2025
Понеділок, 07 квітня 2025
175 років від дня народження видатного живописця-мариніста, уродженця м. Очаків – Руфіна Судковського (1850-1885)
- Article Details
- Category Новини
Друзі!7 (19) квітня виповнюється 175 років від дня народження видатного живописця-мариніста, уродженця м. Очаків – Руфіна Судковського (1850-1885). Більшість його – це пейзажі Чорного моря, Дніпрового Лиману, Одеси, а також портрети людей Причорномор’я. Навіть через століття його картини вражають красою та реалізмом зображених сюжетів. У 1982 р. було відкрито Очаківський музей мариністичного живопису ім. Р.Г. Судковського як відділ Миколаївський обласний художній музей ім. Верещагіна, а в 2024 р. одна з миколаївських вулиць була перейменована на його честь.
Друзі, запрошуємо вас до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відвідати книжкову виставку «Художник і море», що присвячена творчості нашого талановитого художника, та поринути у чуттєвий світ його полотен. На експозиції представлені історичні, наукові та публіцистичні твори, присвячені родині Судковських, фотокопії картин, портрети його рідних, а також фотоматеріали музею мариністичного живопису.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Відзначаємо Всесвітній день здоров’я!
- Article Details
- Category Новини
Щорічно, 7 квітня відзначаємо Всесвітній день здоров’я! Головною його метою є привернення уваги суспільства до важливості здорового способу життя, профілактики й боротьби із захворюваннями, забезпечення доступу до якісної медичної допомоги. Цей день тісно пов’язаний зі створенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), яка була заснована за колективною ініціативою країн світу. У 1946 р. в Нью-Йорку був затверджений її Статут, що набрав чинності 7 квітня 1948 року. Ідея Всесвітнього дня здоров’я була висунута вже на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в 1948 р., який відзначався 22 липня, в день ратифікації Статуту ВОЗ. З 1950 р. це свято стали відзначати 7 квітня.
Сучасний ритм життя часто залишає нам мало часу для турботи про своє здоров’я. Проте, збереження доброго фізичного та психологічного стану є важливим фактором для досягнення щастя та життєвого задоволення. Здоровий спосіб життя передбачає розумне поєднання правильного харчування, регулярної фізичної активності та позитивного психологічного ставлення до себе.
Якщо ви прагнете покращити своє здоров’я та загальне самопочуття, пропонуємо ознайомитися з виданням журналістки Дарки Озерної «Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя» (Київ: Yakaboo Publishing, 2020) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Авторка детально пояснює, як зважено і свідомо ставитися до власного здоров’я й способу життя. У простій формі, з гумором та посиланнями на джерела, Дарка пропонує читачу зробити 7 кроків назустріч фізичному і психічному здоров’ю, а саме: правильно харчуватися, підтримувати здорову вагу, не забувати про сон та ін. Авторка наголошує, що людина завжди повинна бути фізично активною та володіти інструментарієм стійкості до стресу.
Всі тези та висновки у книзі базуються на сучасних наукових даних, медичних рекомендаціях та протоколах діагностики й лікування. Наприкінці розділів додані QR–коди, відскакувавши які, читач отримає більше корисної інформації, щодо збереження свого здоров’я. Книга проілюстрована іронічними малюнками Ольги Дегтярьової.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
Неділя, 06 квітня 2025
Провулок Дмитра Щербініна (колишній провулок Котельникова у мікрорайоні Матвіївка)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про провулок Дмитра Щербініна (колишній провулок Котельникова у мікрорайоні Матвіївка).
Коротка довідка: Дмитро Щербінін (1999-2022) – старший солдат Збройних сил України, учасник російсько-української війни (позивний – Камаз). Нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).
Народився у Миколаєві. З дитинства займався вільною боротьбою, брав участь у змаганнях, займав призові місця. Після закінчення ЗОШ № 30, здобув професію слюсаря у Миколаївському ПТУ. Мріяв про службу у десантних військах, тому після строкової служби вирішив піти на контракт до ДШВ ЗСУ. Служив у в/ч А0224, з 2021 р. – в 79-ій окремій десантно-штурмовій Таврійській бригаді. Старший навідник артилерійського взводу артилерійської батареї 2 десантно-штурмового батальйону.
Загинув 12 вересня 2022 р. в бою біля н.п. Новомихайлівка Донецької області. Похований у Миколаєві.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
@Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА @КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Read more
Продовжує роботу гурток «Англійська for intermediate»
- Article Details
- Category Новини
У Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека продовжує роботу гурток «Англійська for intermediate».
Разом із волонтеркою центру Оксаною Мехедою протягом березня учасники вивчали особливості часових форм дієслів та обговорювали різні теми: «I can write a formal letter», «Talking to a hairdresser», «Life goals».
За допомогою аналізу ідіом та розігрування різноманітних сценок з діалогами закріплювали вивчений матеріал. Учасники активно включалися в процес, ставили питання, обговорювали різні аспекти мови.
Поєднання вивчення нової лексики, розмовної практики, розбору пісень та ігор за темою, дало змогу не тільки покращити англійську, а й у приємній та затишній обстановці отримати незабутні враження і знайти нових друзів!
Чекаємо на вас щосереди о 15:30 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека за адресою: вул. Маріупольська, 9.
Read moreВідзначаємо Всесвітній день мультфільмів
- Article Details
- Category Новини
Друзі, 6 квітня відзначаємо Всесвітній день мультфільмів, що був заснований у 2002 році Міжнародною асоціацією анімаційного кіно.
Багато поколінь дітей виросло на мультфільмах людини, у якої справжнього щасливого дитинства й не було. Здогадалися про кого це? Звісно ж про Волта Діснея і його мультимедійну компанію Disney.
А і з чого ж починалася анімація і скільки їй років? У який момент люди усвідомили, що зображення можна змусити рухатися? Що таке тауматроп, стереоскоп, зоотроп? Де можна подивитися «мультфільм» створений первісними художниками? Про це все і багато іншого можна дізнатися з книги Нікіти Кравцова «Історія анімації: як народжується мистецтво» (Київ: Видавництво ArtHuss / arthuss.com.ua, 2019). Неймовірна кількість цікавих фактів та доступність викладу матеріалу, заохотять до читання всіх, хто любить мультфільми, хоче зрозуміти, як народжується мистецтво.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
Моніторинг українського сегменту мережі Інтернет з метою виявлення на вітчизняному книжковому ринку видань, що були виготовлені та/або випущені видавництвами країни-агресора та республіки білорусь
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Держкомтелерадіо проводить моніторинг українського сегменту мережі Інтернет з метою виявлення на вітчизняному книжковому ринку видань, що були виготовлені та/або випущені видавництвами країни-агресора та республіки білорусь, розповсюдження яких заборонено в Україні згідно зі статтею 281 Закону України «Про видавничу справу».
Загалом з квітня 2024 року завдяки вжитим заходам Держкомтелерадіо припинено розповсюдження 7,7 тис. найменувань видавничої продукції, незаконно розміщеної продавцями на інформаційних ресурсах Prom.ua та ROZETKA.UA.
Так, для прикладу, у березні за підсумками моніторингу встановлено факти незаконного розміщення українськими інтернет-магазинами «НОВА КНИГА» та «Your book» на маркетплейсі Prom.ua та на створених на платформі Prom.ua вебсайтах комерційних пропозицій щодо продажу 169 найменувань видавничої продукції, пов’язаної з російською федерацією та республікою білорусь.
Водночас встановлено факти протиправного розміщення інтернет-магазинами «DinaShop», «Fairy tale» та «Wbooks» на маркетплейсі ROZETKA.UA понад 200 найменувань видавничої продукції походженням з держави-агресора та республіки білорусь.
Завдяки налагодженій співпраці з адміністраціями маркетплейсів Prom.ua та ROZETKA.UA заборонену до розповсюдження видавничу продукцію було видалено, а продавців попереджено про передбачену законом відповідальність за провадження неправомірної діяльності у видавничій справі.
Детальніше читайте на сайті МКСК
Read more
Субота, 05 квітня 2025
Болонський ярмарок дитячої книги 2025 оголосив переможця Міжнародної премії з ілюстрації Fundación SM — цьогоріч нагороду здобула українська художниця Марія Гайдук
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України (МКСК)
3 квітня Болонський ярмарок дитячої книги 2025 оголосив переможця Міжнародної премії з ілюстрації Fundación SM — цьогоріч нагороду здобула українська художниця Марія Гайдук.
Вона отримала визнання за проєкт «Вбиваючи богів», який порушує тему геноциду дикої природи, спричиненого діяльністю людини. За словами журі, їх «вразив потенціал мисткині та вплив її творчості, яка балансує між сміливістю та чутливістю».
Виставка ілюстраторів є частиною Болонського ярмарку, який тривав з 31 березня по 3 квітня. У 2025 році на конкурс надійшло понад 21 000 робіт зі 89 країн світу. До фіналу пройшли 324 митці, серед яких — ще чотири українські ілюстраторки.
Нагадаємо, що на Болонському ярмарку дитячої книги Україна була представлена національним стендом, організованим Українським інститутом книги. До участі долучились 25 видавництв та організацій, серед яких: «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Фоліо», «Каламар», «Ранок», «Видавництво Старого Лева», «Чорні вівці» та інші.
Візуальним символом стенду стали ілюстрації з книжки «Жовтий метелик» Олександра Шатохіна — як знак надії, незламності та пам’яті про українських дітей, що постраждали від війни. Цей стиль також використано у серії листівок та ініціативі «Недописані», що вшановує українських митців, чиї голоси затихли через війну.
Read moreП'ятниця, 04 квітня 2025
Світова спільнота відзначає Міжнародний День Інтернету
- Article Details
- Category Новини
Щорічно, 4 квітня світова спільнота відзначає Міжнародний День Інтернету. Це свято було започатковано Римським Папою Іоанном Павлом II, який у 1998 р. визнав всесвітню мережу енциклопедією людського знання. Тому її покровителем було обрано святого Ісидора Севільського, який у своїй історії-енциклопедії «Etymologiae» застосував систему перехресних посилань, що віддалено нагадує сучасні гіперпосилання.
Цей день нагадує нам про важливість доступу до інформації та можливостей для всіх людей незалежно від їхнього місця проживання, соціального статусу чи економічного стану.
Друзі, пропонуємо вам ознайомитися з виданням з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. У книзі «Як я була ботом» (Київ : Видавництво "Комора", 2019) українська письменниця та журналістка Юлія Смаль розповідає про історію винайдення мережі «Інтернет», про найпоширеніші маніпуляції у медіа, інформаційні війни та вплив цих технологій на людську психіку. «..брехня й маніпуляції – це засіб роботи з масами. Нам ллють у мізки інформацію й дезінформацію, тролі створюють картинки і кумедні відео, які ми поширюємо, підтасовують результати статистичних досліджень…» – відзначає письменниця. Авторка декілька років працювала у «всесвітній павутині» так званим «ботом» та ділиться досвідом активної інтернет-користувачки та власним дослідженням про маніпулювання громадською думкою.
Книга буде корисна усім бажаючим, адже пані Юлія детально розказує як зберегти здоровий глузд в умовах соціальної віртуальної реальності та надає поради як дотримуватися інформаційної гігієни у всесвітній мережі Інтернет.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
Виставка космообразів «Дорога радості з Оленою Зарлін»
- Article Details
- Category Новини
4 квітня в артпросторі «Галерея у бібліотеці» Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулося відкриття виставки творів художниці, поетеси Олени Зарлін.
Експозиція творів під назвою «Дорога радості з Оленою Зарлін» викликає особливе відчуття радості, спокою, рівноваги – те, що так необхідне миколаївцям і гостям нашого міста під час війни. Життєстверджуючий настрій живопису пані Олени знаходить відгук у багатьох серцях, мабуть, саме тому її прийшли привітати з відкриттям виставки багато друзів: музикантів, поетів. Програма заходу була дуже насиченою музикою, віршами, теплими побажаннями, висловами та відгуками шанувальників мистецтва про творчість мисткині.
Нікого не залишили байдужими пісні у виконанні актриси театру і кіно Тетяни Лавської, керівниці клубу авторської пісні «Біла ворона» Оксани Шевченко, співачки Марії Тафтай. Пролунали також звукозаписи пісень композитора Ірини Мартиненко на вірші Олени Зарлін у виконанні заслуженого артиста України Олександра Сичова «Політ душі» та «Ольвіополіс». Рядки власної поезії присвятив Олені Зарлін поет, член Національної спілки письменників України Аркадій Суров. Власним сприйняттям творчості художниці поділилися керівник творчого поетичного об’єднання «Стапель» Юрій Державін, композитор Ірина Мартиненко та ще багато-багато друзів.
Дуже цікаво було почути від самої художниці про джерела її натхнення. Її особливий, насправді космічний масштаб мислення знайшли відображення у темах, сюжетах, образах живопису мисткині. Олена пише у власній авторській манері, для якої притаманна присутність об’ємних декоративних елементів і особлива життєстверджуюча атмосфера.
Експонування творів Олени Зарлін триватиме до 16 квітня, запрошуємо відвідати виставку яскравих, талановитих та надихаючих на радість, добро та світле світосприйняття творів художниці.
Read moreЧетвер, 03 квітня 2025
Лауреат Нобелівської премії з літератури 2011 р. Тумас Транстремер (1931-2015)
- Article Details
- Category Новини
Найвідоміший у світі шведський поет XX століття Тумас Транстремер (1931-2015) став лауреатом Нобелівської премії з літератури у 2011 р. Свою творчість він відносив до «широкої традиції, яку можна назвати модернізмом у поезії… Поезія для мене – протилежність загальноприйнятим, звичним способам взаємодії з реальністю».
Транстремер здобув середню освіту в Південній латинській школі в Стокгольмі і отримав диплом лікаря-психолога в Стокгольмському університеті в 1956 р. Додатково вивчав історію релігії, історію літератури та музику. Тривалий час працював лікарем-психологом у в’язниці для неповнолітніх, потім – з інвалідами, які втратили працездатність унаслідок трудового каліцтва.
У 1954 р. була опублікована перша збірка митця «17 віршів», у якій, за висловом критиків, образи буквально вистрибували зі сторінок юного генія. Наступними були збірки «Тайни на шляху», «Незавершене небо», «Звуки й сліди», «Той, хто бачить у темряві», «Стежки», «Східні озера», «Бар’єр істини», «Пустельний майдан», «Живим і мертвим», «Траурна гондола», «Велика таїна» та автобіографія «Спогади споглядають на мене».
«Поезія Транстремера пахне свіжим вітром із моря, польовими квітами, хвоєю, горобиною, снігом. Цих запахів дуже багато, тому що в його творах природа присутня незмінно. Водночас є й запахи міста – метрополітену, кави, газет», – писала українська поетеса і перекладачка Юлія-Ванда Мусаковська.
Улюбленими поетичними формами Тумаса Транстремера були верлібри, вірші у прозі та хайку.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено