All articles
Неділя, 27 жовтня 2024
27 жовтня українці відзначають День української писемності та мови
- Article Details
- Category Новини
«…Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків…»
Олесь Гончар
Сьогодні, 27 жовтня українці відзначають День української писемності та мови. Ця дата була обрана не випадково, адже саме в цей день вшановується пам’ять Преподобного Нестора-Літописця – письменника-агіографа, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря, з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.
День української писемності та мови почали відзначати в Україні 9 листопада 1997 р. згідно з Указом Президента України «Про День української писемності та мови» (від 6 листопада 1997 року №1241/97). Згідно з Указом Президента України «Про внесення змін до деяких указів Президента України» (від 28 липня 2023 року № 455/2023) дату було перенесено на 27 жовтня. Таке рішення було спричинено переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар (зміна календаря відбулася 1 вересня 2023 р.).
У День української писемності та мови в ефірі Українського радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано з 2000 р.. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
До вашої уваги декілька цікавих фактів про українську мову:
-В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
Read moreП'ятниця, 25 жовтня 2024
Відзначаємо Всесвітній день опери
- Article Details
- Category Новини
Сьогодні, 25 жовтня, відзначаємо Всесвітній день опери, що єднає митців та поціновувачів оперного мистецтва в усіх куточках світу.
Дату 25 жовтня було обрано невипадково – цього дня народилися Іоганн Штраус та Жорж Бізе. Ідея свята виникла з ініціативи трьох професійних оперних організацій: «Opera America», «Opera Latinoamеrica» і «Opera Europa». Така ініціатива була підтримана більшістю провідних культурних інституцій світу, і з 2019 року в цей день організовуються різноманітні заходи та події: концерти, майстер-класи, лекції тощо, що пов'язані з оперним мистецтвом, і вони є безкоштовними. Саме 25 жовтня провідні оперні театри по всьому світу запрошують глядачів на екскурсії за лаштунки, даючи їм можливість поглянути на технічний бік створення оперної вистави, адже опера – це не лише музика та спів, а й танці, костюми та сценографія.
Пропонуємо до вашої уваги декілька цікавих фактів про цей романтичний і прекрасний жанр театрального мистецтва:
-термін «опера» виник лише у першій половині ХVІІ століття. Він був запозичений з італійської мови, де «opera» означає «робота, праця», множина від латинського «opus» – «справа, робота»;
-найдовшою постановкою вважається опера «Кільце Нібелунгів» Ріхарда Вагнера. Вона має чотири частини, кожна з яких може бути поставлена і як окремий твір, але Вагнер задумав їх як продовження один одного. В результаті опера тривала 18 годин з перервами на антракти;
-наймовчазнішу роль в опері зіграла італійська артистка XIX століття на ім’я Фанелла, оскільки була німа. Вся її партія – це пантоміма;
Read moreФахівці бібліотеки долучилися до найбільшого українськомовного флешмобу – написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності
- Article Details
- Category Новини
25 жовтня, напередодні Дня української писемності та мови, фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека долучилися до найбільшого українськомовного флешмобу – написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, що об'єднує знавців та прихильників української мови по всьому світові.
Цьогорічний текст називається «Магія голосу», його авторкою стала письменниця, есеїстка, перекладачка, літературознавиця Оксана Забужко. Читав текст письменник, музикант, екоактивіст і військовий Павло Вишебаба.
Переглянути запис диктанту та перевірити свої знання можна на ютуб-каналі «Українське радіо» за покликанням https://www.youtube.com/live/Cvh5RuEW8sY?si=j25UVavQpHSOVlKo
Дякуємо організаторам!
Read moreПрезентація книги Дмитра Степовика «Пресвята Діва Марія в українському мистецтві»
- Article Details
- Category Новини
25 жовтня відділ документів з питань культури і мистецтв Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запропонував містянам і гостям міста презентацію книги доктора мистецтвознавства, філософії та богословських наук, професора, члена-кореспондента НАН України Дмитра Степовика «Пресвята Діва Марія в українському мистецтві», отриману від Український інститут книги.
Учасники заходу дізналися цікаві факти про наукову діяльність Дмитра Степовика та таємниці суто християнського відношення до Богоматері, які автор розкриває в своїй книзі й відповідає на питання – чому саме шанування Діви Марії має велике значення для християн. Увазі присутніх також була запропонована інформація про іконографічні канони та декоративні елементи у зображенні Божої Матері.
Участь у заході взяв протоієрей Миколаївської єпархії Андрій Чиженко, який розповів про чудотворні ікони Богоматері в Україні.
Емоційним доповненням презентації стали пісні, присвячені Діві Марії та духовної любові, що пролунали у виконанні солістів Миколаївської обласної філармонії – Юлії Бендер і заслуженого артиста України Олександра Сичова.
Read moreЧетвер, 24 жовтня 2024
«Культура та побут Півдня України за православно-народним календарем (Козацькі поселення Миколаївщини)»
- Article Details
- Category Новини
Друзі!
У бібліотечній нотатці «Культура та побут Півдня України за православно-народним календарем (Козацькі поселення Миколаївщини)» розповідаємо про:
-вірування наших пращурів;
-звичаї, що побутували у селах Миколаївщини;
-народний календар та ритуали церковних свят;
-дослідження культури козацьких поселень на Півдні України.
Ще більше цікавого ви дізнаєтесь, прослухавши наш краєзнавчий огляд. Тож переходьте за покликанням https://youtu.be/kwS2Xl24Pqk
#ІсторіяМиколаївщиниувиданнях #краєлюби #Миколаївщина #краєзнавство
Read more
Середа, 23 жовтня 2024
Лауреат Нобелівської премії 1983 р. Вільям Джеральд Ґолдінґ (1911-1993)
- Article Details
- Category Новини
Лауреат Нобелівської премії 1983 р. Вільям Джеральд Ґолдінґ (1911-1993) – англійський письменник, драматург та поет. Твори письменника стали класикою літератури ХХ століття та залишаються актуальними і в наші дні.
В. Ґолдінґ здобув освіту в Оксфордському університеті, де вивчав природничі науки та англійську філологію. Після закінчення навчання у 1935 р. писав п’єси, які сам же й ставив у невеликому лондонському театрі. З 1939 р. працював викладачем англійської мови та філософії у школі.
У 1940 р. Ґолдінґ добровольцем записався до Королівського військово-морського флоту. До кінця війни він уже командував ракетоносцем «Галатея» і брав участь у Нормандській десантній операції, за що був нагороджений почесним орденом Британської імперії.
Після війни В. Ґолдінґ написав чотири романи, які так ніколи і не були опубліковані. І лише у 1954 р. видавництво «Фейбер энд Фейбер» друкує роман-притчу «Володар мух», який стає у Великобританії бестселером. Ще більше визнання письменник отримав у 1963 р., коли англійський режисер Пітер Брук зняв за однойменним романом художній фільм.
Read moreДо вашої уваги ще одна книга з віртуального циклу «Історія Миколаївщини у виданнях» – навчальний посібник з народознавства «Культура та побут Півдня України за православно-народним календарем (Козацькі поселення Миколаївщини)»
- Article Details
- Category Новини
Друзі! До вашої уваги ще одна книга з віртуального циклу «Історія Миколаївщини у виданнях», про яку ми сьогодні розповідаємо – навчальний посібник з народознавства «Культура та побут Півдня України за православно-народним календарем (Козацькі поселення Миколаївщини)», що вийшов друком у 2007 році у Миколаївська обласна друкарня. Посібник присвячується життю і вірі козацьких родин Бузького козацького війська, засновникам Миколаївської області.
Ініціаторами створення видання стали викладачі Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв (Коледж Культури) та співробітники народно-етнографічного музею коледжу – Вікторія Дрізо-Омеляненко, Ольга Царельник, Сергій Мицик.
Завдяки результатам 20-річних польових досліджень культури козацьких поселень Півдня України ми маємо змогу ознайомитись з історією українського народного календаря: з походженням назв кожного місяця року, народним прогностиком, релігійними віруваннями, обрядами, традиціями. Видання містить велику кількість цікавих фактів, а також зображення унікальних ікон з колекції Володимира Щукіна, світлини експонатів народного етнографічного музею.
Запрошуємо вас до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ознайомитися з виданням!
Історії, які маємо знати – книги, які маємо читати!
#ІсторіяМиколаївщиниувиданнях #краєлюби #Миколаївщина #краєзнавство
Read more
Вівторок, 22 жовтня 2024
23 жовтня на базі бібліотечного ресурсного центру «Вікно в Америку» відбулося засідання гуртка «Англійська для початківців»
- Article Details
- Category Новини
23 жовтня на базі бібліотечного ресурсного центру «Вікно в Америку» відбулося засідання гуртка «Англійська для початківців».
Під час зустрічі спільно з волонтеркою пані Оксаною учасники вивчали тему «Present Perfect: правила вживання»: з'ясовували, коли і як правильно вживати цей час в англійській мові, а також обговорювали особливості його використання.
Гуртківці активно виконували вправи з граматики, покращували мовленнєві навички під час інтерактивної гри «Sussed!», вивчали нову лексику, а за допомогою перекладу пісень та ідіом закріпили теоретичні знання.
Ми продовжуємо допомагати вам вдосконалювати знання з англійської мови та запрошуємо бажаючих долучитись до нашого гуртка щосереди о 15:30!
До зустрічі у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Read moreОнлайн-зустріч «Арт-терапія як спосіб корекції емоційних станів»
- Article Details
- Category Новини
23 жовтня в рамках реалізації проєкту «Книги без бар’єрів: аудіобібліотека для людей з вадами зору» у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулася онлайн-зустріч «Арт-терапія як спосіб корекції емоційних станів» за участі представниці «Польської гуманітарної акції», фахівців Миколаївський ОІППО, викладачів і студентів Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика та Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова.
Галина Рурик, яка представляла «Польську гуманітарну акцію», є менеджеркою з психо-соціального супроводження, докторкою філософії в галузі освіти, психологинею, арт-терапевткою, розкрила саме поняття арт-терапії та ознайомила учасників з можливостями арт-технологій для вирішення життєвих проблем. Також вона висвітлила основні прийоми та техніки, що застосовуються у психологічній практиці.
Провела тренінг, під час якого було використано техніку ізраїльського психолога І. Шапіро «4 стихії. ЗЕМЛЯ, ПОВІТРЯ, ВОДА, ВОГОНЬ», що застосовується для подолання стресу.
Спікерка наголосила на тому, що використання образів стихій природи сприяє розвитку творчого мислення та уяви, що дозволяє знайти нестандартні рішення та підходи до розв’язання проблем.
Read moreВідбулося онлайн-засідання постійної наукової студії «Освіта Миколаївщини: нові наукові орієнтири» за темою «Віртуальна академічна мобільність в освіті: навчання та викладання без кордонів»»
- Article Details
- Category Новини
22 жовтня відбулося онлайн-засідання постійної наукової студії «Освіта Миколаївщини: нові наукові орієнтири» за темою «Віртуальна академічна мобільність в освіті: навчання та викладання без кордонів». Метою заходу було обговорення питань впровадження академічної мобільності в освіті, використання онлайн-технологій та платформ, висвітлення практик та досвіду віртуальних обмінів закладів вищої освіти м. Миколаєва.
Участь у заході взяли представники Департамент освіти і науки Миколаївської ОДА, Миколаївський ОІППО, науковці, викладачі та студенти ЧНУ ім. Петра Могили, Mykolayiv National Agrarian University (MNAU), МНУ імені В. О. Сухомлинського, Херсонський навчально-науковий інститут НУК імені адмірала Макарова, Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика.
Модератор заходу – заступник директора з наукової роботи Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека Наталія Моісеєва – наголосила на актуальності засідання та акцентувала увагу на тому, що віртуальна академічна мобільність є важливим аспектом розвитку освіти. Віртуальна академічна мобільність дає можливість учасникам освітнього процесу віртуально переміщуватися в межах навчального середовища з метою отримання, передачі та обміну знаннями за допомогою Інтернет-технологій та без потреби подорожувати.
Заступник директора департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації – начальник управління професійної (професійно-технічної), вищої освіти, науки та кадрового забезпечення, кандидат педагогічних наук, доцент Людмила Комісарова привітала учасників заходу та підкреслила, що в умовах воєнного часу участь у спільних наукових та освітніх програмах і проєктах є можливою завдяки використанню сучасних віртуальних технологій, а також побажала активної роботи всім учасникам наукової студії.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено