2025
Понеділок, 14 квітня 2025
МКСК запрошує взяти участь у форумі “Стратегія розвитку культури в Україні 2025–2030: ключові кроки реалізації”
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Дата проведення: 28 квітня 2025 року
Місце: м. Київ (локація буде повідомлена зареєстрованим учасникам)
Форум об’єднає фахівців сфери культури, представників центральних і місцевих органів влади, громадських організацій, експертів, а також міжнародних партнерів з метою обговорення ключових підходів до реалізації Стратегії розвитку культури на період до 2030 року, формування партнерств та розподілу ролей всіх учасників екосистеми.
Теми до обговорення:
-Роль культури у формуванні національної ідентичності та безпеки
-Партнерства у сфері культурної політики
-Інституційне реформування закладів культури
-Карта дій для впровадження Стратегії до 2027 року
-Ознайомитися з програмою заходу можна на сайті МКСКRead more
Всесвітній день мистецтва (World Art Day)
- Article Details
- Category Новини
Щорічно, 15 квітня, у всьому світі відзначається Всесвітній день мистецтва (World Art Day). Дата святкування була обрана не випадково, адже це день народження художника, вченого, інженера Леонарда да Вінчі - найяскравішого представника мистецтва епохи Відродження.
Цю подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй у 2012 році. Метою Всесвітнього дня мистецтва є привернення уваги світової спільноти до важливості творчості й мистецтва у житті, ознайомлення з творчим надбанням талановитих діячів мистецтва, залучення до власної художньої творчості.
У фонді Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека зберігається чимало посібників, присвячених мистецтву малювання. Наприклад, підручник Валерія Марчака «Про малярство» (2018). Автор видання зумів об’єднати у своєї книзі погляд художника-практика, теоретика-мистецтвознавця з талантом захоплююче викладати теоретичний матеріал. Валерій Марчак - художник, педагог, якій протягом багатьох років очолював кафедру академічного живопису Львівської національної академії мистецтва. Автор дуже дотепно розповідає як художники за допомогою різних мистецьких форм доводять до глядача власні творчі ідеї. Ідею автора підручника влучно підкреслив вираз французького мистецтвознавця Антуана Ор’є: «Природна і кінцева мета малярства, як і кожного мистецтва, не може зводитися до прямого зображення предметів. Його вища мета – виражати ідеї своєю особливою мовою».
Read moreСвітова спільнота відзначає Міжнародний день культури
- Article Details
- Category Новини
15 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день культури. Саме цього дня у 1935 році було підписано міжнародний договір «Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам’яток». Договір підписали у Вашингтоні представники 21 країни на чолі з президентом США Ф. Рузвельтом. На честь цієї історичної події у 1998 році був заснований Міжнародний день культури, що покликаний захищати і примножувати досягнення культури, мистецтва, науки і релігії в усьому світі.
Пропонуємо вам ознайомитися з книгою Мирослави Макаревич «Хто тримає культурний фронт» (2023). Це 24 есеї про діяльність митців, які під час широкомасштабної війни роблять свій вагомий внесок у перемогу України над рашизмом. Письменники, художники, музиканти, актори, займаючись волонтерською діяльністю, створюють нові шедеври мистецтва, зберігають та розвівають українську культуру під час війни.
У період глобальних суспільних змін і радикальних трансформацій, що охопили різні пласти людського буття, проблема розуміння феномену людини набуває особливого інтересу та соціальної значущості. Масштабна монографія «Культуротворчі виміри людини в сучасному універсумі» (2016 р.) присвячена дослідженню феномена людини в самих різних аспектах її буття у сучасному культурному просторі. Автори колективної монографії розглядають фундаментальні проблеми буття людини у глобальному світі, остання глава присвячена науці феліцитології, тобто науці про щастя та факторам і умовам його досягнення.
Пропоновані видання є ніби відлунням сучасного стану української культури, культури, що живе, бореться і перемагає.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
15 квітня – весь світ відзначає Всесвітній День мистецтва та Міжнародний День культури
- Article Details
- Category Новини
15 квітня – весь світ відзначає два знаменні свята: Всесвітній День мистецтва та Міжнародний День культури. Ці події слугують чудовим нагадуванням про те, яку неоціненну роль відіграють мистецтво та культура в житті людства.
Навіть в умовах жорстокої агресії росії український народ не втрачає свого культурного орієнтира. Українські митці – художники, музиканти, письменники, актори, режисери – невтомно творять, даруючи світу пісні, фільми, танці, вистави, картини, літературні твори. Їхня творчість – це не лише джерело естетичної насолоди, але й потужний інструмент боротьби за свободу та незалежність.
Українська культура століттями зазнавала утисків з боку окупантів. Проте вона вистояла, зберегла свою автентичність та самобутність. Сьогодні ж українське мистецтво стало справжньою зброєю, яка бореться на культурному фронті. Воно розповідає світові правду про війну в Україні, про героїзм та стійкість нашого народу, про нашу багату історію та самобутні традиції.
Read moreСубота, 12 квітня 2025
Всесвітній День авіації та космонавтики
- Article Details
- Category Новини
12 квітня відзначаємо два свята – Всесвітній День авіації та космонавтики (був заснований згідно рішення Міжнародної авіаційної федерації у 1968 р.) та Міжнародний день польоту людини в космос (був заснований згідно рішення Генеральної Асамблеї ООН у 2011 р.).
Протягом багатьох століть видатні мислителі та науковці проектували літальні апарати, проте на практиці реалізувати конструкторські розробки не завжди вистачало знань та досвіду. З винаходом повітряної кулі у 1780-х роках людина змогла зробити перші кроки з освоєння повітряного простору. Трохи пізніше з’явилися перші планери, а їхній розвиток заклав основи знань з аеродинаміки. У 1903 р. вченими було спроектовано міжпланетну ракету та сконструйовано перший у світі літак. З того часу людство впевнено опановувало небесний простір. За минулі десятиліття авіація та космонавтика досягла великих результатів: вихід людини у відкритий космос, польоти на Місяць, створення орбітальних станцій і проведення там наукових експериментів.
З цієї нагоди пропонуємо ознайомитися з виданнями з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Книга американського письменника та журналіста Девіда Маккалоу «Брати Райти» (Київ : Видавнича група KM-Букс, 2017) розповідає про життя відомих винахідників. Захоплення машинами та польотами для Вілбера та Орвілла почалося з маленької іграшки – гелікоптера, яку їм привіз батько. Через деякий час брати відкрили невеличку крамничку з продажу популярних тоді велосипедів. Але мрія підкорити небо не залишила їх… Текст книги доповнено матеріалами з особистих щоденників, нотаток, альбомів, тут вміщено більше тисячі листів з особистого листування відомих авіаконтрукторів. Книга є бестселером №1 за версією видання «New York Times».
Видання Павла Поповича «Не могло бути інакше» (Київ : Видавництво "Либідь", 2011) містить авторські спогади та публікації про космос та космонавтику. Автор розповідає про перший у світі груповий космічний політ та особисті враження від пілотування корабля «Восток-4», перебування на орбітальній станції «Салют-3», про зустрічі з Сергієм Корольовим… Текст супроводжується унікальними фотографіями з особистого архіву Павла Поповича та його родини.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
П'ятниця, 11 квітня 2025
Міжнародний день звільнення в’язнів фашистських концтаборів
- Article Details
- Category Новини
11 квітня, згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН з 1991 р., світова спільнота вшановує Міжнародний день звільнення в’язнів фашистських концтаборів. Ця дата була обрана невипадково, адже саме в цей день у 1945 р. відбулося повстання в’язнів концтабору Бухенвальд та входження визвольної американської армії на його територію.
Сьогодні ми згадуємо усіх, чиї життя несправедливо обірвалися за колючим дротом у нацистських концтаборах, гетто та місцях примусового утримування. Тільки зберігаючи пам’ять про ті страшні події та віддаючи шану загиблим, можна сподіватися, що подібне більше ніколи не повториться.
З нагоди цієї пам’ятної дати пропонуємо ознайомитися з книгою польського історика Роберта Кувалека «Табір смерті у Белжеці» (Київ : Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2018) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
У виданні представлено історію одного із нацистських таборів смерті, в якому у 1942 р. було проведено операцію «Райнхард» – убивство євреїв з округів генерал-губернаторства Польщі. Автор розповів про становище єврейської громади перед початком її знищення. Дослідження ґрунтується на показаннях свідків – жителів Белжеця і навколишніх місцин, на поодиноких спогадах тих, хто вижив та на документальних джерелах з архівів Польщі, Німеччини та США. Окремий розділ видання присвячено історії створення меморіального комплексу на території колишнього табору смерті, під час якого було знайдено масові поховання в’язнів.
Read moreЛауреат Нобелівської премії з літератури 2012 р. Мо Янь
- Article Details
- Category Новини
Відомий сучасний китайський письменник Мо Янь (справжнє ім’я Гуань Моє) у 2012 р. став лауреатом Нобелівської премії з літератури. Творчість Мо Яня критики відносять до «літератури пошуку коріння» – китайської моделі «магічного реалізму».
Після початку «культурної революції» одинадцятирічний Гуань змушений був припинити навчання й працював пастухом у селі. У 1976 р. був призваний до лав Народно-визвольної Армії Китаю (НВА). Служив командиром відділення, політруком і працівником служби безпеки, а також бібліотекарем.
У 1981 р. опублікував свої перші твори: «Дощ весняної ночі», «Суха ріка», «Осінні води», «Народна музика» та ін. З 1984 р. навчався на факультеті літератури Інституту мистецтв Народно-визвольної армії Китаю. Пізніше вступив до аспірантури Літературного інституту Лу Сіня Пекінського педагогічного університету.
Мо Янь став відомим завдяки роману «Червоний ґаолян: історія одного роду» (1987). У книзі зображено боротьбу селян під час японсько-китайської війни у 1930-ті роки. За мотивами цього роману знято художній фільм (режисер Чжан Імоу, 1988), що отримав премію Берлінського міжнародного кінофестивалю.
Read moreЧетвер, 10 квітня 2025
Слухачі навчальних курсів «Зі смартфоном на «ти»: опановуємо базові функції» ознайомилися з основними правилами безпеки в інтернеті
- Article Details
- Category Новини
8 та 10 квітня в Регіональному тренінговому центрі Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулися заняття навчальних курсів «Зі смартфоном на «ти»: опановуємо базові функції» в рамках діяльності Університету третього віку.
Учасники занять отримали корисні поради щодо підвищення мобільної безпеки: яких заходів обережності потрібно вживати при користуванні громадським Wi-Fi, як реалізувати вбудовані блокування екрану телефону, як покращити безпеку паролів та регулярно робити резервні копії даних. Слухачі ознайомилися з основними правилами безпеки в інтернеті та виконали практичні завдання за даною темою.
Користувачі поважного віку також отримали важливі знання щодо онлайн безпеки і користі смартфона у побуті. Сьогодні комунікація стала набагато простішою – повідомлення можна відправити, натиснувши на одну кнопку, а відповідь отримати вже через кілька секунд. Але навіть попри багато переваг інтернет-спілкування необхідно пам’ятати про власну безпеку та правила комунікації в мережі, за допомогою яких особисті дані завжди будуть захищені, а інтернет-шахраї не зможуть нашкодити.
Учасники курсів дізналися, що робити і куди звертатися, якщо зіткнулися з негативом та забороненим контентом у мережі, а також отримали корисні лайфхаки щодо безпечних онлайн покупок на перевірених маркетплейсах.
Під час практичної частини заняття слухачі разом з тренерами розібрали ситуації, які можуть виявитися інтернет-шахрайством, дізналися, як це виявити і не стати жертвою кіберзлочинців.
Read moreЗагальнонаціональне опитування щодо доступності закладів культури та культурно-мистецьких заходів
- Article Details
- Category Новини
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека
Шановні користувачі!
У рамках реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України спільно з Український центр культурних досліджень та Український культурний фонд проводить роботу з вивчення різних аспектів безбар’єрності у сфері культури.
Запрошуємо вас прийняти участь в загальнонаціональному опитуванні щодо доступності закладів культури та культурно-мистецьких заходів.
Заповнити анкету можна до 20 травня 2025 року за покликанням https://forms.gle/SLsPSGgh3byMooSH7
Дякуємо за вашу участь, адже результати опитування дозволять оцінити наявні бар’єри та визначити пріоритетні напрями вдосконалення доступності культурного середовища для всіх груп населення.
docs.google.com
Оцінка стану впровадження безбар'єрності у сфері культури
Опитування є анонімним. Результати будуть використані лише в узагальненому вигляді. Відпові…
Read more
Книга Андрія Тристана «Доню, війна!»
- Article Details
- Category Новини
В інший час читачеві могло здатися, що книга Андрія Тристана «Доню, війна!» (Львів: Видавництво "Апріорі", 2024), що її отримала Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще 49 бібліотек Миколаївщини від Український інститут книги – це вигадана пригодницька повість з елементами хорору для юнацтва, де є всі необхідні чинники: карколомний сюжет, перше кохання, викрадення, щасливий кінець, який виборюють головні герої своєю кмітливістю та розумом. Але, насправді, це страшні реалії сьогодення, показані на прикладі життя двох підлітків з Харківщини.
Ірина з мамою змушені покинути напівзруйновану рідну домівку, щоб не жити під владою окупантів. Марина, рятуючись від постійних обстрілів, виїжджає з рідного міста. «Що зараз було спільного в дочки професора з мегаполіса та сільської дівчинки? Невизначеність і незрозумілість майбутнього, невпевненість у завтрашньому дні. Війна, яка знищує життя, щастя й плани та водночас робить дитину дорослою, відбираючи в неї дитинство».
У повісті автор порушує тему викрадення українських дітей росіянами. Головні героїні потрапляють у так званий табір перевиховання, де з дітей та підлітків намагаються зліпити «слухняних яничарів рашистського режиму». І тільки завдячуючи власній сміливості та винахідливості, дівчата повертаються до батьків.
Андрій Тристан зазначає: «Важливим етапом народної визвольної війни є порятунок українських дітей – нашого майбутнього». Автор пропонованої книги – полковник Збройних сил України, вчений, доктор технічних наук, учасник російсько-української війни, який у 2023 видав свою першу художню повість «Прийшла війна» (Львів: Видавництво "Апріорі"). «Доню, війна!» – це вже друга книга Андрія Тристана.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено