Ресурси

Снять квартиру посуточно. Быстро снять посуточно квартиру в казани. Снять однокомнатную квартиру посуточно. Помощь в получении ипотеки. Удобное получение ипотеки в сбербанке. Что нужно для получения ипотеки. Отопление частного дома. Как сделать отопление частный дом схема. Частный дом монтаж отопления. Восстановление жесткого диска. Быстрое восстановление информации с жесткого диска. Восстановление данных жесткого диска программа. Кредит с плохой историей. Быстрые кредиты онлайн с плохой историей. Срочный кредит с плохой историей. В какой сервер играть в WOW. Топ world of warcraft серверы. Wow серверы pandaria. Круглопалочный станок чертежи. Круглопалочный станок купить дешево. Самодельный круглопалочный станок. Кредит на покупку квартиры. На долго взять кредит на квартиру. Кредит на покупку квартиры.

Календар

<< < червня 2019 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 27 28 29 30

Статистика відвідувань

mod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcounter
180
488
180
9181
1170698

Зараз на сайті

На сайті 367 гостей та немає учасниківПеріодика минулих століть (журнали-ювіляри 2019 р.)

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

Історія розвитку журналів нараховує майже 400 років. На кожному історичному етапі часописи були джерелом популяризації політичних думок, філософських ідей, громадського настрою, мистецьких напрямків. Вони детально надавали інформацію про різноманітні історичні та політичні події, новини зі сфер економіки, науки, літератури та культури. Деякі видання жорстко переслідувалися цензурою. Навколо журналів постійно гуртувалися представники політичних партій, наукових та літературних організацій, які посилювали свій вплив на різні сфери громадського життя. З часом оновлювався графічний дизайн (ілюстрації, фото, шрифт, колір) періодичних видань, використовувалися нові технічні досягнення, розширювалася аудиторія читачів.

Пропонуємо ознайомитися з журналами XVIII – поч. XX ст. з фонду Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки, що у 2019 р. відмічають свій ювілей.

 

 

 

230 років

 

Беседующий гражданин : ежемесячное издание, заключающее в себе рассуждения вольным слогом и на стихах, как на природном российском языке сочинённые, так и заимствованные переводом у самых лучших иностранных писателей, чрез разные роды творений открывающие путь к ясному познанию главнейших обязанностей человека в особенности, а наипаче гражданина. – 1789, янв. – дек. – Санкт-Петербург, 1789. – Ежемес.

Видання, що мало масонську спрямованість, було засноване Товариством друзів словесних наук, що його очолював український історик, публіцист і видавець М. І. Антоновський. Головне місце у журналі займала тема самопізнання та морального удосконалення, велика увага приділялася суспільним проблемам, порушувалися питання громадського обов’язку і патріотизму. Для поетичних творів характерними були теми самотності, спокою, близькості з природою.

 

185 років

 

Журнал Министерства народного просвещения. – Санкт-Петербург : Тип. Ф. С. Сущинского, 1834–1917. – Ежемес.

За структурою часопис поділявся на офіційну (царські накази, міністерські циркуляри, відомості про стан і діяльність наукових установ, навчальних закладів) та неофіційну частини. З другої половини ХІХ ст. на його сторінках почали регулярно з'являтися статті з джерелознавства, археології, географії, природознавства й математики, етнографії, вітчизняної та всесвітньої історії, правознавства і соціології. У розділі «Сучасний літопис» публікувалися огляди проектів реформ середньої освіти, розглядалися шкільні програми, звіти наукових і педагогічних товариств. У різний час із виданням співпрацювали вчені, відомі педагоги, письменники, історики, фахівці в галузі літератури і мовознавства – Д. Менделєєв, І. Мечніков, М. Гоголь, М. Довнар-Запольський, М. Любавський, В. Сергієвич, І. Тихомиров та ін. До часопису виходив ряд додатків.

 

180 років

 

Отечественные записки : учёно-лит. журн. / изд.-ред. А. А. Краевский. – Санкт-Петербург : Тип. А. А. Краевского, 1839–1884. – Ежемес.

Енциклопедичний журнал стояв на захисті інтересів народу, виступав за просвітництво і культурний розвиток країни, боровся за скасування кріпацтва. Значне місце в ньому займали статті з філософії, а також художні твори та літературна критика. Журнал сприяв розвитку української літератури та науки. На його сторінках друкувалися твори українських істориків та публіцистів, зокрема М. Драгоманова, М. Костомарова, чимало рецензій на праці українських учених (О.Андрієвського, О. Кістяківського, М. Лавровського, І. Лучицького), публікувалися твори М. Лермонтова, М. Некрасова, І. Тургенєва, Ф. Достоєвського, Г. Квітки-Основ'яненка, Є. Гребінки, Марка Вовчка, М. Гоголя, Т. Шевченка. У виданні також розміщувалися огляди зарубіжної літератури. Як додатки до «Отечественных записок» постійно видавалися художні твори зарубіжних письменників – Ч. Діккенса, Ф. Купера,  Ж. Санд, В. Гюго, М. Твена та ін.

 

160 років

 

Журнал Министерства юстиции / ред. А. М. Троицкий. – Санкт-Петербург : Тип. Правительствующего Сената, 1859–1868. – Ежемес.

Видання є офіційним друкованим органом Міністерства юстиції. Офіційна частина містить урядові розпорядження в галузі законодавства, акти Міністерства юстиції. У неофіційній частині друкувалися статті з теорії та історії російського та іноземного права, матеріали, що висвітлюють сучасний стан законодавства в різних країнах, бібліографія.

У виданні журналу брали участь видатні юристи та історики.

 

150 років

 

Всемирная иллюстрация / ред.-изд. Г. Гоппе. – Санкт-Петербург : Тип. Э. Гоппе, 1869–1898. – Еженед.

Журнал за планом книговидавця Г.Д. Гоппе повинен був стати ілюстрованою хронікою сучасного життя. Спочатку короткі текстові повідомлення служили поясненнями до малюнків. Згодом на сторінках часопису з’явились науково-популярні статті, а також белетристика, що у

1889 р. була виділена в окремий журнал «Труд». У часопису містилися біографії видатних діячів, захоплюючий матеріал з природознавства, археології, мистецтва, історії, політики, зображення міст, пам’ятників архітектури, скульптури, репродукції картин, тематичні малюнки. Над створенням ілюстрацій працювали талановиті художники і гравери, завдяки чому видання вважалося найкращим серед російських ілюстрованих журналів  XIX ст.

 

135 років

 

Вера и разум : журн. богосл.-филос. / Харьков. духовная семинария. –Харьков : Тип. губ. правления, 1884–1915. – Дважды в мес. ; 1916. – Ежемес.

Часопис містив три розділи – церковний, філософський та «Листок для Харківської єпархії». Авторами статей були викладачі Харківської духовної семінарії і священики, редакторами – ректори семінарії.

Розрахований на освічену аудиторію, журнал приділяв велику увагу проблемам культури, науки, політики, моралі, аналізуючи та коментуючи їх з позиції православ’я. Значна роль відводилася художній літературі, аналізувалися твори письменників і поетів – українських, російських та європейських. Журнал стимулював розвиток української наукової думки, гідно репрезентував українське філософське товариство перед світом. На сторінках часопису велася полеміка з виданнями, що популяризували соціалістичні ідеї. Аргументовано доводилася практична неможливість втілення цих ідей, а також їхня непридатність для українського народу. Журнал займав гідне місце серед церковної преси кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Журнал элементарной математики / изд. В. П. Ермаков. – Киев : Тип. Имп. ун-та св. Владимира, 1884–1886. – Дважды в мес., кроме июня, июля, авг. 

Науково-популярний математичний журнал започаткував у 1884 р. В.Єрмаков, один з організаторів Київського фізико-математичного товариства (1899) і засновників Вищих жіночих курсів (1889). У часопису публікувалися наукові статті з математики та фізики, задачі та їхнє розв’язання. Часопис постійно інформував своїх читачів про нові книги з природознавства. Видання було розраховано на викладачів, студентів, учнів різних навчальних закладів.

Через два роки журнал було реорганізовано в «Журнал опытной физики и элементарной математики».

 

130 років

 

Артист : театр., музык. и художеств. журн. / изд. Ф. А. Куманин. – Москва : Типолитогр. т-ва И. Н. Кушнерёв и К˚, 1889–1895. – 7 раз в год.

Засновником, видавцем та редактором журналу був драматург, перекладач та артист Ф.О. Куманін. Серед співробітників були відомі композитори та літератори – М.С. Лєсков, В.І. Немирович-Данченко, А.П. Чехов, В. Г. Короленко. Зміст часопису складали драматичні твори, повісті, мемуари, теоретичні та критичні статті, рецензії, матеріали з теорії та історії театру та музики, образотворчого мистецтва, репродукції картин відомих художників, фотографії з вистав. Журнал друкувався протягом театрального сезону, вирізнявся чудовим оформленням та оригінальною версткою.

 

Вестник общественной ветеринарии / Рос. ветеринар. о-во ; ред. А. Е. Архангельский. – Санкт-Петербург : Тип. Тренке и Фюсно, 1889–[?]. – Дважды в мес.

Видання містить оригінальні статті та переклади з питань хвороб тварин та їхнього лікування. Редакція журналу ставила перед собою завдання відстежувати наукові роботи та відкриття, що мають важливе значення для науки, спостерігати за ветеринарним життям в країні та за кордоном. Крім того, публікувалися матеріали щодо санітарного стану м'ясо-молочної промисловості, урядові розпорядження і накази, звістки з сільськогосподарських виставок, огляди спеціальних періодичних видань та книг, повідомлення про професійні потреби лікарів та діяльність ветеринарних товариств, звіти з’їздів лікарів і фермерів.

Вопросы философии и психологии / Моск. психол. о-во ; ред. Н. Я. Грот. – Москва : Типолитогр. т-ва И. Н. Кушнерёв и К˚, 1889–1918. – 4-6 раз в год.

Редакція часопису вважала його основним завданням «насаджувати філософську культуру у суспільстві під прапором безпартійності». Журнал був позбавлений цензури. У виданні друкувалися статті й замітки з філософії, психології, етики, критичні матеріали на твори західноєвропейських філософів і психологів, огляди російських журналів, публікувалися праці представників різних ідеалістичних шкіл і напрямків.

Найбільша кількість примірників поширювалася у південних губерніях та губерніях з великою щільністю населення та розвиненою системою освіти (Харківська, Одеська, Київська).

Этнографическое обозрение / Этногр. отд. имп. О-ва любителей естествознания, антропологии и этнографии ; ред.: В. Ф. Миллер, Н. А. Янчук. – Москва, 1889–1916. – 4 раза в год.

Мета журналу – розробка малодосліджених питань етнографії та популяризація результатів досліджень серед науковців та студентства. Часопис публікував статті з питань етнографії, етнології, антропології та культури народів світу, рецензії, відгуки, повідомлення про наукове життя. Особлива увага приділялася розділу «Критика і бібліографія», де публікувалися замітки про наукові та довідкові видання, розміщувалися огляди журнальних і газетних статей.

 

125 років

 

Научное обозрение : науч. журн. / осн., ред. М. М. Филиппов. – Санкт-Петербург : Тип. П. П. Сойкина, 1894–1903. – Еженед.

У перші роки свого існування часопис був присвячений природознавству. На його сторінках друкувалися наукові статті з математики, астрономії, хімії, повітроплавання та ін.

З 1896 р. видання було доповнено новими розділами: «Суспільствознавство і статистика», «Історія літератури», «Історія культури і мистецтва». Були надруковані праці видатних вчених – Д.І. Менделєєва, В. М. Бехтерева, П. Ф. Лесгафта, М.М. Бекетова. Декілька статей опублікував К.Е. Ціолковський, серед яких була і та, що поклала початок науці про ракетоплавання – «Исследование мировых пространств реактивными приборами». Часопис містить ілюстрації, креслення та фотознімки.

Строитель : вестн. архитектуры, домовладения и санитар. зодчества / ред.-изд. Г. В. Барановский. – Санкт-Петербург : Тип. Е. Евдокимова, 1894/1895–1905. – Дважды в мес.

Видання присвячене будівничій справі та питанням домоволодіння. У ньому друкувалися статті та замітки щодо гігієни, ремонту, водопостачання, освітлення та опалення житла та інших приміщень, надавалися відомості про будівельну техніку, властивості та призначення будматеріалів. Певна увага приділялася улаштуванню навчальних закладів, храмів, лікарень, музеїв, заводів та інших будівель. Особливе місце відводилося будівельному законодавству, роз’ясненню діючих постанов з питань володіння нерухомістю. На сторінках видання містилися також матеріали з археології та історії мистецтва. Низка публікацій присвячена питанням реставрації пам’ятників архітектури. Текст супроводжувався кресленнями та ілюстраціями.

У 1894/1895 р. журнал видавався під назвою «Наше жилище. Вестник домоведения и домоустройства».

 Электротехнический вестник : журн. прикладной электротехники / Электротехн. о-во. – Санкт-Петербург : Типолитогр. и пер. Ю. А. Мансфельд, 1894–1905. – Ежемес.

У журналі містилися статті з теорії електрики та її застосування у промисловості, сільському господарстві, медицині та інших сферах діяльності людини. Розглядалися питання електрохімії, електрометалургії, електромеханіки. Повідомлялося про новини у галузі телефонії, телеграфії, сигналізації. У журналі також друкувалися урядові розпорядження, огляди технічних періодичних видань, повідомлення про діяльність Електротехнічного товариства.

 

120 років

 

Огонёк : художеств.-лит. журн. / изд. С. М. Проппер. – Санкт-Петербург : Тип. С. М. Проппера, 1899–1918. – Еженед.

Один з найбільш популярних суспільно-політичних та літературно-художніх ілюстрованих журналів на поч. XX ст. Часопис досить швидко відгукувався на події суспільно-політичного життя в Росії та за кордоном. Значне місце відводилося художнім творам, містився різноманітний ілюстрований матеріал: малюнки до оповідань, зображення пам’ятників архітектури, репродукції картин, портрети відомих осіб, шаржі та карикатури.

У 1899-1908 рр. часопис видавався як додаток до газети «Биржевые новости», у 1913 р. – до газети «Восток».

Спутник здоровья / ред. А. О. Дукат. – Санкт-Петербург : Т-во «Народная Польза», 1899–[?].– Еженед.

Журнал, присвячений питанням медицини та охорони здоров’я. У ньому друкувалися матеріали про діагностування і лікування хвороб, статті з фізіології та анатомії людини, з питань особистої гігієни, раціонального харчування, надавалися відомості про лікарські препарати та їхню дію. На сторінках видання публікувалися біографії видатних діячів у галузі медицини.

 

115 років


 Еврейская жизнь. – Санкт-Петербург : Тип. Ш. Бусселя, 1904–[?]. – Ежемес.

Художньо-літературний журнал, присвячений національному відродженню єврейського народу. У часопису всебічно висвітлювалися суспільно-політичні події, питання економіки та еміграції, друкувалися матеріали щодо єврейської історії і культури, містилися художні твори. Журнал опублікував ряд статей з палестинознавства.

Прогрессивное садоводство и огородничество : журн. практ. садоводства и огородничества / ред. П. Н. Штейнберг. – Санкт-Петербург : Тип. П. П. Сойкина, 1904–[?]. – Еженед.

Часопис містив практичні статті за всіма галузями садівництва і городництва. На його сторінках друкувалися матеріали про вирощування, зберігання, пакування і транспортування фруктів та овочів. Особлива увага приділялася декоративному садівництву. Низка статей присвячена улаштуванню розаріїв, газонів, зимових садів, догляду за квітами та їхньому розмноженню у кімнатах, декоруванню приміщень рослинами. Журнал мав гарне поліграфічне оформлення. Текст прикрашали численні ілюстрації та креслення.

 

110 років


 Вестник воздухоплавания : науч.-попул. ил. журн. : (б-ка воздухоплавания) / ред.-изд. Д. П. Григорович. – Санкт-Петербург, 1909/1910–1913. – Дважды в мес.

На початку ХХ ст. повітроплавання зазнало значного розвитку, тому з’явилася потреба у спеціальному виданні, що відображало б прогрес у цій галузі науки і техніки. Вісник «був задуманий видавцем як науково-популярна дискусійна трибуна для ентузіастів авіації, аеронавтики і не тільки». На сторінках журналу розміщувалися якісні аналітичні та оглядові матеріали, статті, що висвітлювали сучасний стан та історію повітроплавання у різних країнах, друкувалися повідомлення про нові винаходи, публікувалися праці відомих вчених, зокрема К.Е. Ціолковського, винахідників, авіаторів і повітроплавців. Видання було ілюстровано та мало якісну поліграфію.

У 1909-1910 рр. часопис виходив під назвою «Библиотека воздухоплавания».

 

 

Vyzer O. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.   МОУНБ. Всі права застережено