Відбувся II Південний фестиваль рідної мови «Мови різні – країна одна»
- Деталі
- Хіти: 91
21 лютого у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбувся II Південний фестиваль рідної мови «Мови різні – країна одна» на який з’їхалися представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, літератори, діячі культури, освітяни, митці, студентська молодь, громадські організації та медіа з Миколаївської, Херсонської та Одеської областей. Цього року ідейним натхненником і організатором виступило Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА. З вітальним словом до присутніх звернулися перша заступниця Міністерство культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко, заступник голови Державна служба України з етнополітики та свободи совісті Ігор Лоссовський (долучилися до фестивалю онлайн), Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, заступник начальника Миколаївська обласна державна адміністрація Юрій Гранатуров, перший заступник голови Миколаївська обласна рада Ігор Щербина; начальник Херсонська обласна державна адміністрація Олександр Прокудін (онлайн) та його заступник Володимир Клюцевський; депутат Одеська обласна рада, голова громадської організації «Кримські татари Одещини» Февзі Мамутов; генеральний директор Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого Олег Сербін (онлайн); президентка Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association Оксана Бруй (онлайн) та директор департаменту культури Закарпатська обласна державна адміністрація Євген Тищук (онлайн). У своїх вітальних промовах вони говорили про підтримку культурного розмаїття, про необхідність захисту мови національних спільнот корінних народів України та утвердження української мови як державної.
У межах фестивалю відбулася низка різноманітних заходів. Впродовж дня працювали три дискусійні панелі: «Мова, як основний культурний код нації», «Мові крізь віки: історія та сучасність» та «Культура, як частина українського спротиву» (відбувалася на базі Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва за участі літературно-волонтерського десанту PEN Ukraine). Увазі учасників фестивалю було запропоновано переглянути виставку національних костюмів, книжкову виставку «Єдність у розмаїтті: багатомовна літературна спадщина» та взяти участь у чотирьох різноманітних локаціях – «Письменницькій», «Мовознавчій», «Кіномистецькій» та «Творчій».
Учасники «Письменницької» локації мали унікальну нагоду зустрітися з відомими літераторами південного краю: миколаївською поетесою, педагогом Галиною Запорожченко, поетом-дисидентом Олексою Різниковим з Одеси та яскравим представником Херсонщини – поетом, журналістом, критиком Валерієм Куликом. Було надзвичайно цікаво почути як розпочинався творчий шлях цих талановитих людей. Поети читали власні твори, дарували свої книги бібліотекам, музеям та юним сміливцям, які наважилися прочитати свої поезії.
Учасники «Мовознавчої» локації перевірили свої знання під час турніру знавців української мови «Мовні барви українського слова» та ознайомилися з виставкою інформаційних плакатів «Мововбивство – складова рашизму», підготовленою Український інститут національної пам'яті, спільно з Уповноваженим із захисту державної мови, Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України та Інститутом української мови НАН України. Виставка розповідає про те як понад триста років Росія знищує українську мову, свідомо і цілеспрямовано, маючи на меті знищити українську націю.
На «Кіномистецькій» локації викладачі та студенти Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв (Коледж Культури) переглянули та обговорили український повнометражний художній фільм режисера Тараса Томенка «Будинок „Слово“: Нескінчений роман» – драматичну історію українських письменників, яких зібрали в одному будинку під одним дахом, щоб змусити їх працювати в ім'я системи.
Особлива святкова атмосфера царила на «Творчий» локації. Понад 30 талановитих учасників різного віку з трьох областей дарували свою творчість присутнім – співали пісні, декламували вірші, показували уривки вистав тощо. На згадку про цей день кожен з них отримав диплом учасника фестивалю.
Фестиваль відбувався у межах «Обласної Цільової національно-культурної програми підтримки та сприяння розвитку національних меншин (спільнот) Миколаївської області на 2025-2027 рр.». й об’єднав три сусідні області. Він зібрав близько 500 відвідувачів та став не лише справжнім святом рідної мови, але і платформою для спілкування, обміну досвідом і виявлення творчого потенціалу його учасників.
#ІІ_Південний_фестиваль_рідної_мови