17 серпня відзначаємо День картоплі!
- Деталі
- Хіти: 91
Друзі, 17 серпня відзначаємо День картоплі!
Святкувати День картоплі - це означає віддати заслужені почесті одній з найпоширеніших овочевих культур в світі, а ще - побалувати себе смачними стравами.
Батьківщиною картоплі є Південна Америка, де досі можна зустріти дикорослі види цієї рослини. Індіанці не лише вживали її в їжу, а й поклонялися їй, вважаючи живою істотою. У Європі картопля з'явилася в другій половині XVI ст. і була спочатку прийнята за декоративну рослину, причому отруйну. Лише у XIX ст. картоплю почали вживати, і вона повсюдно замінила ріпу та брукву, адже мала три головні переваги: швидкість псування, калорійність та дешевизна.
Сьогодні картопля є інгрідієнтом в незліченній кількості рецептів у традиційних кухнях практично всіх народів світу. Крім поживних властивостей вона містить вітаміни С, В6, В2 і В3, а також такі корисні для нашого організму елементи як фосфор, залізо, йод, магній, натрій, кальцій, мідь, марганець, цинк, кобальт, нікель, бор та ін. Схоже, що людство не зможе насититися цим чудовим овочем.
Відомий український письменник Григір Тютюнник присвятив картоплі ціле оповідання «Печена картопля», зі збірки оповідань «Батьківські пороги» (Київ: Молодь, 1972): «… Палажечка принесла в пелені картоплі – не дуже великої, але й не дрібної: щоб швидше спеклася… Печена картопля зближує і підштовхує до відвертих розмов. І хоча Палажка була старша від Тимохи, дуже вона запала йому в душу…»
О’Генрі в своїй новелі «Третій інгредієнт» також згадує картоплю: «…Дівчина з картоплинами була досить стрункою і невеличкою. Вона тримала картоплини так, як старий неодружений дядько тримає немовля…».
Цікаві та корисні поради щодо картоплі містяться у збірці казок «Оце кухня!» (Вінниця: ТОВ «ТВОРИ», 2022). Так, Ніна Ягоджинська у казці «Шалена картопелька» зазначає: «…Чищена картопля – такий продукт, який лінивих кухарів не чекає. Почорніє – та й усе… Вся родина яка вже два тижні їла страви з картоплі – пюре, пиріжки, запіканки, пироги, вареники, картоплю варену, смажену, печену, тушковану, в мундирах, із салом, сиром, часником, помідорами, м’ясом, рибою, цибулею, вершками, петрушкою, кропом. Настала черга дерунів.» В кінці казки авторка подає рецепт приготування цих самих дерунів.
Анастасія Затворницька, авторка казки «Планета Картопляник» з цієї ж збірки, розповідає про рецепт основної страви на щорічному фестивалі картопляників на планеті із назвою «Картопляник»: «..О, яке ж то було дійство! Усі господарі й господині готували повні миски запашних і гарячих, жовтих і коричневих картопляників. І яких їх тільки не було: і з грибами, і з яйцем, і з перцем, і з курагою, і з сиром, і з оселедцем - от з будь-якою начинкою…».
У День картоплі обов'язково включіть її в свій раціон! Картоплю можна їсти на сніданок, обід, вечерю та в якості закуски.
Не можете визначитися зі стравою, перегляньте кулінарні книги з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
• І. В. Романенко «Страви з овочів, овочеві закуски» (Харків: Віват, 2016);
• «Запікаємо в духовці. М'ясо, риба, овочі» (Харків: Віват, 2018);
• А. А. Ладвинська «Салати з овочів» (Харків: Кристал Бук, 2015);
• Л. Кравецька «Страви з Поділля» (Харків: КСД, 2020).
Зі святом і смачного! Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека почитати ці та інші книги.
#МиколаївськаОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #гастрономічнийкалендар
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено