Видатний письменник-гуманіст (до 165-річчя від дня народження В. Г. Короленка)
- Деталі
- Хіти: 1801
27 липня 2018 р. виповнилося 165 років від дня народження письменника, журналіста, публіциста, літературного редактора та громадського діяча – Короленка Володимира Галактіоновича. Народився письменник у 1853 р. у Житомирі у родині повітового судді. На Житомирщині минули його дитячі та юнацькі роки. Після закінчення Рівненської гімназії Короленко вступив до Санкт-Петербурзького технологічного інституту (1871), але через матеріальні нестатки мусив залишити навчання та йти працювати коректором. У 1874 р. перейшов вчитися до Петровської хліборобської та лісової академії у Москві. У 1876 р. за участь в народних студентських гуртках був виключений з академії та висланий до Кронштадту під нагляд поліції. За відмову присягнути цареві у 1881 р. Короленка на 3 роки було вислано до Якутії (Сибір).
Початок літературної діяльності В. Г. Короленка датується 1879 р. Нижньогородське десятиліття (1885-1895) – час його найактивнішої літературної та громадської діяльності – справедливо назване сучасниками «епохою Короленка». Серед найвідоміших творів письменника повісті «Сліпий музикант», «Діти підземелля», «Хапун (Іом-кіпур)» та «Без язика».
Помер Короленко 25 грудня 1921 р. у м. Полтаві. З 1990 р. Національною спілкою письменників України присуджується премія його імені за найкращий твір російською мовою в Україні.
Пропоновані видання допоможуть відкрити для себе творчість В. Г. Короленка.
Балабанович, Е. В. Г. Короленко (1853-1921) / Е. Балабанович ; под ред. В. Бонч-Бруевича. – Москва : Гослитмузей, 1947. – 167 с., [1] л. портр. – (Русские писатели).
Книга вміщує відомості про життя і творчість видатного письменника. Подається інформація про дитинство і юність Короленка, роки його заслання (1879-1884), літературну і суспільну діяльність. Розкриваються теми і образи його художньої творчості.
Гизетти, А. Светлый духом В. Г. Короленко : крит.-биогр. очерк / А. Гизетти. – Петроград : Изд-во С. Нонина, 1918. - 62 с. - (Серия очерков «Вожди русской общественной мысли» ; № 12).
Нарис приурочено до 65-річного ювілею «світлого духом» і «чистого серцем» Володимира Короленка. Подаються відомості про дитинство і юність письменника, його студентські роки та роки заслання. Розглядається особистість письменника та його світогляд.
Демократична орієнтація творчості В. Г. Короленка : тези доп. наук.-практ. конф., присвяч. 150-літтю з дня народж. письменника, 28 трав. 2003 р. / Харк. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка ; уклад. Е. І. Романова. – Харків : [б. в.], 2003. – 71 с. – Бібліогр. в кінці доп.
Містяться матеріали науково-практичної конференції, що висвітлюють напрямки творчості В. Г. Короленка.
Короленко, В. Г. Без язика / В. Г. Короленко ; пер. за ред. В. Давиденка. – Харків : Літ. і мистецтво, 1934. – 162, [1] с. – (Дешева бібліотека художньої літератури).
Оповідання написане у 1894-1895 рр. Матеріалом для написання послугували враження та спостереження письменника, пов’язані з його поїздкою влітку 1893 р. на всесвітню виставку в Чикаго. Автор в оповіданні показав характерні риси американської «демократії» того часу, що заснована на підкупі та шахрайстві, продажності американської преси та трагічну долю простої людини, яка мріяла знайти щастя у «вільній країні».
Короленко, В. Г. Вибрані твори / В. Г. Короленко ; пер. з рос. за ред. А. Хуторяна. – Київ : Держлітвидав, 1948. – 469 с.
У книзі подається нарис життя та літературної діяльності В. Г. Короленка.
Збірка включає оповідання: «Чудна», «Убивець», «Сон Макара», «Ліс шумить», «Федір безпритульний», «Сліпий музикант», «Ріка грає» та «Без язика».
Короленко В. Г. Повести и рассказы / В. Г. Короленко. – Саратов : ОГИЗ : Саратов. обл. изд-во, 1948. – 468 с.
До збірки повістей і оповідань увійшли найвідоміші твори: «Сліпий музикант», «В поганому товаристві», «Без язика», «Чудна», «Сон Макара», «Ліс шумить», «Ріка грає», «Ат-Даван».
Короленко, В. Г. Сибирские очерки и рассказы : в 2 ч. / В. Г. Короленко. – Москва : ОГИЗ, 1946.
Видання є зібранням художніх творів В. Г. Короленка, написаних ним на основі особистих вражень за роки заслань, переважно до Сибіру. До першої частини увійшли оповідання 1880-1888 рр., до другої – за 1891-1904 рр.
Короленко, В. Г. Сліпий музикант : етюд / В. Г. Короленко ; пер. з рос. за ред. А. Хуторяна. – Київ : Держлітвидав, 1953. – 95 с. : іл.
Повість було вперше опубліковано у 1886 р. У ній автор розкриває теми сенсу людського життя, мистецтва, любові, виховання. Письменник не тільки відтворив психологію сліпої людини, але й відобразив загальнолюдську мрію за ідеалом, тугу за повнотою людського існування.
Короленко, В. Г. Сон Макара : пер. з рос. / В. Г. Короленко. – Харків : Худож. літ., 1935. – 43 с. – (Масова бібліотека художньої літератури).
Оповідання написане в якутському засланні зимою 1883-го р. і навіяно реальними побутовими враженнями молодого письменника. Автор відніс свій твір до «святочних оповідань». Оповідання одразу привернуло до себе увагу літературознавців і стало одним із найпопулярніших у творчому доробку письменника.
Короленко, В. Г. Убивец ; Ат-Даван ; Парадокс / В. Г. Короленко. – Москва : ОГИЗ : Гослитиздат, 1946. – 142 с. : портр. – (Дешёвая библиотека).
До збірки увійшли три оповідання: «Убивець», «Ат-Даван» і «Парадокс». «Убивець» – захоплююче оповідання про купецького прикажчика, який везе велику суму грошей. Він переправляється через річку, а по сусідству їдуть троє міщан та самотній купець, яких він вже другий день постійно зустрічає. Це здається йому підозрілим, а тут він ще дізнається, що ці троє – відомі в окрузі злодії...
«Ат-Даван» – цікаве оповідання про життя ямщиків Далекого Сходу кінця ХІХ ст. Двоє чоловіків прямують довгим шляхом з Якутська до Іркутська. Дорогою вони роблять зупинку на станції Ат-Даван, де стають свідками цікавих поій... Письменник детально описує кожну дрібницю того, що діється, від чого створюється ефект безпосередньої присутності.
«Парадокс» – дивовижне оповідання Короленка. Ян Залуський – каліка, який народився без обох рук, але незважаючи на свою фізичну неповноцінність, він не залишає надії стати щасливим.
Короленко, В. Г. Чудная ; Соколинец ; Река играет / В. Г. Короленко. – Москва : ОГИЗ : Гослитиздат, 1947. – 112 с.
До збірки входить три оповідання, написані у період з 1889 по 1891 рр.
Перше написане у 1880 р. у пересильній в’язниці. Морозова – головна героїня оповідання – політув’язнена. У центрі подій цього раннього твору– розповідь конвойного-жандарма Гаврилова про супровід Морозової у заслання.
Друге оповідання написане і опубліковане у 1885 р. В його основу покладено події, переказані автору одним поселенцем з Якутії, який дійсно втік з каторги на острові Сахалін. Оповідання свого часу мало великий успіх.
Третє оповідання написане у 1889-1891 рр. В образі головного героя Тюліна можна побачити художнє відтворення активного характеру, уособлення сили селянських мас. Тюлін асоціюється з переломними моментами історії Росії, періодами пробудження і найвищої напруги народу.
Малий, П. Д. В. Г. Короленко й Україна / П. Д. Малий. – Львів : Кн.-журн. вид-во, 1958. – 188 с., 1 л. портр. – Бібліогр. в підрядк. прим. та с. 189-190.
З’ясувати ставлення Короленка до українського народу, його культури, його прагнень, показати, як відобразилися життя і боротьба трудящих України за свободу і прогрес у творчості Короленка, визначити місце письменника-демократа в цій історичній боротьбі – таким було завдання даного видання.
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено