У 2009 р. лауреатом Нобелівської премії з літератури стала румунська та німецька поетеса, письменниця Герта Мюллер.
Мюллер закінчила університет у Тімішоарі (Румунія), де вивчала румунську та німецьку літературу. Працювала перекладачем на машинобудівному заводі, але їй довелося звільнитися через відмову співпрацювати з таємною поліцією Секурітате. У 1987 р. була змушена емігрувати до Німеччини.
Перша збірка короткої прози авторки «Низини» вийшла в 1982 р. у Бухаресті після цензурних втручань. Повна версія книги була надрукована у Німеччині у 1984 р., вона була відзначена багатьма преміями. Цього ж року в Бухаресті вийшла наступна збірка оповідань «Обтяжливе танго».
У Німеччині побачили світ: збірка оповідань «Босоногий лютий» (1987), повість «Диявол знаходиться у дзеркалі» (1991), збірки есеїв «Голод і шовк» (1995), «Король кланяється і вбиває» (2003), романи «Лисиця була вже тоді мисливцем» (1992), «У серці звір» (1994), «Сьогодні я не бажаю зустрічі з собою» (1997), збірка віршів «Жінка живе в жмутку волосся» (2000), збірка виступів «Муха пролетіла через пів лісу» (2023).
У своїх книгах Герта Мюллер пише про життя людини в умовах диктатури та примусу, а також порушує проблему історичної пам’яті. В есе «Пристосування тонких вулиць» письменниця зазначила: «Літературі я ані півслова не винна, всі слова я винна самій собі. Собі одній, адже це я хочу висловити те, що мене оточує».
Вершиною творчої діяльності Г. Мюллер став роман-спогад «Гойдалка дихання» (2009). Це історія юнака, румунського німця, якого на початку 1945 р. вивезли на примусові роботи до радянських трудових таборів, що були на території нинішнього Донбасу. Збираючи матеріал до цього роману, письменниця побувала у Дніпропетровську, Горлівці, Донецьку, Єнакієвому, Кривому Розі.
У 2009 р. Герта Мюллер була нагороджена Нобелівською премію як письменниця, яка «із зосередженістю в поезії та щирістю у прозі змальовує життя знедолених». З часів Євромайдану вона висловлювала свою підтримку Україні. А у 2022 р. разом із письменницею Світланою Алексієвич на сторінках авторитетного видання Der Spigiel звернулися до влади Німеччини з проханням негайно надати Україні зброю для захисту від агресії росії.
Фото з сайту: https://zbruc.eu/
#НобелівськаПремія #цікавіфакти #читайукраїнською
#Календар_МОУНБ #ВизначніДати #Відзначаємо