грудня 2024
Понеділок, 30 грудня 2024
Вулиця Олега Кравця (колишня вулиця Генерала Попеля)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю Олега Кравця (колишня вулиця Генерала Попеля).
Коротка довідка: Олег Кравець (1971-2023) – військовослужбовець, правозахисник, спортсмен, волонтер, громадський діяч (позивний – Кара).
Народився в с. Шляхова на Вінниччині. Після закінчення середньої школи навчався у будівельному технікумі. Проходив військову службу в ракетних військах. Далі продовжив здобувати вищу освіту в Черкаському інженерно-технологічному інституті. Працював техніком-будівельником. Був одним із лідерів руху захисту Бузького Гарду, очолював Штаб опору його затопленню.
У 2014 р. добровольцем пішов на фронт і воював у 28 механізованій бригаді імені Лицарів Зимового Походу. У складі розвідувального взводу брав участь у боях під Мар'їнкою, Красногорлівкою, Спартаком. Виконуючи бойове завдання, отримав важке поранення в результаті якого йому ампутували ліву ногу. Після реабілітації допомагав учасникам АТО та їх родинам. Тривалий час очолював ГО «Асоціація учасників та інвалідів АТО». Постійний учасник міжнародних змаганнь «Ігри нескорених».
Після повномасштабного російського вторгнення займався волонтерською діяльністю, допомагав підрозділам територіальної оборони Миколаєва. Пізніше – повернувся на службу до своєї бригади. Загинув біля Бахмуту 11 травня 2023 р. під час мінометного обстрілу.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Read more
Субота, 28 грудня 2024
Міжнародний день кіно
- Article Details
- Category Новини
28 грудня відзначається Міжнародний день кіно – професійне свято всіх, хто працює у сфері кінематографії.
Колись люди навіть не підозрювали про можливість створення, зберігання та демонстрації інформації у форматі відео. Вперше ця ідея з’явилася у братів Луї та Огюста Люм’єрів, які зняли короткометражку з простою назвою: «Вихід робітників із заводу Люм’єр». Фактично це була перша кінострічка у світі, але днем народження кіно вважають саме 28 грудня 1895 року, коли брати Люм’єри зібрали величезну публіку у паризькому кафе на бульварі Капуцинів і представили короткометражний фільм «Прибуття потяга на вокзал Ла Сьота». Це був перший фільм в історії кінематографа, що був показаний публіці за гроші.
Розвиток українського кіно розпочався у 1893 році, коли інженер Йосип Тимченко, за два роки до братів Люм'єр, розробив апарат «кінескоп», придатний для кінознімання та кінопроєкції.
Пропонуємо відзначити Міжнародний день кіно, обговорюючи фільми, що надихнули вас, або публікуючи свої улюблені фрази з них, або переглядаючи улюблені фільми з друзями та родиною!
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека погортати та зануритися у книги, присвячені темі кінематографу:
Бордмен, Адам Оллсач. Ілюстрована історія кіно / Адам Оллсач Бордмен ; з англ. пер. Катерина Міхаліцина. − Львів : Вид-во Старого Лева , 2019. − 109 с. : іл.
Іллєнко, Михайло Герасимович. Кіно. Шпори для абітурієнта / Михайло Герасимович Іллєнко. − Вінниця : НОВА КНИГА, 2006. – 277 с. : іл.
Світла, Вселена . Кіно і телебачення: арт-терапія душі, зачарованої екраном : втуп до екран. метаантропології / Вселена Світла. − Київ : КНТ, 2020. − 347 с.
Тримбач, Сергій Васильович. Кіно, народжене Україною : альб. антол. укр. кіно / Сергій Васильович Тримбач. − Київ : Самміт-Кн., 2016. − 377 с. : іл.
Українське кіно від 1960-х до сьогодні. Проблема виживання : зб. наук. статей / упоряд. Л. Брюховецька. − Київ : Вид-во "Задруга", 2010. − 249 с. : іл.
Read more«Гетьмани України: Павло Тетеря, Іван Брюховецький»
- Article Details
- Category Новини
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку відомій українській письменниці, лауреатці Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова", авторці історичних бестселерів Ярослава Дегтяренко за передане у дар науково-популярне видання – життєписи видатних українських гетьманів XVII століття «Гетьмани України: Павло Тетеря, Іван Брюховецький» (Київ : Видавництво "Брайт Букс", 2024).
«За обома гетьманами закріпився ярлик запроданців – польського або московського. Утім, чи справді ці двоє діячів, яким випав жереб гетьманувати у важкі й непевні часи Руїни, були такими? Зібравши історичні факти їхнього життя й політичної діяльності, я спробувала розв’язати ці питання», – пише авторка.
Павло Тетеря – український дипломат, військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави Правобережної України. Ставши гетьманом, проводив політику на скасування унії України із московським монархом. Зять гетьмана Богдана Хмельницького.
Іван Брюховецький – український військовий, політичний і державний діяч, дипломат. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні. У січні 1668 року відкрито порвав із Московським царством, закликав до об’єднання з Правобережжям і вислав до Османської імперії посольство з проханням прийняти козаків під протекцію султана Мехмеда IV. Тоді ж уклав союз із Кримським ханством і спільно з кримськими татарами виступив проти московської армії Григорія Ромодановського.
У книжці ви знайдете повні біографії гетьманів, відтворені пані Ярославою з урахуванням найновіших досліджень українських істориків. А також – багато маловідомих фактів і цікавих інтерпретацій історичних подій, які дадуть змогу під іншим кутом подивитися на діяльність видатних персонажів минулого.
Запрошуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
П'ятниця, 27 грудня 2024
Науково-популярне видання «Non nocere. З історії першої лікарні в Миколаєві»
- Article Details
- Category Новини
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку видавчині Ірина Гудим за один із найцінніших книжкових подарунків цього року – науково-популярне видання «Non nocere. З історії першої лікарні в Миколаєві».
Автори книги – к.і.н., лауреат Миколаївської обласної премії ім. Миколи Аркаса, дослідник єврейського населення на Миколаївщині, педагог Володимир Щукін та завідуючий відділенням інтенсивної терапії міської лікарні №1 Микола Замлинський, імена яких широко відомі в Миколаєві. Це – друге видання доповнене та виправлене, що є перекладом на українську мову однієї з останніх книг Володимира Володимировича.
У книзі висвітлені основні події 150-річної історії Миколаївської міської лікарні №1 – першого та впродовж тривалого часу єдиного лікувального закладу для цивільного населення нашого міста. В ній досліджується історія розвитку медичного обслуговування в Миколаєві, діяльність найбільш відомих та сучасних медиків цієї лікарні.
Видання призначено історикам та краєзнавцям, медичним, музейним та бібліотечним працівникам, викладачам, студентам та усім, хто цікавиться історію медицини та краєзнавства нашого краю.
Запрошуємо вас, шановні читачі, завітати до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека для ознайомлення.
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Четвер, 26 грудня 2024
Відбувся вебінар «Психологічна підтримка громади: можливості бібліотек»
- Article Details
- Category Новини
26 грудня у рамках веб-коучингу «БібліоStudies» відбувся вебінар «Психологічна підтримка громади: можливості бібліотек» для фахівців бібліотек територіальних громад області. Метою вебінару було обговорення можливостей бібліотек щодо психологічної допомоги різним верстам населення, що особливо важливо в умовах постійних воєнних загроз. У рамках заходу були розглянуті форми та засоби допомоги населенню від державних та громадських організацій з психологічної допомоги, напрямки діяльності громадських організацій, студій та клубів психологічного спрямування у місті Миколаєві та можливості взаємодії з бібліотеками. Був представлений досвід роботи Миколаївської ОУНБ щодо організації зустрічей, тренінгів та практичних занять у співпраці з партнерськими організаціями та практикуючими психологами, зокрема заходи у рамках бібліотечного проєкту «Майстерня психологічної саморегуляції засобами мистецтва».
Учасники вебінару отримали рекомендації щодо ефективних форматів роботи в напрямку психологічної підтримки громади та можливостей налагодження нових партнерств.
Read moreП’ята хвиля благодійно-просвітницької акції «Книжкова навала»
- Article Details
- Category Новини
Український центр дослідження проблем безпеки імені Дмитра Тимчука (група «Інформаційний спротив») у співпраці з Національним військово-історичним музеєм України запустили п’яту хвилю благодійно-просвітницької акції «Книжкова навала», яку було започатковано групою «Інформаційний спротив» у 2015 р.
Метою даної акції є підтримка бібліотек різних регіонів, які зараз стійко витримують постійний тиск російського агресора і тих, які надали прихисток багатьом вимушеним переселенцям. Цього разу у межах «Книжкової навали» до українських бібліотек надійдуть понад 30 тисяч книг, серед яких – книжки для дітей та підлітків, українська класика та сучасна література різних жанрів, переклади іноземних авторів.
На початку грудня Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека отримала 101 примірник україномовних видань різної тематики. Дякуємо за підтримку нашим друзям! Запрошуємо ознайомитися з новими книжками!
Read moreЛауреат Нобелівської премії 1999 р. Ґюнтер Ґрасс (1927-2015)
- Article Details
- Category Новини
Лауреат Нобелівської премії Ґюнтер Ґрасс (1927-2015) увійшов в історію німецької та світової літератури як талановитий письменник-романіст ХХ ст.
Відомо, що у роки панування нацизму він вступив до гітлер’югенду, брав участь у боях. У Баварії потрапив до американського полону, потім до англійського табору для військовополонених.
Після війни працював на фермі, каменярем і навіть був барабанщиком у джазовому оркестрі. Згодом навчався скульптурі та живопису в Академії мистецтв у Дюссельдорфі та у Вищій школі образотворчих мистецтв у Берліні.
У 1956 р. він видав поетичну збірку «Переваги диких курей. Вірші, проза, малюнки», ілюстрації до якої створив сам.
У 1959 р. з’явився друком роман Ґюнтера Ґрасса «Бляшаний барабан», що мав світовий успіх. Події книги відбуваються у Данциґу (Гданську) з початку XX ст. й до його середини. Екранізація роману була удостоєна «Золотої пальмової гілки» Канського кінофестивалю і премії Американської кіноакадемії «Оскар». Разом з наступними творами автора «Кішка і миша» і «Собачі роки» твір складає так звану «Данцизьку трилогію». До кращих творів письменника належать повість-притча «Зустріч у Тельгте» (1979), книга коротких оповідань «Моє століття» (1999), що складається зі ста розділів.
У романі «Траєкторія краба» Ґрасс описав історію загибелі німецького лайнера «Вільгельм Ґустлоф», що його 1945 р. затопив підводний корабель С-13 під командуванням Олександра Марінеска.
У 2006 р. вийшла книга спогадів «Зчищаю з цибулини лушпиння», де автор оголосив, що в юності служив у військах СС, але не здійснював військових злочинів і не зробив жодного пострілу.
Read moreСереда, 25 грудня 2024
Відзначаємо 75-річчя Надії Федорівни Богзи
- Article Details
- Category Новини
25 грудня своє 75-річчя відзначає Надія Федорівна Богза – професіонал бібліотечної справи, яка багато років поспіль була директором Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки, а нині очолює Миколаївське регіональне відділення Української бібліотечної асоціації.
Шановна Надіє Федорівно! Сердечно вітаємо Вас із ювілеєм. Ця дата символізує не лише роки, а й глибину життєвої мудрості, енергії та натхнення, які Ви даруєте оточуючим. Ваш внесок у розвиток бібліотечної справи неможливо переоцінити. Під час керівництва обласною бібліотекою Ви стали для багатьох прикладом професіоналізму, мудрості та людяності. І сьогодні, очолюючи громадську організацію, Ви продовжуєте стояти на захисті прав бібліотекарів, підтримуючи їх у важливій і благородній праці. Ви надихаєте багатьох своєю невтомною енергією, ентузіазмом та життєвим оптимізмом.
Бажаємо Вам міцного здоров’я, радості, тепла в родинному колі та нових звершень у професійній сфері. Нехай усі Ваші мрії збуваються, а поруч завжди будуть люди, які цінують і люблять Вас.
З глибокою повагою, колектив Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки
Read moreЧетвер, 19 грудня 2024
Своє 65-річчя відзначає Марія Матіос
- Article Details
- Category Новини
19 грудня відзначає своє 65-річчя Марія Матіос, українська письменниця, політична і громадська діячка.
Вже у першій поетичній збірці «З трави і листя» (Київ, 1983) потужно зазвучав голос молодої буковинки:
«Асоціативна поезія нині в моді.
Все може в асоціаціях існувати:
Асоціюють любов і природу.
І те, що не годилося б асоціювати.
Асоціації закладені, певно у генах, –
Вчимося не відмовляти собі у моді.
Та з чим асоціювати Шевченка геній?
Історію України? Мого народу?»
Свій талант пані Марія проявила і в прозі. Роман «Солодка Даруся» витримав шість перевидань загальним накладом понад 200 тисяч примірників і вийшов окремими книгами польською, хорватською, німецькою, литовською, французькою, італійською, англійською та сербською мовами. 7 книг поезій і 19 книг прози – таким є творчий доробок знаної майстрині слова.
З 2012 по 2019 роки Марія Матіос була народною депутаткою VII і VIII скликань Верховної Ради. Вона має власну активну громадянську позицію. Марія Матіос з тих людей, які свої слова завжди підкріплюють дією. Марія Василівна «стояла» проти «тітушок» на Майдані у 2014 році, їздила в Широкине, щоб підтримати бійців у 2015 році. Цей досвід авторка описала в книзі «Приватний щоденник. Майдан. Війна...». Зараз пані Марія активно збирає гроші на потреби ЗСУ, виставляючи свої книги з автографами на благодійних аукціонах.
З-під її пера вийшли такі твори, як «Черевички Божої матері» (2013), «Букова земля» (2019), «Мами» (2023), очікує на вихід роман «Жінці можна довіряти».
«Мені здається, що справжня література, романна література – це література великих пристрастей. Це мій постулат, і я від нього не відмовлюся як письменник, що світові тенденції відбивають саме романи. Епічні полотна. І обсяг твору насправді не має значення. Має значення концентрація життя на сторінці книжки… Дуже важко і однозначно легко писати чесно..», – говорить письменниця.
Друзі, запрошуємо вас до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ознайомитися з творами Марії Матіос.
Матіос М. В. Букова Земля. – Київ: Видавництво «Абабагаламага», 2020.
Матіос М. В. Вирвані сторінки з автобіографії. – Львів: Літературна Агенція Піраміда, 2011.
Матіос М. В. Майже ніколи не навпаки. – Львів: Літературна Агенція Піраміда, 2007.
Матіос М. В. Нація. – Львів: Літературна Агенція Піраміда, 2007.
Матіос М. В. Солодка Даруся. – Львів: Літературна Агенція Піраміда, 2005.
Матіос М. В. Щоденник страченої. – Львів: Літературна Агенція Піраміда, 2011.
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Ювілей Марії Матіос
- Article Details
- Category Новини
Одні називають її другою Лесею Українкою, інші – Стефаником у спідниці, навіть порівнюють з Габріелем Гарсіа Маркесом…
Її поезіям притаманне органічне відчуття колориту рідного буковинського краю та вміння по-своєму сказати про минуле і сучасне народу, передати стан людської душі, закоханої в красу і неповторність навколишнього світу, а прозові твори світові критики назвали «ударом і викликом» сучасності. Романи цієї витонченої і водночас глибокої письменниці перекладені сербською, румунською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською, японською, китайською, єврейською мовами і друкувалися у Канаді, США, Китаї, Хорватії, Сербії, а вистави за мотивами її творів збирали повні зали не лише в Україні.
Усе це про поетесу, прозаїка, публіциста й етнографа за покликанням Марію Матіос, яка 19 грудня відзначає 65-річний ювілей.
Саме знайомству з її творчим доробком було присвячене засідання розмовного клубу «СловоТворення», що відбулося напередодні. Учасники зустрічі не лише отримали насолоду від витончених поетичних метафор авторки, а й поділилися враженнями від глибоко психологічних рядків романів, у яких крізь призму людських доль постає історія держави.
Під час наступної зустріч, що відбудеться 25 грудня, пропонуємо разом насолодитися атмосферою Різдва та поговорити про зимові традиції.
Чекаємо на вас щосереди о 12.00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Ми завжди відкриті для нових учасників.
Приєднуйтеся до «СловоТворення» і вивчайте мову із задоволенням у колі однодумців!
#Слово #словотворення #розмовний_клуб #українська_мова
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено