Вулиця імені Євгена Плужника (колишня вулиця Вербицького)
- Деталі
- Хіти: 101
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Євгена Плужника (колишня вулиця Вербицького).
Коротка довідка: Євген Плужник (1898-1936) – поет-імпресіоніст, прозаїк, драматург, перекладач. Представник Розстріляного Відродження. Літературний псевдонім – Кантемирянин.
Народився у слободі Кантемирівка Богучарського повіту Воронезької губернії (Східна Слобожанщина). Навчався у Воронезькій гімназії, пізніше – у Ростові-на-Дону. По закінченні гімназії у 1919 р. переїхав в Україну, де учителював в початковій школі у селищі Нова Багачка на Полтавщині. У 1920 р. вступив до Київського зоотехнічного інституту. З 1921 р. навчався у Київському музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка. Провчившись рік, покинув навчання через хворобу і поринув у літературну справу. З 1923 р. працював у редакціях періодичних видань, був перекладачем, а вечорами продовжував самоосвіту й писав вірші. Був членом Асоціації письменників «Аспис», письменницької групи «Ланка» (з 1926 р. «Марс»).
Публікувався на сторінках періодичних видань «Пригадай», «Серп і молот» (газета «Більшовик»), «Жовтень», «Рур» (журнал «Глобус»). Є автором поетичних збірок «Рівновага», «Дні», «Рання осінь», роману «Недуга», п'єс «Професор Сухораб», «У дворі на передмісті», «Змова в Києві», укладачем у співавторстві з В. Підмогильним «Російсько-українського фразеологічного словника: фразеологія ділової мови» та ін.
У 1934 р. був заарештований за звинуваченням у належності до націоналістичної терористичної організації та засуджений до розстрілу. Згодом вирок замінили на 10-річне табірне ув’язнення. Помер 2 лютого 1936 р. в лазареті Соловецького табору. Похований на табірному кладовищі у братській могилі. 4 серпня 1956 р. вирок було скасовано, а справу припинено «за відсутністю складу злочину».
У м. Києві на фасаді будинку, де мешкав митець у 1923-1934 рр., встановлено меморіальну дошку на його честь. У 1992 р. Центральній районній бібліотеці у Шевченківському районі м. Києва було присвоєно його ім`я. У 2001 р. виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) спільно з Координаційною радою національних творчих спілок України було засновано мистецьку премію «Київ» з номінацією в галузі літератури імені Євгена Плужника.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено