Ресурси

Как правильно класть плитку. Как класть плитку на стену быстро. Класть плитку своими руками. Как выбрать ламинат для квартиры. Какой лучше выбрать ламинат сегодня. Какого цвета выбрать ламинат. Как правильно клеить обои. Как клеить обои на потолок вертикально. Как правильно клеить углы обоями. Интересные самоделки своими руками. Качественные самоделки своими руками фото. Самоделки для дома своими руками. Как сделать потолок в доме. Чем лучше утеплить потолок дома на сегодняшний день. Утепление потолка дома своими руками. Бизнес идеи с минимальными вложениями. Успешные идеи малого бизнеса с нуля. Прибыльные бизнес идеи. Как сделать мебель своими руками. Сделать деревянная мебель своими руками. Сделать мебель своими руками видео. Опалубка для фундамента. Как сделать опалубку для фундамента быстро. Опалубка для фундамента купить.

Календар

<< < серпня 2018 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Статистика відвідувань

mod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcounter
496
1410
4672
17496
861586

Зараз на сайті

На сайті 297 гостей та немає учасниківНове життя книжкових раритетів: галерея факсимільних та репринтних видань

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

  Гордістю бібліотеки є книжкові раритети, що мають історико-культурну та наукову цінність та нараховують у фонді більше 40 тис. прим. Дану колекцію значно доповнюють факсимільні та репринтні видання, мета яких – показати культуру наших далеких предків, наблизити прославлені пам'ятники книжкового мистецтва до сучасних читачів.

 

Факсимільне видання (лат. fac simile – зроби подібне) – це відтворення певного примірника зі всіма особливостями оригіналу: формату, гатунку паперу, обкладинки, граматично-стилістичної специфіки тексту. Подібними до цього є репринтні видання, тобто перевидання документа без редакторського втручання в текст. Видання, надруковані таким способом, надають можливість широкій читацькій аудиторії побачити унікальні рукописи, окремі стародруки, що їх у світі залишилося кілька примірників, або рідкісні прижиттєві видання праць видатних діячів різних часів та народів, оригінали яких відсутні у колекціях книгозбірень.

 На виставці до вашої уваги представлені факсимільні та репринтні видання, що зберігаються у фонді обласної бібліотеки.

 

 

 Остромирово Евангелие, 1056-1057. – Ленинград : Аврора; Москва : Моск. патриархат, 1988. – 294 л. : цв. ил. – Факсим. воспр.

 Велика за обсягом рукописна пам'ятка вважається однією з найвидатніших пам’яток старослов’янського письменства. Вона створена у середині ХІ ст. у Київській Русі. Ця найдавніша книга містить євангельські читання для неділі і свят. Євангеліє переписане у 1056-1057 рр. зі староболгарського оригіналу в Києві дияконом Григорієм для новгородського посадника Остромира.

 Факсимільне відтворення книги надає можливість побачити особливості пергаменту та художнього оформлення Остромирового Євангелія. Особливу увагу привертають численні ініціали, розфарбовані зеленою, червоною, блакитною і білою фарбами та обведені чистим (накладним) золотом. Кожен з них відрізняється особливим малюнком. Важливою особливістю книги є також фігурні заставки, зображення євангелістів Іоанна, Луки і Марка, що виконані з вражаючою майстерністю. Унікальність книги в тому, що в ній відбито мовні особливості, що згодом стали характерними для мови українського народу.

 В даний час оригінал рукопису зберігається в Російській національній бібліотеці імені М. Є. Салтикова-Щедріна у Санкт-Петербурзі.

 

 

 Библия Василия Кореня, 1692-1696 : из государственной публичной библиотеки им. М. Е. Салтыкова-Щедрина в Ленинграде / ред. Т. И. Володина – Москва : Искусство, 1983. – 40 с., ил.

 Біблія Василя Кореня або, як її ще називають, «Біблія бідних», призначалася для простих людей, які не вміли читати і писати, тому книга містить багато малюнків. Вона допомагала простолюдинам увійти в світ релігії і долучитися до її головних догм. Ця книга відповідала на найгостріші питання того часу: про початок і кінець світу, будову всесвіту, відносини Бога, диявола і людини.

 Єдиний примірник Біблії, що дійшов до нас, зберігається у відділі рідкісної книги Російської національної бібліотеки ім. М. Є. Салтикова – Щедріна у Санкт-Петербурзі. Завдяки факсимільному відтворенню даного примірника можна дізнатися, що видання складається з 20-ти листів Книги Буття і 16-ти листів Апокаліпсису. Біблія гравірована на дереві, надрукована на голландському папері другої половини XVII ст. з філігранями. Біблія переплетена в коричневу шкіру з золотим тисненням в першій чверті XIX ст. Із записів на форзаці можна зрозуміти, що Біблія належала в першій половині ХVIII ст. Саватію Андреєву, потім – Іову Івановичу Рєзанову, а потім стала власністю Гаврила Івановича Плугіна.

 

 

 Граков, Б. Скіфи / Б. Граков ; ред. Л. М. Славін. – Київ : Вид. Олег Філюк, 2013. – 96 с. : іл. – Репр. вид.

 Репринтне видання створене з книги відомого фахівця зі скіфо-сарматської та античної археології Б. М. Гракова, що була видана у Києві видавництвом Академії Наук Української РСР в 1947 р.

 Книга являє собою популярний нарис з історії та культури скіфів. Висвітлюються такі питання, як поява та зникнення скіфів, їхня географія, історія, суспільний устрій та державна організація, господарство, культура, особливості побуту, фольклору, мистецтва та вірування скіфського населення, свідчення античних письменників про Скіфію.

 Яскраво доповнює текст цікавий ілюстративний матеріал, реконструкції споруд, плани, карти, додаткова література з історії та археології Скіфії.

 

 

 Київ тепер і колись / упоряд. М. М. Захарченко. – Київ : Задруга, 2006. – 294 с. : іл. – Репр. відтворення вид. 1888 р.

 Дане видання являє собою ілюстрований історичний альбом, присвячений 900-річчю хрещення Русі. Книга була складена інспектором класів Київського інституту шляхетних дівчат М. М. Захарченко і вперше надрукована у Києві в типолітографському закладі С.В. Кульженко. Путівник надає можливість не тільки побачити, як виглядав Київ більше ніж 100 років тому, але й висвітлює широкий спектр питань з історії міста, його виникнення, географічного положення, природних та кліматичних особливостей. Крім докладного опису у книзі містяться понад 100 ілюстрацій та фотографій з видами старого Києва.

 У фонді бібліотеки зберігаються оригінальне видання та його факсимільне відтворення. Цей найстаріший путівник по Києву становить чималий інтерес для істориків та усіх, хто цікавиться історією столиці української держави.

 

 

 Грушевський, М. С. Ілюстрована історія України / М. С. Грушевський. – Київ : ІСЕ – Україна; журн. «Радуга», 1990. – 524 с. : іл. – Репр. відтворення вид. 1913 р.

 Репринтне відтворення одного з перших фундаментальних досліджень з історії України, що по праву вважається найкращим українським історичним твором. Книга відображає становлення й розвиток державності України. Багато місця відведено українсько-польським зв'язкам, козацтву та козацькій республіці, демократичні підвалини якої стали основоположним принципом першої в Європі української конституції 1710 р., створеної гетьманом П. Орликом. Наукова праця відрізняється яскравим художнім стилем, містить зображення пам’ятників архітектури і мистецтва, портрети історичних діячів, копії старовинних мап, дає можливість ознайомитися з багатьма історичними документами та пам’ятками старовинного українського діловодства та писемності.

 

 

 Костомаров, М. І. Історія України в життєписах визначних її діячів / М. І. Костомаров. – Київ : Україна, 1991. – 493 с. : іл. – (Бібліотека репринтних видань). – [Репр. відтворення вид. 1918 р.]

 Оригінальне видання було надруковано накладом книгарні наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові і присвячено 100-річному ювілею з дня народження автора. Дане дослідження висвітлює життя та діяльність видатних історичних діячів: св. Володимира, Ярослава Мудрого, св. Феодосія Печерського, Володимира Мономаха, Андрія Боголюбського, Данила Галицького, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та ін. Текст доповнюють численні малюнки.

 

 

 

 Шевченко, Т. Г. Кобзар. 1840 / Т. Г. Шевченко ; НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : ПП «Золоті Ворота», 2013. – 257 с. – Факсим. відтворення вид. 1840 р. – Тексти позацензур. примірника «Кобзаря» 1840 р. (за суч. правописом).

 Книга складається з двох частин: факсимільного відтворення видання 1840 р., що надруковане в типографії Є. Фішера та з паралельного відтворення текстів згідно з правилами сучасного правопису. На звороті першого аркуша – офорт за малюнком художника Василя Штернберга «Кобзар із поводирем». Факсимільне відтворення містить також рукописні записи, печатки попередніх власників, що становить науковий інтерес для дослідників-шевченкознавців.

 Оригінал «Кобзаря» 1840 р. зберігається в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Його факсимільне відтворення – це унікальна можливість наблизитися до першоджерел Шевченкового слова.

 

 

 Шевченко, Т. Г. Чигиринський Кобзар і Гайдамаки / Т. Г. Шевченко ; упоряд. С. А. Гальченко ; НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Кліо, 2014. – 271 с., [1] арк. портр. – Факсим. відтворення вид. 1844 р.

 По сторінках даного видання можна прослідити авторську роботу над текстом: численні правки неточностей і помилок, що їх намагався виправити сам поет, перекреслення, примітки та доповнення, викреслення цензорів посвяту В. І. Григоровичу тощо. Видання складається з двох розділів: факсимільно відтвореного видання 1844 р. та додатків, де подані авторські правки. Назву «Чигиринський Кобзар…» Т.Г. Шевченко обрав не випадково. Йому хотілося ще раз нагадати читачеві, що Чигирин за часів гетьмана Богдана Хмельницького був центром політичного життя незалежної української держави. До роботи над цієї збіркою митець неодноразово повертався, редагуючи власні тексти з метою підготовки нового видання творів.

 Книга є справжньою знахідкою для дослідників, науковців-шевченкознавців, усіх, хто вивчає творчу спадщину великого поета.

 

 

 Шевченко, Т. Г. Мар’яна-черниця / Т. Г. Шевченко ; підгот. тексту С. Гальченка ; післямова В. Дудка. – К. : Наук. думка, 1997. – 47 с. : іл. – Факсим. вид. рукопису та відтворення тексту за суч. текстол. принципами.

 Рукопис поеми 75 років (з 1842 до 1917 р.) переховувався у родинному архіві видавця харківського альманаху «Сніп» О. Корсуна, потім – у Петербурзі у Пушкінському Домі. З 1930 р. зберігається у відділі рукописів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

 Текст поеми – чистовий автограф із незначними авторськими поправками, написаний на 8 окремих аркушах (16 сторінок) білого, але від часу вже пожовклого паперу. Митець переписував цей текст із розрізнених чернеток до окремого зшитка, що, очевидно, розсипався згодом на окремі аркуші. На полях сторінок наявні авторські малюнки – начерки пером. Деякі з них – це ілюстрації до «Мар’яни-черниці», переважна ж більшість не пов’язана з текстом поеми.

 Перша факсимільна публікація автографа «Мар’яни-черниці» зацікавить всіх дослідників та шанувальників творчості великого українського поета та художника.

 

 

 

 Шевченко, Т. Г. Три літа / Т. Г. Шевченко ; упоряд., прим. С. Гальченко ; вступ. ст. М. Жулинського. – Київ : Либідь, 2013. – 375 с., [1] арк. портр. : іл. – [Репр. вид.]

 Рукописна збірка «Три літа» вважається національною реліквією, унікальною пам’яткою української літератури. Вона відома своїм цінним змістом і трагічною історією. Саме за вміщені у ній революційні твори поет відбув 10-річну солдатчину, а конфіскована жандармами під час арешту Т.Г. Шевченка 5 квітня 1847 р. збірка пролежала під сургучевими печатками в архіві департаменту поліції в Санкт-Петербурзі рівно шість десятиліть. Письменник дорожив цим рукописом, бо переписані до нього поетичні твори були не лише творчим підсумком знакових у його долі трьох літ, а й визначальним етапом у формуванні ідейно-світоглядних та літературно-естетичних позицій. Збірка засвідчувала завершення духовного, естетичного й етичного пошуку поета.

 Книга підготовлена за оригіналом рукописної збірки, що зберігається у відділі рукописних фондів та текстології Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України та випущена на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою «Українська книга».

 

 

 Рильський, М. На білих островах : лірика / М. Рильський. – Київ : Друк. Акц. т-ва, [2010]. – 64 с. – Репр. вид. – До 100-річчя першої збірки М. Т. Рильського.

 Репринтне видання підготовлене до 100-річчя з часу виходу у світ першої поетичної збірки М.Т. Рильського «На білих островах» у друкарні товариства П. Барського.

 Збірка містить понад півсотні віршів у кількох циклах. Вірші – досить різні за змістом, але домінує мінорна лірика, добута поетом із «сердечних глибин». Величезної цінності виданню додає те, що воно на своїх сторінках містить помітки, зроблені рукою поета.

 

 

 Українські приказки, прислів’я і таке інше / уклад. М. Номис ; упоряд., прим. та вступ. ст. М. М. Пазяка. – Київ : Либідь, 2003. – 350, [2] с. – (Пам’ятки історичної думки України). – Репр. вид.

 Вперше збірка була надрукована у Санкт-Петербурзі в друкарні Тиблена та Куліша у 1864 р. У ній зібрані приказки та прислів'я, що охоплюють різноманітні сфери людського життя, побуту, звичаїв, вірувань українського населення. Доповнюють текст покажчики приказок та загадок, примітки, додатки.

 Репринтне видання підготовлене на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою соціально значущих видань. У фонді бібліотеки зберігається оригінальне видання та перевидання цієї унікальної книги.

 

 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Vyzer O. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.   МОУНБ ім.О. Гмирьова. Всі права застережено