квітня 2025
Вівторок, 29 квітня 2025
Світова спільнота відзначає Міжнародний день танцю
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 29 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день танцю. Ця дата обрана невипадково, адже в цей день у 1727 році народився Жан Жорж Новер, французький балетмейстер, реформатор і теоретик хореографічного мистецтва, «батько сучасного балету».
З цієї нагоди пропонуємо почитати про відомий український хореографічний колектив - Національний заслужений академічний ансамбль танцю України імені Павла Вірського та дізнатися про його керівника. Авторкою книги «Мирослав Вантух і ансамбль Вірського. Національна легенда українського танцю» (Київ: ФОП Мазур Андрій Володимирович, 2023) є артистка балету цього колективу Наталія Туягіна, яка розповідає про історію та розвиток ансамблю.
Мирослав Вантух очолює колектив понад 40 років, з яким проїхав більше 80 країн світу. Королева Єлизавета II цікавилась українським мистецтвом і двічі побувала на концертах ансамблю та прийняла всіх його 100 артистів у Букінгемському палаці. 22 серпня 2021 року у рамках святкування 30-річчя Незалежності Мирослав Вантух отримав знак «Національна легенда України» як керівник одного з найвідоміших танцювальних ансамблів світу.
Авторка книги зібрала відгуки учнів та колег про Мирослава Вантуха, різнопланові світлини, що розкривають особисту та професійну сторону життя хореографа.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Понеділок, 28 квітня 2025
150 років від дня народження Рафаеля Сабатіні
- Article Details
- Category Новини
Рафаель Сабатіні народився 29 квітня 1875 року в місті Єзі, Італія, в італійсько-англійській родині оперних солістів. Дитинство письменника пройшло у маленькому селі під Ліверпулем, де йому прищепили читання книг та вивчення англійської мови. Після переїзду до Португалії Рафаель вступив на навчання до католицької школи. Далі навчався у Швейцарії, де паралельно вивчив французьку та німецьку мови, загалом освоївши п'ять європейських мов. Після повернення до Англії, розпочав кар'єру комерсанта, але його завжди приваблювали пригоди і романтика.
Письменницька кар'єра Рафаеля Сабатіні починається з кінця 1890-х років і в 1902 з'являється перша новела "Прихильники Івонни" (The Lovers of Yvonne). Далі світ побачив історичний роман "Лицар таверни" (Tavern Knight), де поєднується історія боротьби за владу Олівера Кромвеля. Побачивши свій перший успіх, автор укладає договір із видавництвом, залишивши роботу у торгівлі.
Одружившись і переїхавши в Лондон, Сабатіні приступає до написання нових творів. Незабаром виходить низка історичних творів: "Суд Герцога " (The Justice of the Duke), "Життя Чезаре Борджіа" ( The Life of Cesare Borgia) і "Прапор бика" (The Banner of the Bull). У роки Першої Світової війни Сабатіні займається перекладами для британської розвідки та занурюється в написання пригодницьких романів, першим з яких став "Морський яструб" (The Sea Hawk). Читачі та шанувальники насолоджуються новими пригодницькими сюжетами автора. Апогеєм популярності автора стали два бестселери - роман "Скарамуш" (Scaramouche) і "Одіссея капітана Блада" (Captain Blood), де прототипом героя був англійський пірат Генрі Морган.
Багато його романів було екранізовано, де головні ролі зіграли зірки Голлівуду. Хвиля успіху піратських історій призводить до створення та написання кількох нових романів: "Чорний лебідь" (The Black Swan), "Венеціанська маска" (Venetian Masque), "Меч ісламу" (The Sword of Islam) та "Колумб" (Columbus).
Read more150 років від дня народження Модеста Сосенка
- Article Details
- Category Новини
Друзі, 28 квітня відзначаємо 150 років від дня народження Модеста Сосенка, українського живописця, представника потужної хвилі національно-культурного Відродження в Україні початку ХХ століття.
Найбільшим творчим здобутком художника стало монументальне малярство - світське і церковне. Саме в цьому напрямку він став новатором європейського рівня, створивши своєрідний стиль, який ми зараз характеризуємо як «український модерн».
Настінні розписи Модеста Сосенка майже не мали собі рівних за майстерністю виконання та чистотою втілення модерного національного стилю.
На жаль, більшість творів митця втрачені,з 11 розписаних ним храмів, у первісному вигляді збереглися лише розписи у церкві Архістратига Михайла у селі Підберізці Пустомитівського району Львівщини.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Відбулася захоплива екскурсія історичним центром Миколаєва
- Article Details
- Category Новини
У межах діяльності Краєзнавчий клуб "БібліоКліо" для користувачів Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та всіх зацікавлених у вивченні історії нашого краю відбулася захоплива екскурсія історичним центром Миколаєва.
Квітучими вуличками, що зберігають таємниці минулих епох, учасників подорожі провела Світлана Бойчук – краєзнавиця, членкиня історико-краєзнавчого товариства «Золота LODIA», авторка книг і численних публікацій про історію Миколаївщини.
Під час екскурсії учасники дізналися маловідомі факти з історії, археології та природи нашого міста, пригадали імена видатних миколаївців. Жвава й натхненна розповідь пані Світлани нікого не залишила байдужим – усі слухали, затамувавши подих.
Друзі! Попереду ще багато цікавих мандрівок із відомими краєзнавцями Миколаєва. Слідкуйте за нашими анонсами та долучайтеся!
Read moreВулиця Дмитра Олійника (колишня вулиця Кутузова – Варварівка)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю Дмитра Олійника (колишня вулиця Кутузова – Варварівка).
Коротка довідка: Дмитро Олійник (1983-2022) – старший лейтенант Збройних сил України, учасник російсько-української війни (позивний – «Сокіл»). Нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.
Народився у Львові. Працював лікарем-реабілітологом. З 2014 р. брав участь в АТО. Воював у складі 79-ї окремої десантно-штурмової бригади. Після поранення у тому ж році залишив військову службу для подальшого лікування та реабілітації. З 2017 р. почав займатися спортом. Брав участь у «Іграх нескорених», зокрема у США – у змаганнях у паралімпійському стилі. У 2021 р. завоював срібло з веслування на тренажері та бронзу з бігу.
У 2022 р. вступив до лав територіальної оборони Миколаєва. Загинув 29 березня 2022 р. внаслідок влучання російської ракети у будівлю Миколаївської обласної державної адміністрації. Похований у Львові на Личаківському кладовищі.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
@Управління культури, національностей та релігій Миколаївської @ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Read more
Неділя, 27 квітня 2025
"Краще пізно, ніж ніколи": у Миколаєві літні люди навчаються користуватися смартфонами та комп'ютерами
- Article Details
- Category Новини
У Миколаєві літні люди навчаються користуватися комп’ютерами та смартфонами в межах курсу із цифрової грамотності. Вони вивчають базові цифрові навички, опановують месенджери, онлайн-сервіси тощо.
Про це кореспондентам Суспільного 24 квітня розповіла завідувачка регіонального тренінгового центру та Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки Вікторія Дмитричева.
Миколаївці старшого віку навчаються на курсах в обласній універсальній науковій бібліотеці. За словами Вікторії, курс триває два місяці та розподілений на 16 занять.
"Комп’ютер для початківців: інтернет освоюємо, комунікаційні можливості, сервіси мережі інтернет. Це у нас месенджери, електронна пошта, і національна освітня платформа "Дія.Освіта" — це у нас четвертий модуль. Ми знайомимось з цією платформою, з контентом, роздивляємося освітні серіали та отримуємо сертифікати", — перелічує Дмитричева.
Люди пенсійного віку на курсах із цифрової грамотності. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук
Жінка перед комп'ютером. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук
Read moreСубота, 26 квітня 2025
28 квітня у Києві відбудеться Форум «Стратегія розвитку культури в Україні на 2025–2030 роки»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Під час заходу учасники обговорять ключові підходи до реалізації Стратегії розвитку культури на період до 2030 року, формування партнерств та розподілу ролей всіх учасників екосистеми.
Серед головних тем заходу:
-Культура як міст довіри: партнерства у сфері культурної політики (дискусія за участі міністрів культури України, Данії, Польщі та Єврокомісара з питань міжгенераційноїсправедливості, молоді, культури та спорту).
-Роль культури в національній безпеці та ідентичності (панельна дискусія з представниками уряду, парламенту та Офісу Президента).
-Інституційне реформування закладів культури (дискусія за участі експертів, представників органів місцевого самоврядування).
-Карта дій для реалізації Стратегії: хто, як і з чим іде в цей шлях до 2027 року (тематичні сесії у форматі робочих груп).
Початок форуму о 10.00.
До онлайн-трансляції Форуму можна буде долучитися за посиланням: https://youtube.com/live/qcV3r-csWqs?feature=share
Read more
Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф
- Article Details
- Category Новини
26 квітня світова спільнота вшановує одразу дві пам’ятні дати – Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф (запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 2003 р.) та Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу (встановлений Указом Президента України у 2016 р.).
Саме цього дня, у 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції сталася одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) вона класифікована за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Потужність вибуху, що стався на четвертому енергоблоці, дорівнювала майже 300 атомним бомбам, скинутим на Хіросіму.
Аварія на Чорнобильській АЕС спричинила масштабне забруднення навколишнього середовища як України так і Європи в цілому. Мільйони гектарів забруднених земель перетворилися на зону відчуження, де природа змушена була адаптуватися до нових, вкрай несприятливих умов.
У ці дні ми згадуємо не лише саму катастрофу, а й віддаємо шану пам’яті всім постраждалим, та тим, хто віддав життя та здоров’я, рятуючи інших від радіації.
З цієї нагоди пропонуємо ознайомитися з виданнями з фонду @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
Книга українського журналіста Сергія Трохима «1986. Чорнобильські хроніки» (Брустурів: @Видавництво Discursus, 2016) – спроба зібрати та переосмислити свідчення очевидців Чорнобильської трагедії. Окремий розділ видання автор присвячує тим, хто працював поблизу зони відчуження під час ліквідації наслідків аварії. У виданні представлено багато маловідомих фактів про катастрофу, адже автор на той час був одним із перших телевізійників, які висвітлювали події 1986 року. Сергій Трохим аналізує наслідки техногенної катастрофи як для населення України, так і для навколишнього середовища.
У науково-практичному виданні «Засоби захисту організму від дії іонізувального випромінювання» (Київ: ВСВ «Медицина», 2019) розглянуто фізіологічні та біохімічні механізми впливу радіації на організм людини, а також засоби його захисту, які підвищують стійкість організму до випромінювання. Окремий розділ присвячено харчуванню, з урахуванням потреб людини під час перебування у зоні радіаційного забруднення.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #ВизначніДні #Календар
Read more
П'ятниця, 25 квітня 2025
Лауреат Нобелівської премії з літератури у 2014 р. Патрік Модіано
- Article Details
- Category Новини
Лауреат Нобелівської премії з літератури у 2014 р. – Патрік Модіано (нар. 1945), один із найпопулярніших прозаїків Франції.
«Мені завжди здавалося, що я народився внаслідок хаосу Другої світової війни. І мені завжди здавалося, що писати – значить навести лад у цьому хаосі», – сказав письменник в одному зі своїх інтерв’ю.
Патрік Модіано відвідував школи у кількох містах французьких провінцій. У 1962 р. він записався до ліцею Генріха IV у Парижі на підготовчий курс для вступу до університету, проте невдовзі покинув навчання.
За свій перший роман «Площа Зірки» (1968) Модіано був відзначений двома французькими літературними нагородами – премією імені Роже Німьє і премією Фенеона. За роман «Бульварне кільце» (1972) він отримав Велику премію Французької академії, а за роман «Вулиця темних крамниць» (1978) відзначений Гонкурівською премією.
У своїх романах письменник відтворював події минулого, щоб показати, що було з Парижем, з Францією під час Другої світової війни в період гітлерівської окупації. За визначенням Нобелівського комітету, Модіано отримав нагороду «за мистецтво пам’яті, завдяки якому він виявив найнезбагненніші людські долі й розкрив життєвий світ людини часів окупації». «Це людина, яка написала багато книг, що перегукуються між собою..., книг про пам’ять, ідентичність і жагу», – сказав секретар Шведської академії Пітер Енглунд.
Read moreБібліотека висловлює щиру подяку колективу Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування за переданий у дар збірник наукових статей та матеріалів «Університетська бібліотека: від традиційної до цифрової»
- Article Details
- Category Новини
Щиро вдячні за передане у дар наукове видання!
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку колективу Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування за переданий у дар збірник наукових статей та матеріалів «Університетська бібліотека: від традиційної до цифрової».
Книга присвячена 100-річчю від дня заснування Наукової бібліотеки Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.
До уваги читача: історія становлення та розвитку бібліотеки, формування ресурсної бази, етапи розвитку інформаційних технологій та удосконалення бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів, питання інформаційного забезпечення освітньо-виховної та наукової діяльності університету. Також представлена детальна хронологія основних подій та етапів розвитку книгозбірні впродовж 1920-2020 рр. Включено спогади, відгуки, побажання, фотоматеріали тощо.
Запрошуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися з виданням!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено