Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про провулок імені Спиридона Черкасенка (колишній провулок Командарма Смирнова).
Коротка довідка: Спиридон Черкасенко (1876-1940) – письменник, педагог, публіцист, видавець, укладач підручників для українських шкіл у часи УНР, культурний та громадський діяч.
Народився в м. Новий Буг Херсонської губернії (нині – Миколаївська область). Закінчив двокласну школу, потім Новобузьку вчительську семінарію. З 1895 р. викладав в народних школах Катеринославщини. У 1901 р. переведений на посаду вчителя на Лідіївські рудники, там він прожив 9 років, навчаючи шахтарських дітей і проводячи серед шахтарів культурно-освітню роботу. У 1905 р. взяв участь у створенні Всеукраїнської учительської спілки.
З 1910 р. працював у редакції журналу «Світло», писав фейлетони, оповідання та статті до газети «Рада», журналу «Літературно-науковий вісник», входив до редакції журналу «Дзвін». Є автором поетичних збірок «Хвилини», «До верховин», збірок оповідань «Маленький горбань та інші оповідання», «На шахті», «Вони перемогли», «У шахтарів. Як живуть і працюють на шахтах», роману «Пригоди молодого лицаря», драматичних творів «Хуртовина», «Казка старого млина», «Про що тирса шелестіла…», «Ціна крові», «Северин Наливайко».
З початком Першої світової війни працював у Києві в театрі М. Садовського, де займав різні адміністративні посади. У 1919 р. отримав відрядження до Відня від Міністерства освіти УНР, де працював у різних видавництвах, укладаючи та редагуючи українські книжки. Там залишився на кілька років, не сприйнявши утворення радянської України. З 1923 р. переїхав до Ужгорода, де працював театральним референтом товариства «Просвіта».
У 1929 р. виїхав до Чехії і оселився в с. Горні Черношиці, що на околиці Праги, де й прожив до кінця життя. Помер 8 лютого 1940 р. Похований на Ольшанському цвинтарі.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ