николаевской общественной библиотеке: отчет лекционной комиссии за 1900-1901 гг.» (1902 р.). У чудовому стані збереглися також рекламні плакати і програмки, що розкривають репертуар музичних ранків, літературних, народних читань та свідчать про величезну просвітницьку роль прогресивної громадськості у справі розповсюдження культури, підтримки прагнення спільноти до книги та знань.
Також унікальним друкованим довідково-бібліографічним джерелом дослідження історії бібліотеки є «Адрес-календари» (1869, 1900, 1903, 1901, 1913, 1915 та ін. рр.), що дозволяють простежити місцезнаходження бібліотеки у різний період свого існування, оскільки до 1894 р. бібліотека не мала власного приміщення.
Цінними джерелами для вивчення книжкових зібрань бібліотеки є перші друковані каталоги бібліотеки. Вони виходили впродовж чверті століття (1887-1912 рр.), мали різний обсяг та якісне наповнення. Їхнє вивчення дозволяє одержати достовірну інформацію про склад фондів бібліотеки, читацькі уподобання, зв’язки з місцевими організаціями, товариствами тощо.
Подальший період розвитку громадської бібліотеки (з 1889 р.) відомий завдяки документальним пам’яткам: збереглися щорічні друковані звіти бібліотеки (1900 – 1915 рр.). Вражає сама специфіка інформаційного наповнення, кількість таблиць, що знаходяться у звітах. Вони містять відомості про рух передплатників за місяцями, кількість книг і нових журналів, що видавалися, розподіл відвідувачів за статтю, віком, родом занять, за місцем проживання, загальну кількість виданих книг за розділами каталогу тощо.
Періодичні видання XIX - поч. XX ст. є вагомим джерелом історичного дослідження. На сторінках «Николаевской газеты» публікувалися різноманітні матеріали про діяльність бібліотеки.
Дирекція бібліотеки на сторінках «Николаевской газеты» зверталась до багатьох місцевих установ та товариств із проханням передавати річні звіти та інші друковані видання. Надсилали свої звіти та видання міська управа, біржовий комітет, товариства допомоги дітям бідних робітників, любителів природи, “Трудова копійка”, відділення імператорського музейного товариства, яхт-клуб, “Просвіта” та інші. Всі ці видання зберігаються в бібліотеці і сьогодні.
Знаковою подією в історії бібліотеки стала передача міського місця на розі вулиць Різдвяної та Спаської для будівництва власного приміщення (Южанин, 1894, 1 лют.), а згодом і його закладка 1 травня 1894 р. Знаменною подією в історії Миколаєва стало відкриття та освячення власного приміщення бібліотеки, яке відбулося 27 грудня 1894 р. Про це розповідають замітки, що регулярно публікувалися на сторінках миколаївської газети «Южанин» (1894, 31 груд.). У цьому приміщенні бібліотека знаходилась до 1964 року.
Миколаївська громадська бібліотека турбувалася не тільки про поповнення фонду, а й про його розкриття. Традиційно на сторінках газети повідомлялося про нові надходження до фондів бібліотеки книг і журналів, цінних дарунків. Щорічно дирекція бібліотеки звітувала перед населенням, повідомляла про збори та засідання членів дирекції, висвітлювала проблемні питання.
Приміщення, в якому бібліотека знаходиться сьогодні, має дуже цікаву історію. У процесі пошукової роботи було виявлено такі данні: у квітні 1911 р. на вул. Московській розпочалося будівництво так званого «Лебедевського театру». Однак театр так і не був добудований, акціонерне товариство, що його очолював Властелиця, виявилося неспроможним. Більш докладно про цей факт розповідає книга «Властелициада. 5-ти-милионная панама в Николаевском городском кредитном обществе» (Николаев, 1913 р.). Автори видання - Карпов і Тєплов.
У ході систематичних наукових досліджень зібрано значну кількість документальних, фактографічних, бібліографічних та наочних матеріалів. Кожна віднайдена документальна сторінка історії бібліотеки має величезну значимість, як рідкісний свідок минувшини.
Жевнер В. М. Миколаївська громадська бібліотека на сторінках друкованих джерел XIX - поч. XX століття //Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова: історія розвитку, ресурсний потенціал, соціальне партнерство : матеріали наук.-практ. конф., 11 листоп. 2011 р. / Миколаїв. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гмирьова ; упоряд. Л. Л. Сидоренко ; ред. : Т. С. Астапенко, Л. М. Голубенко . – Миколаїв, 2012 . – С.23-25.
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено