All articles
П'ятниця, 18 квітня 2025
Відзначаємо Міжнародний день пам’яток і визначних місць та День пам’яток історії та культури!
- Article Details
- Category Новини
Друзі! 18 квітня відзначаємо Міжнародний день пам’яток і визначних місць та День пам’яток історії та культури (згідно з Указом Президента України від 23 серпня 1999 р. № 1062/99).
Пропонуємо вам ознайомитися з книгою сучасних авторів, журналістів Акіма Галімова та Руслана Шаріпова «Українські палаци: відновлення історії. Золота доба» (Харків, ВД «Фабула», 2024). Книга про нашу з вами спадщину, а саме про палаци, їхню історію (палац Любомирських у Рівному, палаци Сангушків та Потоцьких на Хмельниччині, Кочубеїв у Диканьці на Полтавщині, Фальц-Фейнів на Херсонщині, Терещенків на Житомирщині).
Будівництво палаців на українських землях має давню традицію. І цю самобутню історію було знищено радянським режимом. Автори книги разом з науковцями відтворили у 3D форматі знищені палаци, щоб показати їхню унікальну архітектуру. У виданні можна побачити велику кількість ілюстрацій, креслень і старих фотографій.
«Книга для тих, хто любить подорожувати та цікавиться історією. Вона – путівник у віртуальний світ втраченої історії українських палаців та їхніх власників. Шість палаців, відібраних до цієї книги, лежать у руїнах, але зберігають неймовірну історію королів, перших українських олігархів та аристократії, які з’їжджалися в Україну з різних куточків Європи і поселялися тут», – зазначив Руслан Шаріпов.
Read moreЗапрошуємо на читацьку конференцію в онлайн-форматі «Нові імена в сучасній українській літературі»
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на VII щорічну читацьку конференцію «Нові імена в сучасній українській літературі», що відбудеться 22 квітня о 14:00 в онлайн-форматі.
Під час засідання учасники обговорюватимуть роль письменника у розвитку української літератури, різноспрямованість мистецьких пошуків, індивідуальність творчих голосів авторів, які нещодавно з’явилися на літературній ниві України.
Запрошуємо усіх бажаючих поділитися своїми враженнями від прочитаних творів сучасних українських письменників.
Підключитися до заходу можна за покликанням:
https://us02web.zoom.us/j/84351324565
Ідентифікатор конференції: 843 5132 4565
Участь у заході підтверджується заповненням онлайн-заявки за покликанням
https://forms.gle/NLSunPW8WZt8HfzY8
Read more
Нобелівська лауреатка у галузі літератури 2013 р. Еліс Енн Манро
- Article Details
- Category Новини
Нобелівська лауреатка у галузі літератури у 2013 році - канадська письменниця Еліс Енн Манро (1931-2024), яка визнана однією із найкращих сучасних авторок короткої прози.
Манро вивчала журналістику й англійську філологію в Університеті Західного Онтаріо, який покинула у 1951 р. Студенткою опублікувала своє перше оповідання «Виміри Тіні» (1950).
У 1963 р. відкрила книгарню «Книги Манро». У 1972 р. почала працювати викладачем в Університеті Західного Онтаріо. З 1979 по 1982 рр. відвідала з творчими поїздками Австралію, Китай, країни Скандинавії. У 1980-ті була письменником-резидентом в Університеті Британської Колумбії у Ванкувері.
Перша збірка оповідань «Танок щасливих тіней» (1968) принесла письменниці найвищу літературну відзнаку Канади – Премію генерал-губернатора. Цією нагородою були відзначені ще дві її збірки: «А хто ти, власне, така?» (1978) і «Прогрес любові» (1986). Манро двічі отримала Премію Гіллер (Канада) за збірки «Любов доброї жінки» (1998) та «Втеча» (2004). У творчому доробку письменниці є також книги: «Життя дівчаток і жінок» (1971), «Я хочу вам про щось розповісти» (1974), «Краєвид із Кесел Рок» (2006), «Дороге життя» (2012) та ін.
У 2009 р. письменниця здобула Міжнародну Букерівську премію. Члени журі так аргументували свій вибір: «Еліс Манро відома своїми короткими розповідями, але в кожну історію вона вносить стільки глибини, мудрості й точності, скільки більшість авторів вкладають у великі твори». У 2013 р. Еліс Манро першою серед канадських авторів отримала Нобелівську премію як «майстриня сучасного оповідання».
Твори письменниці були екранізовані, перекладені двадцятьма мовами. Першою книгою, перекладеною українською стала збірка оповідань «Забагато щастя» (2009) від української письменниці і перекладачки Євгенії Кононенко.
Read moreЧетвер, 17 квітня 2025
Вулиця імені Михайла Драй-Хмари (колишня вулиця Кубинська)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Михайла Драй-Хмари (колишня вулиця Кубинська).
Коротка довідка: Михайло Драй-Хмара (1889-1939) – видатний поет, літературознавець, перекладач, представник Розстріляного Відродження.
Народився у с. Малі Канівці на Черкащині. Початкову освіту здобув у гімназії. У 1906-1910 рр. навчався в Колегії Павла Галагана в Києві. У 1910-1915 рр. був студентом історико-філологічного факультету Київського університету (нині – Київський національний університет імені Тараса Шевченка). У 1912 р. за відрядженням Київського відділу Слов'янського Товариства збирав матеріали про хорватського письменника А. Качича-Миошича та працював у бібліотеках, архівах Львова, Будапешта, Загреба, Белграда, Бухареста.
У 1914-1917 рр. працював у Петроградському університеті. Після повернення в Україну у 1918 р. викладав у Кам’янець-Подільському університеті, інституті народної освіти, Київському медичному інституті. В 1930-1933 рр. працював у Науково-дослідному інституті мовознавства при ВУАН.
Його перший поетичний твір було надруковано у 1920 р. в журналі «Нова думка». У 1926 р. вийшли друком збірка поезій «Проростень» та монографія «Леся Українка. Життя і творчість». Плідно займався перекладацькою діяльністю.
У 1933 р. був заарештований та звинувачений у приналежності до контрреволюційної організації, однак через два місяці був відпущений за браком доказів. У 1935 р. заарештований повторно та засуджений на 5 років виправних таборів, до яких згодом долали ще 10 («участь в антирадянській організації та антирадянська агітація»).
Помер 19 січня 1939 р. в концтаборі ГУЛАГу на Колимі. У 1989 р. реабілітований.
Read moreРозпочався новий курс занять з комп’ютерної грамотності з циклу «Комп’ютер для початківця»
- Article Details
- Category Новини
У Регіональному тренінговому центрі Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека розпочався новий курс занять з комп’ютерної грамотності з циклу «Комп’ютер для початківця», що діє при факультеті «Основи комп’ютерних знань» Університету третього віку.
Під час навчання, що триватиме близько 2 місяців – 16 занять по 1,5 години 2 рази на тиждень, використовуються презентації, навчальні відео, дидактичні матеріали. Курс розподілений на змістові модулі, кожен з яких включає 4 заняття за темами: «Комп’ютер для початківця»; «Інтернет. Освоюємо нові комунікаційні можливості»; «Сервіси мережі Інтернет»; «Онлайн-проєкт Дія. Освіта».
Учасники перших занять, що відбулися 15 та 17 квітня, ознайомилися з основними складовими персонального комп’ютера, пристроями введення і виведення інформації, обробки та зберігання даних. Також вони дізналися, що таке операційна система комп’ютера, що розміщується на робочому столі і на панелі завдань, навчилися створювати на робочому столі файли і папки, користуватися кошиком – видаляти непотрібні файли та відновлювати на робочому столі ті, що видалили випадково.
Слухачі курсів освоїли користування клавіатурою, зокрема ознайомилися з функціями деяких клавіш, дізналися, як і коли працює додаткова цифрова клавіатура, а також для чого потрібні індикатори режимів. Під час знайомства з офісним пакетом Microsoft Office більш детально зупинилися на текстовому редакторі Microsoft Word та доступних у ньому функціях. Здобуті знання та навички учасники занять закріпили практичними діями.
Read moreКвест-екскурсія «Архітектурні пам’ятки нашого міста»
- Article Details
- Category Новини
17 квітня, у переддень Міжнародного дня пам’яток та визначних місць, працівники Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека перетворили звичайний день на справжню пригоду для студентів Mykolayiv National Agrarian University (MNAU). Вони організували квест-екскурсію «Архітектурні пам’ятки нашого міста», метою якої стало знайомство з історичним серцем Миколаєва крізь призму архітектури, легенд та міських загадок.
Учасники квесту, розділившись на команди, вирушили у мандрівку вулицями міста, шукаючи відповіді, розгадуючи підказки та відкриваючи для себе нові факти. Під час маршруту вони побували біля Миколаївського академічного художньо-драматичного театру – однієї з найвеличніших культурних будівель міста; обласного центру зайнятості – де зазвичай шукають роботу, а цього разу шукали підказки; найстарішої іудейської культової споруди – мовчазного свідка історії єврейської громади Миколаєва; меморіального комплексу на честь 68-ми десантників-ольшанців – героїв, які залишили незгасимий слід у пам’яті поколінь; пам’ятника Миколі Аркасу – засновнику місцевої «Просвіти» та популяризатору української культури; символічного знаку «Миколаїв – місто наречених» – романтичного талісмана міста над Бугом.
Протягом заходу молодь не лише дізнавалася цікаві історичні факти, а й вчилася працювати в команді, проявляти кмітливість і логіку. Кожен крок був наповнений захопленням, а кожна зупинка – маленьким відкриттям.
Результатом квест-екскурсії стали успішно виконані завдання, море позитивних емоцій, нові знайомства та ще більше любові до рідного міста!
Read more170 років з дня народження Марії Садовської-Барілотті
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
17 квітня виповнюється 170 років з дня народження Марії Садовської-Барілотті — однієї з найяскравіших постатей в історії українського театру, співачки з унікальним голосом та драматичної акторки.
Марія народилася в селі Костувате на Миколаївщині у родині Тобілевичів. Вона була сестрою Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського і Панаса Саксаганського — як і вони, змалку була захоплена театром. Її музичний та акторський талант почав розкриватися ще в роки навчання — спершу в Єлисаветградській жіночій школі Титаренка, а потім у гімназії, після якої вона отримала право працювати вчителькою. Однак її справжнє покликання було на сцені.
Кульмінаційним моментом її життя стала постановка «Назара Стодолі» у 1875 році, приурочена до роковин смерті Тараса Шевченка. Саме там Садовська вперше виконала «Вечорниці» Петра Ніщинського, зачарувавши композитора настільки, що він пророчо сказав: «Ваша доля – то сцена. Таким голосом рідко кого наділяє природа!».
Сценічну кар’єру Марія розпочала 1876 року в Миколаєві, виступаючи у складі опереткової трупи. Уже за кілька років вона стала зіркою провідних українських театрів.
За 12 років Садовська-Барілотті зіграла десятки головних ролей в оперних та драматичних постановках, серед яких — Наталка («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Одарка («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Маруся («Дай серцю волю…» М. Кропивницького), Панночка («Утоплена» М. Лисенка), Софія («Безталанна» І. Тобілевича). Її природне сопрано, глибоке розуміння сценічного образу та вміння поєднувати вокальну і драматичну майстерність вивели її в когорту найпрофесійніших артисток свого часу.
Read moreСереда, 16 квітня 2025
Пропонуємо ознайомитися з дитячими пригодницько-історичними книгами від «Портал. Видавничо-освітній проект»
- Article Details
- Category Новини
Друзі, сьогодні пропонуємо ознайомитися з дитячими пригодницько-історичними книгами від Портал. Видавничо-освітній проект, які Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще 49 бібліотек Миколаївщини отримали від Український інститут книги.
Повість у вигляді щоденника спогадів «Дім, який ти любила, мамо» письменниці і перекладачки Надійки Гербіш перенесе читача у період з 1919 по 1946 роки - часи Польсько-української та Другої світової війн. У книзі викладена реальна історія трагічного життя галичанина Миколи Венгера та тернопільчанина отця Миколи Конрада, які віддали своє життя за нашу країну. Видання наповнене спогадами та любов'ю до сім’ї, рідного дому, країни, землі, традицій, а проникливі, душевні ілюстрації Дарії Філіпової стали яскравим доповненням книги.
«Вигаданим у творі є лише знайомство отця з Миколою Венгером, а герої книги – справжні і імена їхні не змінені», – говорить авторка.
Психологічно-історична повість письменниці та поетеси Аліси Гаврильченко «Валина посвідка» занурить читачів у майже детективну історію дівчинки Валі, яка вирушає на пошуки правди про зниклого батька. Візуалізувати повість в уяві читача допоможуть графічні малюнки художниці Ксенії Степась.
«Це та історія, яку я писала, спираючись на спогади своїх бабусь. Історія, на яку мене надихнув фільм «Смерть Сталіна». Історія, яку тепер завдяки книзі не забути», – говорить Аліса Гаврильченко.
Підліткова закоханість та історичні реалії XVII століття тісно переплелися в новій романтичній повісті Олени Рижко «Гетьман на літо», що проілюстрована Олегом Грищенком.
Read moreАнна Софіна «Семптем»
- Article Details
- Category Новини
22 квітня о 13.00 Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на презентацію книжкової новинки цієї весни – футуристичного роману Anna Sofina «Семптем». Авторка – миколаївська письменниця, співавторка дитячих і підліткових збірок, володарка спеціальної відзнаки Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова", організаторка та перша ведуча Клубу Анонімних Авторів у Миколаєві.
«Семптем» (Київ: Видавництво ArtBooks, 2025) – це захоплююча антиутопія натхненна устроєм кімерійців у поселенні Дикий Сад на території сучасного Миколаєва. Тільки уявіть семирівневе місто, що захищає мешканців від небезпечного зовнішнього світу. Кожен рівень має своє призначення та особливості – що вищий рівень, то краща якість життя. Перейти з нижчого рівня на вищий майже неможливо, але головній героїні це вдалося, адже її призначили доглядальницею немовляти у родині винахідників з другого рівня. Та не встигла дівчина звикнути до нового життя, як почалися жахливі події: містом шириться загадкова смертоносна хвороба, а загарбники скористалися нагодою і намагаються захопити Семптем.
Під час заходу у вас буде унікальна можливість поспілкуватися з авторкою, а також придбати її книги з автографом.
До зустрічі!
Read more
Відбудеться вечір-присвята «Шлях у 100 років: краєзнавчий рух в Україні від становлення до сучасності»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
18 квітня о 15:00 у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого з нагоди ювілею Національної спілки краєзнавців України відбудеться вечір-присвята «Шлях у 100 років: краєзнавчий рух в Україні від становлення до сучасності».
Національну спілку краєзнавців України було засновано у травні 1925 року з метою розвитку національного краєзнавчого руху, залучення до пізнання рідного краю широких верств населення та виховання почуття національної самосвідомості, глибокої поваги до історії, культури, мови, традицій українського народу, шанобливого ставлення до рідної природи.
Вечір буде присвячений історії створення НСКУ, її засновникам та активним членам.
Серед учасників зустрічі — науковці кафедри етнології та краєзнавства історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка та краєзнавці НСКУ.
Вхід вільний.
Адреса: вул. Михайла Грушевського, 1.
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено