All articles
Середа, 16 квітня 2025
Анна Софіна «Семптем»
- Article Details
- Category Новини
22 квітня о 13.00 Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на презентацію книжкової новинки цієї весни – футуристичного роману Anna Sofina «Семптем». Авторка – миколаївська письменниця, співавторка дитячих і підліткових збірок, володарка спеціальної відзнаки Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова", організаторка та перша ведуча Клубу Анонімних Авторів у Миколаєві.
«Семптем» (Київ: Видавництво ArtBooks, 2025) – це захоплююча антиутопія натхненна устроєм кімерійців у поселенні Дикий Сад на території сучасного Миколаєва. Тільки уявіть семирівневе місто, що захищає мешканців від небезпечного зовнішнього світу. Кожен рівень має своє призначення та особливості – що вищий рівень, то краща якість життя. Перейти з нижчого рівня на вищий майже неможливо, але головній героїні це вдалося, адже її призначили доглядальницею немовляти у родині винахідників з другого рівня. Та не встигла дівчина звикнути до нового життя, як почалися жахливі події: містом шириться загадкова смертоносна хвороба, а загарбники скористалися нагодою і намагаються захопити Семптем.
Під час заходу у вас буде унікальна можливість поспілкуватися з авторкою, а також придбати її книги з автографом.
До зустрічі!
Read more
Відбудеться вечір-присвята «Шлях у 100 років: краєзнавчий рух в Україні від становлення до сучасності»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
18 квітня о 15:00 у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого з нагоди ювілею Національної спілки краєзнавців України відбудеться вечір-присвята «Шлях у 100 років: краєзнавчий рух в Україні від становлення до сучасності».
Національну спілку краєзнавців України було засновано у травні 1925 року з метою розвитку національного краєзнавчого руху, залучення до пізнання рідного краю широких верств населення та виховання почуття національної самосвідомості, глибокої поваги до історії, культури, мови, традицій українського народу, шанобливого ставлення до рідної природи.
Вечір буде присвячений історії створення НСКУ, її засновникам та активним членам.
Серед учасників зустрічі — науковці кафедри етнології та краєзнавства історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка та краєзнавці НСКУ.
Вхід вільний.
Адреса: вул. Михайла Грушевського, 1.
Read more
Вівторок, 15 квітня 2025
Бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях»
- Article Details
- Category Новини
Регіональний тренінговий центр Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта https://osvita.diia.gov.ua/ «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях» https://osvita.diia.gov.ua/.../gender-equality-and-social...
Цей освітній серіал розповідає, як комунікувати з урахуванням підходу рівності та інклюзії. Серед спікерок та спікерів освітнього серіалу — телеведуча й журналістка Яна Брензей, громадська діячка Уляна Пчолкіна, журналіст і науковець Артем Захарченко, юристка та письменниця Лариса Денисенко, експерт з різноманіття та інклюзії Тимур Левчук, народна депутатка Інна Совсун та інші.
Кожна серія серіалу присвячена окремій темі інклюзивності та гендерної рівності. Кожен з епізодів надає практичні поради щодо інтеграції гендерної рівності та соціальної інклюзії в комунікації для урядових організацій, медіа, рекламних агенцій.
Освітній серіал створено Міністерством культури та стратегічних комунікацій у співпраці з Міністерством цифрової трансформації за підтримки американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) з метою посилення ґендерної рівності та соціальної інклюзії в урядових комунікаціях для платформи Дія.Освіта.
Серіал складається з 12 серій та фінального тесту.
Користуйтеся з користю!
Read moreВідбулася передача унікального стародруку — книги «Октоїх» 1758 року
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
15 квітня в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України відбулася передача унікального стародруку — книги «Октоїх» 1758 року — до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Міністерство отримало унікальне видання завдяки Службі зовнішньої розвідки України.
Книгу вивезли до Німеччини під час Другої світової війни із закладу культури, яким на сьогодні є Вінницький обласний краєзнавчий музей. Згодом стародрук потрапив до приватної колекції на території Автономної Республіки Крим.
Нещодавно, перебуваючи в Європейському Союзі, власник надав цифрові копії відбитків штампів книги для експертизи. Дослідження підтвердило наявність оригінальних овального та квадратного штампів Вінницького музею. Водночас на книзі відсутній відбиток перевірки НКВС 1947 та 1952 років, обов’язковий для всіх музейних об’єктів. Це підтверджує втрату стародруку саме в роки війни.
«Те, що книга «Октоїх» була втрачена під час Другої світової війни та повернена сьогодні — це відновлення історичної справедливості. Стародрук уніатської доби дає унікальні можливості для науковців — істориків, філологів, богословів. Він містить не лише тексти, а й маркери історичного часу, які можна простежити через стиль, мову, шрифт, орнаменти», — наголосив заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв.
Він також підкреслив, що повернення культурних цінностей відбувається завдяки тісній співпраці зі Службою зовнішньої розвідки, Офісу Генерального прокурора, МЗС, іншими державними органами України та правоохоронними органами міжнародних партнерів.
Назва «Октоїх» (або «Осмогласник») походить з грецької мови й означає «восьмигласник». Це богослужбова книга, в якій на кожну неділю подається вісім варіантів церковних співів і молитов, серед яких не лише короткі пісні, але й цілі поеми на честь Богородиці, апостолів та інших святих.
Детальніше читайте на сайті МКСК
Read more
Понеділок, 14 квітня 2025
МКСК запрошує взяти участь у форумі “Стратегія розвитку культури в Україні 2025–2030: ключові кроки реалізації”
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Дата проведення: 28 квітня 2025 року
Місце: м. Київ (локація буде повідомлена зареєстрованим учасникам)
Форум об’єднає фахівців сфери культури, представників центральних і місцевих органів влади, громадських організацій, експертів, а також міжнародних партнерів з метою обговорення ключових підходів до реалізації Стратегії розвитку культури на період до 2030 року, формування партнерств та розподілу ролей всіх учасників екосистеми.
Теми до обговорення:
-Роль культури у формуванні національної ідентичності та безпеки
-Партнерства у сфері культурної політики
-Інституційне реформування закладів культури
-Карта дій для впровадження Стратегії до 2027 року
-Ознайомитися з програмою заходу можна на сайті МКСКRead more
Всесвітній день мистецтва (World Art Day)
- Article Details
- Category Новини
Щорічно, 15 квітня, у всьому світі відзначається Всесвітній день мистецтва (World Art Day). Дата святкування була обрана не випадково, адже це день народження художника, вченого, інженера Леонарда да Вінчі - найяскравішого представника мистецтва епохи Відродження.
Цю подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй у 2012 році. Метою Всесвітнього дня мистецтва є привернення уваги світової спільноти до важливості творчості й мистецтва у житті, ознайомлення з творчим надбанням талановитих діячів мистецтва, залучення до власної художньої творчості.
У фонді Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека зберігається чимало посібників, присвячених мистецтву малювання. Наприклад, підручник Валерія Марчака «Про малярство» (2018). Автор видання зумів об’єднати у своєї книзі погляд художника-практика, теоретика-мистецтвознавця з талантом захоплююче викладати теоретичний матеріал. Валерій Марчак - художник, педагог, якій протягом багатьох років очолював кафедру академічного живопису Львівської національної академії мистецтва. Автор дуже дотепно розповідає як художники за допомогою різних мистецьких форм доводять до глядача власні творчі ідеї. Ідею автора підручника влучно підкреслив вираз французького мистецтвознавця Антуана Ор’є: «Природна і кінцева мета малярства, як і кожного мистецтва, не може зводитися до прямого зображення предметів. Його вища мета – виражати ідеї своєю особливою мовою».
Read moreСвітова спільнота відзначає Міжнародний день культури
- Article Details
- Category Новини
15 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний день культури. Саме цього дня у 1935 році було підписано міжнародний договір «Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам’яток». Договір підписали у Вашингтоні представники 21 країни на чолі з президентом США Ф. Рузвельтом. На честь цієї історичної події у 1998 році був заснований Міжнародний день культури, що покликаний захищати і примножувати досягнення культури, мистецтва, науки і релігії в усьому світі.
Пропонуємо вам ознайомитися з книгою Мирослави Макаревич «Хто тримає культурний фронт» (2023). Це 24 есеї про діяльність митців, які під час широкомасштабної війни роблять свій вагомий внесок у перемогу України над рашизмом. Письменники, художники, музиканти, актори, займаючись волонтерською діяльністю, створюють нові шедеври мистецтва, зберігають та розвівають українську культуру під час війни.
У період глобальних суспільних змін і радикальних трансформацій, що охопили різні пласти людського буття, проблема розуміння феномену людини набуває особливого інтересу та соціальної значущості. Масштабна монографія «Культуротворчі виміри людини в сучасному універсумі» (2016 р.) присвячена дослідженню феномена людини в самих різних аспектах її буття у сучасному культурному просторі. Автори колективної монографії розглядають фундаментальні проблеми буття людини у глобальному світі, остання глава присвячена науці феліцитології, тобто науці про щастя та факторам і умовам його досягнення.
Пропоновані видання є ніби відлунням сучасного стану української культури, культури, що живе, бореться і перемагає.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
15 квітня – весь світ відзначає Всесвітній День мистецтва та Міжнародний День культури
- Article Details
- Category Новини
15 квітня – весь світ відзначає два знаменні свята: Всесвітній День мистецтва та Міжнародний День культури. Ці події слугують чудовим нагадуванням про те, яку неоціненну роль відіграють мистецтво та культура в житті людства.
Навіть в умовах жорстокої агресії росії український народ не втрачає свого культурного орієнтира. Українські митці – художники, музиканти, письменники, актори, режисери – невтомно творять, даруючи світу пісні, фільми, танці, вистави, картини, літературні твори. Їхня творчість – це не лише джерело естетичної насолоди, але й потужний інструмент боротьби за свободу та незалежність.
Українська культура століттями зазнавала утисків з боку окупантів. Проте вона вистояла, зберегла свою автентичність та самобутність. Сьогодні ж українське мистецтво стало справжньою зброєю, яка бореться на культурному фронті. Воно розповідає світові правду про війну в Україні, про героїзм та стійкість нашого народу, про нашу багату історію та самобутні традиції.
Read moreІнформаційна година «За межами Землі: Юрій Кондратюк і його внесок у космонавтику»
- Article Details
- Category Новини
14 квітня фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека провели для відвідувачів Міського територіального центру соціального обслуговування центрального району в офлайн-форматі, а 15 квітня – запропонували увазі студентів ДНЗ "Миколаївське вище професійне училище технологій та дизайну" в онлайн-форматі інформаційну годину «За межами Землі: Юрій Кондратюк і його внесок у космонавтику» з циклу «Знай наших».
Відвідувачі заходу, що був приурочений до Дня працівників ракетно-космічної галузі та Міжнародного дня авіації і космонавтики, мали змогу відкрити для себе постать Юрія Кондратюка – неймовірного українця, який випередив свій час, який дивився у небо і бачив шлях до зірок. Винахідник, інженер, теоретик космічних польотів – його ім’я вивчали в NASA, коли готували польоти на Місяць. І водночас – довгі роки майже забутий на Батьківщині. Його життя було сповнене таємниць: починаючи від зміненого імені і закінчуючи загадковими обставинами загибелі, що й досі залишаються нерозкритими. Але найголовніше – він був одним із тих, хто зробив людську мрію про міжпланетні подорожі можливою. Без його ідей космічна ера могла б розпочатися значно пізніше
Долучайтеся до заходів з циклу «Знай наших» й дізнавайтесь цікаве та невідоме раніше про наших видатних земляків-винахідників, меценатів, науковців, митців. Українська земля – щедра колиска, яка виплекала і дала світові багато геніїв і талановитих людей.
Read moreСубота, 12 квітня 2025
Всесвітній День авіації та космонавтики
- Article Details
- Category Новини
12 квітня відзначаємо два свята – Всесвітній День авіації та космонавтики (був заснований згідно рішення Міжнародної авіаційної федерації у 1968 р.) та Міжнародний день польоту людини в космос (був заснований згідно рішення Генеральної Асамблеї ООН у 2011 р.).
Протягом багатьох століть видатні мислителі та науковці проектували літальні апарати, проте на практиці реалізувати конструкторські розробки не завжди вистачало знань та досвіду. З винаходом повітряної кулі у 1780-х роках людина змогла зробити перші кроки з освоєння повітряного простору. Трохи пізніше з’явилися перші планери, а їхній розвиток заклав основи знань з аеродинаміки. У 1903 р. вченими було спроектовано міжпланетну ракету та сконструйовано перший у світі літак. З того часу людство впевнено опановувало небесний простір. За минулі десятиліття авіація та космонавтика досягла великих результатів: вихід людини у відкритий космос, польоти на Місяць, створення орбітальних станцій і проведення там наукових експериментів.
З цієї нагоди пропонуємо ознайомитися з виданнями з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Книга американського письменника та журналіста Девіда Маккалоу «Брати Райти» (Київ : Видавнича група KM-Букс, 2017) розповідає про життя відомих винахідників. Захоплення машинами та польотами для Вілбера та Орвілла почалося з маленької іграшки – гелікоптера, яку їм привіз батько. Через деякий час брати відкрили невеличку крамничку з продажу популярних тоді велосипедів. Але мрія підкорити небо не залишила їх… Текст книги доповнено матеріалами з особистих щоденників, нотаток, альбомів, тут вміщено більше тисячі листів з особистого листування відомих авіаконтрукторів. Книга є бестселером №1 за версією видання «New York Times».
Видання Павла Поповича «Не могло бути інакше» (Київ : Видавництво "Либідь", 2011) містить авторські спогади та публікації про космос та космонавтику. Автор розповідає про перший у світі груповий космічний політ та особисті враження від пілотування корабля «Восток-4», перебування на орбітальній станції «Салют-3», про зустрічі з Сергієм Корольовим… Текст супроводжується унікальними фотографіями з особистого архіву Павла Поповича та його родини.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено