27 березня виповнюється 180 років від дня народження Вільгельма Конрада Рентгена, німецького фізика, лауреата Нобелівської премії з фізики (1901). Вчений здійснював дослідження щодо властивостей рідин, газів, кристалів, електромагнітних явищ, взаємозв'язку електричних та оптичних явищ у кристалах та ін.
У 1885 р. вчений відкрив магнітне поле діелектрика, що рухається в електричному полі (так званий «рентґенів струм»). У 1895 році відкрив короткохвильове електромагнітне випромінювання, відоме, як рентгенівські промені. Учений помітив, що промені безперешкодно проникають крізь м'які тканини (шкіра), але не проходять крізь тверді тканини (кістки). Рентген зрозумів важливість цього відкриття й перспективи його застосування в медицині. Він заклав початок таких медичних дисциплін, як рентгенологія й радіологія. У 1901 р. Вільгельм Конрад Рентген став першим лауреатом Нобелівської премії з фізики «у знак визнання надзвичайно важливих заслуг перед наукою, а саме за відкриття ікс-променів, названих його ім’ям». За своє життя вчений опублікував сім великих публікацій і 60 наукових статей.
Пропонуємо декілька цікавих фактів про життєвий та науковий шлях відомого вченого:
-Вільям Рентген не мав шкільного атестата. Його вигнали з останнього класу технічної школи за те, що він відмовився назвати свого товариша, який намалював нешанобливу карикатуру на викладача;
-перш ніж відкрити рентгенівські промені, Вільям не виходив зі своєї лабораторії цілих півтора місяці;
-перший рентгенівський знімок був зроблений 23 січня 1896 року;
-жоден свій винахід Вільям Рентген не запатентував, вважаючи, що все це належить світу;
-Нобелівську премію отримав у віці 56 років.
Детальніше ознайомитися з біографією Вільгельма Конрада Рентгена та його науковими дослідженнями ви зможете з енциклопедичного довідника «Лауреати Нобелівської Премії, 1901-2001» (Київ: Український видавничий центр, 2001) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Видання містить біографічну інформацію про видатних вчених, яким була присуджена вища нагорода за наукові досягнення в області хімії, фізики, літератури, фізіології, медицини та значний внесок у розвиток суспільства.
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо