Соціокультурна діяльність Миколаївської універсальної наукової бібліотеки у дистанційному форматі
- Деталі
- Хіти: 678
Обмежувальні заходи, введені у зв’язку з пандемією COVID-19, торкнулися і Миколаївської універсальної наукової бібліотеки як установи, робота якої пов'язана з масовим відвідуванням її громадянами. Робота у дистанційному форматі стала для нас новою реальністю – бібліотеці потрібно було адаптуватися, перегрупуватися і дуже швидко перебудувати свою роботу. Основну діяльність щодо просування наших ресурсів та послуг у цей період було переформатовано в онлайн. Цей перехід стався відносно спокійно, оскільки основна інфраструктура для організації цієї роботи в онлайн-режимі була вже створена, а співробітники швидко навчилися працювати у нових реаліях.
Протягом 2020 р. 141 захід було проведено у дистанційний формат на платформах Zoom та Google Meet, учасниками яких стали 2222 особи. Крім того, 14256 осіб переглянули 70 заходів, що транслювалися в соціальній мережі «Фейсбук» та розміщувалисяв ютубі.
Учасники онлайн-засідань постійної наукової студії «Освіта Миколаївщини: нові наукові орієнтири» – представники департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, науковці, викладачі та студенти ВНЗ – обговорювали питання щодо впровадження принципів академічної доброчесності у сучасний освітньо-науковий процес закладів вищої освіти м. Миколаєва (12.11) та ділилися своїми думками щодо дистанційного та дуального навчання як шляху до модернізації вищої освіти (16.12).
У рамках роботи Університету правових знань відбулися онлайн-заходи, під час яких присутні ознайомилися з первинною та вторинною правовими допомогами, порядком звернення громадян і колом суб’єктів, відповідальних за надання кваліфікованої допомоги (20.10), дізналися про порядок створення та легалізації молодіжних громадських організацій, нормативно-правові акти, що визначають їхні особливості (18.11). До Всеукраїнського тижня права відбулася трибуна юриста «Підліток і закон: кримінальна відповідальність неповнолітніх» (10.12) за участю адвоката, начальника відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Миколаївській області Г. О. Гоголєвої та Регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини В. М. Жепали.
Учасники онлайн-заходів у рамках обласного гендерного центру дискутували на тему «Гендерні стереотипи батьків та їхній вплив на особистісний розвиток підлітка» (22.10), обговорювали соціологію і психологію гендерного насильства (25.11), порушували питання щодо рівних можливостей в отриманні професій жінками і чоловіками у stem-компаніях (08.12). Спікерами у заходах виступили начальник відділу по роботі із сім’єю департаменту соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації З.Г. Дмитрієва та радниця голови Миколаївської облдержадміністрації з питань забезпечення рівності жінок і чоловіків у Миколаївської області В.М. Ярошенко.
З історію права інтелектуальної власності, характеристиками її об’єктів та суб’єктів членів клубу молодих і креативних (КМК) «Територія Науки» ознайомив патентний повірений України В. П. Довгий (16.09), доктор фізико-математичних наук, професор ЧНУ імені Петра Могили Е.А. Лисенков під час лекції детально розповів про проблеми та виклики, з якими стикаються науковці у сучасних умовах в Україні (26.10), а учасники онлайн- тренінгу за темою «Перші кроки у науці: з чого почати?» (07.12) дізналися про основні процеси підготовки талановитої молоді до науково-дослідної роботи у навчальних закладах та схеми, алгоритми і процеси наукового дослідження.
Спільно з кафедрою філософії освіти, теорії й методики суспільствознавчих предметів Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти було організоване та проходило в онлайн-форматі засідання суспільствознавчої науково-методичної студії «Історія і пам’ять» за темою «Роль жінки в історичному поступі українського суспільства» на знак вшанування у 2020 р. видатних жінок України – княгині Ольги і Ярослави Стецько (14.12).
У рамках краєзнавчого клубу «БібліоКліо» відбулися онлайн-зустрічі з краєзнавцем, авторкою народознавчих книг і методичних розробок з етнографії півдня України І. В. Гавриловою (10.11), миколаївською поетесою, членом Спілки журналістів України та Спілки письменників України О. Є. Сквірською (17.12).
Учасники онлайн-засідань дискусійного клубу «Матриця майбутнього», що розпочав свою роботу у 2020 р., обговорювали питання щодо життя громадського суспільства в умовах загроз вірусних захворювань (30.06), наслідків кліматичних змін у природно-заповідному фонді та біорізноманітті в цілому (19.08), особливостей сучасної формальної та неформальної, дистанційної освіти дорослих (28.10), важливості знань здорового харчування та взаємозв`язок харчування з різними захворюваннями (18.11).
У рамках реалізації проєкту відбулися Перші поетичні онлайн-читання «Слово і світ Дмитра Креміня» (04.11), присвячені відомому поету, есеїсту, перекладачу, публіцисту, заслуженому діячу мистецтв України, лауреату Дepжaвної премії України імені Тараса Шевченка. У заході взяли участь науковці, працівники різних сфер науки і культури, творча інтелігенція, співробітники вищих учбових закладів, бібліотек.
У період вимушеної ізоляції Інформаційно-ресурсний центр міжнародного партнерства не давав нудьгувати своїм відвідувачам. На карантині його діяльність була активною, як і в звичайних умовах.
У рамках проєкту «Будь на хвилі – читай, думай, дискутуй» пройшли онлайн-зустрічі з музикантом О. Луценко (10.06), письменницею і поетесою І. Завяловою та ілюстраторкою І. Чуприною (13.10), поетесою, членом Національної спілки письменників України Г. Запорожченко (05.11), дитячим письменником Є. Погореловим (12.11).
У рамках проєкту «Твори культуру: створюємо бібліотечні інноваційні послуги» відбулися музичні онлайн-квартирники «Бібліотека об’єднує музичні таланти» (25.10, 13.12). Свою творчість увазі глядачів представили солісти та музиканти Миколаївської обласної філармонії, викладачі Миколаївського фахового коледжу музичного мистецтва, Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв, Будинку дитячої та юнацької творчості Миколаєва, ансамбль пісні і танцю «Чорноморці» Обласного палацу культури, викладачі та учні Мішково-Погорілівської дитячої музичної школи (Миколаївська область), співаки та музиканти-аматори з числа волонтерів Центру та бібліотеки. Усі охочі мали змогу записати відео свого виступу безпосе
редньо у бібліотеці або надати організаторам вже записане відео. Пряма трансляція відбувалася на сторінці організаторів у соціальній мережі «Фейсбук» і не мала ніяких обмежень щодо переглядів та коментарів.
За допомогою онлайн-ресурсу Livereacting у соціальній мережі «Фейсбук» було проведено 6 онлайн-вікторин, під час яких 498 учасників мали можливість перевірити свій рівень медіаграмотності та знання про космічний корабель Crew Dragon та Ілона Маска, історію США тощо.
Під час карантину відбулися онлайн-читання художніх творів англійською мовою з прямою трансляцією у фейсбуці, 21 тематичний онлайн-вебінар, до відзначення Дня Європи в Україні відбулися перегляди та онлайн-обговорення художнього фільму «Піаніст» (2002 р., режисер Роман Поланскі) (13.05) та біографічного фільму «Сен Лоран. Стиль – це я» (2014 р., режисер Бертран Бонелло) (15.05), проходили онлайн-зустрічі з носіями англійської мови та учасниками Програм для майбутніх лідерів (FLEX).
З метою популяризації інформаційних ресурсів працівниками бібліотеки було підготовлено та розміщено на офіційному вебсайті бібліотеки 35 віртуальних виставок. Для сторінки краєзнавчого клубу «БібліоКліо» у соціальній мережі «Фейсбук» були підготовлені різноманітні інформаційні повідомлення, зокрема було започатковано цикл ретропостерів для календаря-екскурса, складено краєзнавчі чекліст на березень та квітень з порадами для урізноманітнення проведення вільного часу в період карантину, створено 4 проморолики, буктрейлер та постер до віртуальної поетичної гуртівки «Небесне і Земне: душі і слова Поетів у наших серцях» з нагоди відзначення ювілею Л. В. Костенко та вшанування пам'яті Д. Д. Кременя, а також розроблено 14 книжкових синквейнів «Краєзнавчий Акцент».
Протягом 2020 р. здійснювалася методична діяльність в онлайн-простірі. На платформі «Дистанційна освіта в Миколаївському регіональному тренінговому центрі» (http://www.e-osvita-myk.tk) відбулося дистанційне навчання, до якого долучились 38 представників ЦБС та публічних бібліотек ОТГ області. Навчання пройшло за трьома дистанційними начальними курсами.
На обласному рівні було організовано два онлайн-заходи з підвищення кваліфікації (семінар-тренінг для методистів «Клієнтоорієнтованість у системі сучасного бібліотечного обслуговування»; День професійного спілкування для керівників бібліотечних закладів «Бібліотеки у період карантину: професійна мобільність та спроможність до змін»).
На платформі Zoom Миколаївською обласною універсальною науковою бібліотекою у рамках вебкоучингу «БібліоSTUDIES» було проведено 13 вебінарів для 84 працівників бібліотек ЦБС/ОТГ області.
Працівники обласної наукової бібліотеки підвищували кваліфікацію шляхом участі у професійних вебінарах, тренінгах, курсах.
Сьогодні, коли ми бачимо результати нашої роботи, можна зробити висновки, що послуги в онлайн-форматі цікаві читачам. Головне – правильно визначити тематику та зміст. Вони мають бути захоплюючими та корисними для цільової аудиторії, зроблені якісно з точки зору технічного виконання. Щоб бути затребуваними, бібліотеки повинні показувати результат, дуже швидко перебудувати свою роботу, а співробітники – вчитися на льоту, розвиватися у різних напрямках, виробляти критичне мислення і креативність, правильно аналізувати ситуацію і бути стресостійкими. Пандемія змусила нас переосмислити підходи до роботи, щоб у майбутньому подібні події не змогли її паралізувати. Ми ще раз довели, що вміємо працювати у сучасних форматах, творчо підходити до вирішення навіть дуже непростих завдань.
Як нас знайти!
Vyzer O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено