Відбулися Треті поетичні онлайн-читання «Слово і світ Дмитра Кременя»
- Деталі
- Хіти: 204
19 вересня відбулися Треті поетичні онлайн-читання «Слово і світ Дмитра Кременя», присвячені відомому поету, есеїсту, перекладачу, публіцисту, заслуженому діячу мистецтв України, лауреату Національної премії України імені Тараса Шевченка. Захід об’єднав науковців, педагогів, краєзнавців, просвітян, творчу інтелігенцію, співробітників та студентів навчальних закладів, бібліотекарів не тільки з Миколаївської, а й Закарпатської, Київської областей.
Відкрила читання та розповіла про обласну акцію – поетичний акцент «Мелодія його життя», підготовку біобібліографічного покажчика «Д. Д. Кремінь: талант, в якому зійшлися гори і степи» заступник директора з наукової роботи Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека Н. В. Моісеєва. З вітальним словом до учасників звернувся кандидат філологічних наук, доцент, уповноважений із захисту державної мови, почесний читач нашої бібліотеки Т. Д. Кремінь, який поділився спогадами про батька, розказав про заходи зі вшанування його пам’яті на Миколаївщині, Закарпатті та плани на майбутнє.
Поет, прозаїк, журналіст, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України В. В. Кузан подякував голові обласної військової адміністрації В. О. Кіму за тісну співпрацю та розповів про першу всеукраїнську літературну премію імені Дмитра Кременя. Він наголосив, що «Дві стихії (Закарпаття та Миколаївщина) – боже та волелюбне – народили яскравого поета Д. Кременя» та прочитав свій вірш «Дівчатка».
Подружжя Ребриків – к.ф.н., педагог, літературознавець, співробітник Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Наталія Йосипівна та український письменник та видавець, засновник першого недержавного видавництва «Гражда» Іван Михайлович – презентували книгу «Мовчання волхвів». Це перше видання Дмитра Кременя на Закарпатті. Понад 630 поетичних текстів, у т. ч. 5 симфоній-поем, великий блок фотоілюстрацій. Також розповіли про проєкт «Закарпатська кремініана», у рамках якого вдалося зібрати спогади його колег по перу та друзів.
Переїзд до смт Казанка на Миколаївщині був доленосним для Д. Кременя. Тут він став Педагогом, якого запам’ятали учні на все життя, тут він став автором першої своєї друкованої книжки «Травнева арка». Велику роботу по збереженню пам’яті про нього виконує історико-краєзнавчий музей Казанківської селищної ради та Публічна бібліотека Казанківської селищної ради на чолі з Л. В. Крюковою. Її виступ про молоді роки митця, його становлення як поета був цікавим для слухачів. Лариса Віталіївна продемонструвала учасникам архівні документи та анонсувала відкриття музейної кімнати Д. Кременя.
Керівник Миколаївський ОІППО, доктор педагогічних наук, заслужений вчитель України В. І. Шуляр розповів про проєкт «Шануємо поета», що був започаткований на катедрі теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, кандидатом педагогічних наук Г. М. Гич та членами катедри, зачитав фрагменти поеми Д. Кременя «Сад». Він звернув увагу на те, що заходи потрібні не тільки під ювілеї, а й систематичне дослідження творчості митця і що є вже такий напрямок наукової роботи, як кремінезнавство. Ми вдячні також В. І. Шуляру за презентації нових видань – спецжурналу «Вересень», що присвячений пам’яті Д. Кременя та авторське видання «Вивчення творчості Дмитра Кременя у старшій школі».
Голова Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України В. І. Марущак поділилася спогадами про колегу та зачитала його вірш «20 років тому...».
Усі бажаючі можуть переглянути записи виступів учасників на ютуб-каналі «Миколаївська ОУНБ».
Пам'ятаємо! Шануємо! Читаємо!
#Шануймо_Поета #Дмитро_Кремінь
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено