2025
Четвер, 08 травня 2025
Україна разом з усіма демократичними країнами Європи вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
8 травня Україна разом з усіма демократичними країнами Європи вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Сьогодні ми згадуємо жертв найкривавішої трагедії ХХ століття та тих, хто боровся з нацизмом — у лавах армій, у підпіллі, в партизанському русі, в тилу.
Для України Друга світова війна розпочалася нападом нацистської Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших міст. А з 22 червня 1941-го після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся наша земля стала ареною запеклих бойових дій.
У цій війні ми втратили понад вісім мільйонів українців та представників інших національностей, що проживали на нашій території. Ця боротьба забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. Тож перемога була результатом титанічних зусиль десятків країн та сотень народів. Та навіть після завершення війни Україна не здобула свободи — її чекали нові репресії, знищення визвольного руху і табори.
З 2024 року Україна офіційно відзначає 8 травня як День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Ми відмовилися від радянських наративів, які підміняли скорботу тріумфом, а правду про страждання, злочини та зламані долі — пропагандою. Ми приєдналися до цивілізованого світу, який ставить у центр уваги людину — її памʼять, гідність та свободу.
Read moreДень пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 8 травня в Україні відзначається День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років (згідно із Законом України від 29 травня 2023 р. № 3107-IX), 8-9 травня в Європі відзначається Дні пам’яті та примирення (проголошені у 2004 р. Генеральною Асамблеєю ООН до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі).
Сьогодні, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором, який посягає на нашу територіальну цілісність і загрожує миру в Європі. Україна захищає рідну землю і своє право вільно обирати майбутнє.
Пропонуємо ознайомитися з виданнями з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
У книзі «Україна у Другій світовій війні» (Київ: @Український інститут національної пам'яті, 2015) автори, спираючись на унікальний архівний матеріал та праці сучасної історіографії, розглядають роль України у контексті передвоєнного партнерства, а згодом воєнного протистояння двох диктатур. Висвітлено внесок українців у розгром нацизму, боротьбу ОУН і УПА, політичні наслідки воєнного протистояння двох тоталітарних систем. Надано статистичні дані стосовно людських й економічних втрат України у роки Другої світової війни. Видання містить світлини та карти, що допомагають краще зрозуміти хід подій 1939-1945 рр.
Книга Вахтанга Кіпіані «Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша» (Харків: @Vivat, 2018) – документальна збірка, що дає змогу поглянути на події Другої світової війни через спогади очевидців.
У виданні матеріал викладено у формі есеїв, що надає змогу краще відчути емоції учасників тих подій. Головними героями книги є звичайні люди, чиї долі назавжди змінила війна: бійці різних армій, остарбайтери, в’язні концтаборів та мирні жителі. У кожного з них своя історія – хтось покинув рідний дім, хтось опинився в радянських таборах після повернення з війни, а дехто пережив Голокост і ділиться спогадами про перебування у концтаборах.
Read moreСереда, 07 травня 2025
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на віртуальну зустріч з Василем Шклярем
- Article Details
- Category Новини
12 травня о 12.30 Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на віртуальну зустріч з Василем Шклярем – відомим письменником, «батьком українського бестселера», громадським діячем, членом Національна спілка письменників України НСПУ та Асоціації українських письменників, лауреатом численних всеукраїнських та міжнародних літературних премій, володарем гран-прі Всеукраїнських конкурсів на кращий роман «Золотий бабай» та Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова".
Учасники заходу з циклу «ЛітСвіт: про літературу і не тільки…» матимуть можливість поспілкуватися з письменником, дізнатися про його творчість та плани на майбутнє, а також отримати книжковий подарунок, що буде переданий автору найцікавішого запитання.
Підключення до конференції Zoom:
https://us02web.zoom.us/j/85657816777
Ідентифікатор конференції: 856 5781 6777
Участь у заході підтверджується заповненням онлайн-заявки за покликанням:https://forms.gle/kgPLLXZ8xrmrN6SY8
Долучайтеся до ефіру та відкривайте для себе світ сучасної української літератури!
Read more
Відбулося чергове засідання клубу «СловоТворення» за темою «Велика та мала літери в назвах істот і посад»
- Article Details
- Category Новини
7 травня відбулося чергове засідання клубу «СловоТворення», який діє при Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Цього разу учасники занурилися в цікаву й, водночас, важливу тему - «Велика та мала літери в назвах істот і посад». Обговорили, коли слід писати з великої літери назви посад, титулів, імен істот, а коли - з малої.
Розглянули приклади з практики, з’ясували поширені помилки, а наприкінці заняття написали короткий диктант, щоб закріпити отримані знання.
Наступне засідання клубу відбудеться 14 травня, і воно буде не менш цікавим. Темою зустрічі буде «Родинні зв’язки в сім’ї». Поговоримо про те, як правильно називати родичів, які слова вживаються в офіційній і розмовній мові, а також згадаємо цікаві мовні нюанси, пов’язані з родинною лексикою. Запрошуємо всіх охочих долучитися до дружньої розмови про мову й родину!
Чекаємо на вас щосереди о 12.00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Приєднуйтеся до «СловоТворення» і вивчайте мову із задоволенням у колі однодумців!
#Слово #словотворення #розмовний_клуб #українська_мова
Read more
Запрошуємо переглянути відеолекторій «Славетні імена в історії Миколаївського краю»
- Article Details
- Category Новини
Запрошуємо переглянути відеолекторій «Славетні імена в історії Миколаївського краю», що був підготовлений фахівцями відділу документів і наукових розвідок з питань краєзнавства Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
За 13 хвилин ви дізнаєтесь про п’ятьох краян-ювілярів 2025 року, які народились у різні епохи, мали різні уподобання та професії, але свої життя, працю та творчість спрямовували на благо нашого рідного краю і стали відомими далеко за межами України.
При підготовці відеолекторію були використані матеріали з фонду обласної наукової бібліотеки, з якими ви можете ознайомитися, завітавши до нас.
Переходьте за покликанням https://youtu.be/D_ifNBb92L0 та переглядайте. А також підписуйтеся на ютуб-канал «Миколаївська ОУНБ», ставте вподобайку та коментуйте.
Вивчаймо історію рідного краю разом з нами!
Read more
Знайомимо вас з книжковою новинкою «Книга пам’яті полеглих за Батьківщину»
- Article Details
- Category Новини
«Тим, хто в боротьбі за волю і кращу долю України не дожив до сьогоднішнього дня, спить у незнаних і безіменних могилах – присвячується!»
З передмови до «Книги пам’яті полеглих за Батьківщину»
Друзі! Знайомимо вас з книжковою новинкою, що поповнила фонд Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
«Книга пам’яті полеглих за Батьківщину» результат творчого проєкту «Герої не вмирають» кафедри початкової та дошкільної освіти педагогічного факультету МНУ імені В. О. Сухомлинського. Це збірка-спогад про військових, загиблих у російсько-українській війні у 2014-2024 рр. Це вшанування пам’яті та вдячність за самовідданість, мужність, героїзм.
Гортаючи сторінки збірки, знаходимо імена миколаївців Віталія Бохонка, Сергія Гуссіді, Сергія Кривоносова, Геннадія Матуляка, Максима Алдошина, Ігора Зозулі, Олега Кравця... Неймовірно боляче від таких втрат, саме тому наших герої повинні знати всі. Їхні подвиги завжди будуть прикладом відваги та патріотизму для нащадків.
Запрошуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися з виданням!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #історія_Миколаївщини #читайукраїнською #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта «Кар’єра у веб3»
- Article Details
- Category Новини
Регіональний тренінговий центр Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформиДія.Освіта https://osvita.diia.gov.ua/ «Кар’єра у веб3» https://osvita.diia.gov.ua/.../introduction-to-web3-careers
Цей проєкт допоможе українцям познайомитися з професіями у сфері веб3 та отримати практичні поради для старту кар’єри в цій перспективній галузі. Освітній серіал має на меті розкрити потенціал веб3-професій і познайомити українців із різними кар'єрними напрямками в цій перспективній галузі, отримати практичні поради для старту кар’єри. Це відкриває доступ до глобального ринку, дозволяє експортувати цифрові послуги, залучати іноземні інвестиції та створювати нові робочі місця. А розвиток стартап-екосистеми та інноваційних проєктів підсилює економіку та прискорює цифрову трансформацію країни.
Веб3 - це нове покоління Інтернету без посередників, що працює на основі блокчейн-технологій. Стрімкий розвиток веб3 створює нові кар’єрні можливості та збільшує попит на спеціалістів із сучасними навичками.
Що всередині?
-Знайомство з професіями у веб3: ви дізнаєтеся про нові кар’єрні можливості та зрозумієте, в яку із сфер можлива зміна вашого кар’єрного шляху.
-Практичні знання від 30 експертів: інтерв’ю з провідними українськими фахівцями, які успішно побудували кар’єри у цій сфері.
-Навички для успішної кар’єри у веб3: отримаєте інформацію, які навички необхідні для різних професій, як розпочати навчання та побудувати власну траєкторію розвитку.
-Надихаючі історії: успішні приклади українських фахівців у веб3 надихнуть вас та покажуть, що успіх у цій сфері доступний всім, хто готовий працювати над собою.
Освітній серіал створений з ініціативи Мінцифри за підтримки Solana Foundation для платформи Дія.Освіта. Складається з 10 серій та фінального тесту.
Користуйтеся з користю!
120 років від дня народження видатного українського фольклориста, етнографа, лексикографа й педагога Івана Гурина
- Article Details
- Category Новини
7 травня минає 120 років від дня народження видатного українського фольклориста, етнографа, лексикографа й педагога Івана Гурина.
Все його життя було присвячене збереженню народної пам’яті. Він збирав те, що здавалося невидимим, але є суттю нашої культури: пісні, казки, прислів’я, замовляння, загадки, приповідки. За роки кропіткої праці йому вдалося зафіксувати понад 27 тисяч зразків усної народної творчості — безцінний спадок, який досі надихає науковців, митців і освітян.
Іван Гурин зібрав і систематизував тисячі народних творів із Полтавщини, упорядкував словники рим до творів Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українки, І. Котляревського, В. Сосюри та М. Бажана, видав численні збірки: «Українські народні загадки» (1963), «Образне слово» (1966, 1974), «Хитру сороку спіймати морока» (1967), «Загадки в загадках» (1983), був ініціатором створення літературно-меморіального музею Давида Ґурамішвілі в Миргороді, де й працював директором.
Іван Гурин вірив, що народна мова — це основа національної гідності. Фольклорист зробив величезний внесок у збереження української ідентичності в радянські часи, коли багато з того, що він збирав, могло назавжди зникнути.
Read more
Вівторок, 06 травня 2025
У рамках офіційного візиту до Чеської Республіки Перша леді України Олена Зеленська відвідала Національну бібліотеку Чехії
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
У рамках офіційного візиту до Чеської Республіки Перша леді України Олена Зеленська відвідала Національну бібліотеку Чехії, де разом із директором книгозбірні Томашем Фолтином взяла участь у відкритті української книжкової полички.
Цей захід став частиною глобального проєкту, ініційованого дружиною Президента, який вже охоплює понад 50 тисяч книг на 240 поличках у 57 країнах світу та в бібліотеці ЮНЕСКО.
«Наші полички — не лише для підтримки українського слова, вони для порозуміння між країнами та культурами. Для можливості дізнаватися правду з першоджерел, без викривлень і стереотипів», — наголосила Олена Зеленська.
Під час візиту Перша леді ознайомилася з роботою бібліотеки та проєктом Archa — системою унікальних сканерів, із застосуванням яких Чехія допомагає Україні відновлювати й оцифровувати першодруки, пошкоджені внаслідок російської агресії.
Також у бібліотеці триває виставка, присвячена 150-річчю від дня народження видатного українського композитора, диригента й етнографа Олександра Кошиця.
«Вдячна, що ці старовинні стіни вже понад сто років зберігають також українську ідентичність у складі слов’янської бібліотеки та підтримують спадок засновника нашої колекції — українського емігранта Олександра Гайманівського», — зазначила Олена Зеленська. — «Вдячна бібліотеці за те, що відсьогодні до її проукраїнських заходів додається українська книжкова поличка».
Read more
Вулиця імені Олександра Клепікова (колишня вулиця Логовенка
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Олександра Клепікова (колишня вулиця Логовенка).
Коротка довідка: Олександр Клепіков (1993-2022) – військовик, спортсмен, учасник російсько-української війни (позивний – Борян). Відзначений почесними знаками та нагородами, серед яких «Захисник Маріуполя», «За висадку десанту», «За взірцевість у військовій службі», відзнака «За оборону Миколаєва» (посмертно) та орден «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).
Народився у м. Сімферополь. Закінчив місцеву ЗОШ № 23 та технікум інформаційних технологій. З 2007 р. фанат футбольного клубу «Таврія». Активний учасник кримського супротиву 2013-2014 рр. та Революції Гідності у Києві. У травні 2014 р. долучився до першого складу батальйону «Азов». У 2014-2018 рр. – військовослужбовець 1-го окремого Феодосійського батальйону морської піхоти, згодом – заступник командира розвідувального взводу, сержант ГУР МО, боєць 10-го загону Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
У 2021 р. закінчив Чорноморський національний університет ім. Петра Могили за спеціальністю «Історія та археологія». Паралельно з військовою службою займався спортом. Майстер-парашутист. Член миколаївської команди учасників АТО/ООС «Бузький Гард», виступав за миколаївський регбійний клуб «Корабел». Був суддею міжнародної асоціації стрільби з пістолета.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено