All articles
Субота, 15 березня 2025
Лауреат Нобелівської премії з літератури 2008 р. Жан Марі Ґюстав Ле Клезіо
- Article Details
- Category Новини
Сучасний французький письменник, Жан Марі Ґюстав Ле Клезіо (р.н. 1940), лауреат Нобелівської премії з літератури у 2008 р.
«Я кладу аркуш паперу на стіл і подорожую. Буквально, писати для мене – це як подорож. Це вийти з себе і жити іншим життям», – так описав процес написання власних творів герой сьогоднішньої розповіді.
Ле Клезіо здобув освіту в університетах Франції: у Ніцці, в Екс-ан-Провансі та Перпіньяну, вивчаючи літературу, історію та філософію. Викладав у буддійському університеті у Таїланді, в університетах Бостона, Остіна та Альбукерке (США), а також в Південній Кореї.
Письменник подорожував по таких країнах, як Японія, Нігерія, Панама,Таїланд, Мексика, Південна Корея. З 1970 по 974 р. він жив серед індіанців племені ембера в Панамі. За його словами, це було можливістю зустрітися з останніми вільними людьми.
Перший роман Ле Клезіо «Протокол» (1963) був номінований на Ґонкурівську премію, але отримав другу за популярністю у Франції премію Теофраста Ренодо. У цьому творі висвітлюється проблема самотності людини в сучасному світі.
У 1980 р. прозаїк став лауреатом премії Поля Морана Французької академії за роман «Пустеля». У цій книзі, а також у романі «Війна», автор показав негативний вплив цивілізації на людство.
Найвідомішим вважається роман Ле Клезіо «Дієго і Фріда», присвячений історії кохання видатних мексиканських художників Дієго Рівери та Фріди Кало.
Read moreП'ятниця, 14 березня 2025
Ірина Пономарьова «Маріуполь на хвилях історії (1780–2022 рр.)»
- Article Details
- Category Новини
«…Коли народжується місто? Історія міста зазвичай починається з моменту його заснування або заселення людьми…», – саме так розпочала свою книгу «Маріуполь на хвилях історії (1780–2022 рр.)» (Київ: Видавництво "Кліо", 2024) Ірина Пономарьова, докторка історичних наук, професорка, дослідниця етнокультурної історії греків Приазов’я та інших народів регіону, дослідниця історії Маріуполя.
Під однією обкладинкою авторка зібрала матеріали з колекцій Маріупольського краєзнавчого музею за понад двохсотрічну історію міста: від часів грецьких і козацьких поселень до створення потужного промислового центру та російської окупації у 2022 р.
Відомості, отримані з архівів Маріупольської міської ради та Маріупольського грецького суду, а також міських часописів, спогадів і переказів містян та краєзнавців дадуть змогу поринути в світ приморського міста, яке знищили російські війська за два місяці окупації. Окремий розділ книги присвячений спогадам письменниці про 46 днів, які вона провела разом з сім’єю у підвалі під постійними обстрілами.
Видання містить фото з архівів Маріупольського краєзнавчого музею та авторські світлини.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще до 49 бібліотек Миколаївщини, які отримали це видання від Український інститут книги!
#УІК #МиколаївськаОУНБ #КультурноМистецькийПроєкт2024
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати
Read more
Перша зустріч з циклу «Від міста наречених – до міста сильних жінок»
- Article Details
- Category Новини
14 березня в Дня українського добровольця, в Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулася зустріч з офіцеркою Збройних Сил України Іриною Ільясовою. Цей захід перший з циклу респект-зустрічей «Від міста наречених – до міста сильних жінок», героїнями яких стануть наші землячки – яскраві, харизматичні, сильні та цілеспрямовані жінки, які своїми досягненнями у різних сферах діяльності є прикладом для наслідування.
Під час зустрічі Ірина Ільясова відверто та щиро розповіла про свою родину, про віру та відданість справі, якій присвятила життя, про особливості роботи на посаді старшого офіцера відділення психологічної підтримки персоналу та позаштатну діяльність у якості радника командира з гендерних питань. Героїня також представила фотовиставку «Війна має жіноче ім’я», яку вона ініціювала та організувала. Експозиція висвітлює роль жінок у сучасній війні, їхню боротьбу та внесок у спільну перемогу.
Всі присутні вшанували пам’ять героїв хвилиною мовчання. Зустріч стала моментом єднання та утвердження сили українського духу. Музичні номери у виконанні вокального ансамблю обласного палацу культури «Пісня душа» наповнили залу атмосферою шани українським жінкам-захисницям.
Миколаїв змінюється, виникають нові маркери сьогодення, з’являються нові герої та героїні, і сьогодні ми переосмислюємо його образ – від традиційного «міста наречених» до міста сильних і відважних жінок, які відстоюють незалежність України, розвивають науку, культуру, мистецтво та громадське життя. Саме завдяки таким героїням, як Ірина Ільясова, ми зберігаємо віру у наше спільне майбутнє – мирне, вільне та незалежне.
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку всім учасникам заходу та запрошує слідкувати за анонсами наступних зустрічей циклу.
Read moreАрбузинська центральна бібліотека Арбузинської селищної ради
- Article Details
- Category Новини
Арбузинська центральна бібліотека Арбузинської селищної ради, розташована в селищі Арбузинка Первомайського району Миколаївської області.
У 20-х роках ХХ ст. в Арбузинці було відкрито хату-читальню. З часом бібліотека декілька разів переміщувалася: до приміщення клубу (1946-1953), до будівлі районного відділу культури та комітета з фізкультури і спорту (1953-1957), до районного будинку культури (1969-1970). Частина книжкового фонду знаходилась у бібліотеці, інша – зберігалася у приміщенні харчосмакової фабрики. У 1968 р. під керівництвом відділу архітектури районної ради Арбузинського району (головний архітектор І. П. Чмир) та відділу культури (завідуючий П. Ф. Матусевич) було розпочато будівництво районної бібліотеки.
В експлуатацію нова двоповерхова будівля (пров. Торговий, 17) була здана у 1970 р. На першому поверсі розмістилася центральна районна бібліотека (відділ обслуговування користувачів, методико-бібліографічний відділ), на другому – районна бібліотека для дітей (відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів, відділ обслуговування учнів 5-9 класів) та відділ комплектування та обробки.
У 1989-1990 рр. було проведено ремонт приміщення, стіни оздоблено накатом. На першому поверсі здійснили реконструкцію читального залу, оформили краєзнавчий куток гранітно-степового Побужжя. На другому поверсі на сходовій клітці зроблено вітраж на вікні.
Починаючи з 2010 р., у приміщеннях будівлі проводилися ремонтні роботи, були встановлено металеві двері, металопластикові вікна, а в читальному залі – підвісна стеля. Додатково для безперешкодного доступу до Арбузинської центральної бібліотеки біля входу до будівлі розміщено пандус, що має м’який нахил для зручного під’їзду для матусь з дитячими візочками, людей з інвалідністю тощо. Також поряд є невеличке паркувальне місце для двоколісних транспортних засобів.
У 2012 р. у бібліотеці в рамках реалізації проєкту «Організація нових бібліотечних послуг з використання вільного доступу до Інтернет» програми «Бібліоміст» відкрито Центр вільного доступу до мережі Інтернет.
Сьогодні Арбузинська центральна бібліотека Арбузинської селищної ради є важливим культурно-освітнім центром для мешканців громади, який зберігає етнокультурну та історичну спадщину, підтримує новітні технології, реалізує проєктні ініціативи, надає сучасні послуги мешканцям громади.
Детальніше за покликанням https://www.facebook.com/Arbuzinskaya.TSBB
#Сторінками_історії_будівель_бібліотек_Миколаївщини
Read more
Четвер, 13 березня 2025
Відзначаємо День українського добровольця!
- Article Details
- Category Новини
14 березня – День українського добровольця!
Сьогодні ми вшановуємо тих, хто свідомо став на захист України, не чекаючи наказів і не вагаючись.
Добровольці – це серце нашої нації, люди, які першими стали на передову, коли країна опинилася у небезпеці. Завдяки вам Україна стоїть і бореться.
Дякуємо за вашу силу, відвагу та непохитну віру в перемогу!
Фото: Associated Press.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
Міжнародний день математики
- Article Details
- Category Новини
Щороку, 14 березня світова спільнота відзначає Міжнародний день математики. Свято започатковане у 2020 р. за ініціативи Міжнародного математичного союзу та Міжнародної програми з фундаментальних наук ЮНЕСКО з метою підвищення важливості розвитку математичної освіти та заохочення учнів та студентської молоді до вивчення цієї дисципліни.
З цієї нагоди пропонуємо ознайомитися з унікальним виданням українського дитячого письменника та ілюстратора з фізико-математичною освітою Кузько Кузякіна «#щотакематематика?» (Харків: Юнісофт, 2018) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Автор знайомить читача з найважливішими математичними відкриттями та цікавими фактами, серед яких ми дізнаємося, що «…коло – це правильний шістдесятп’ятьтисячп’ятсоттридцятьсемикутник…». У книзі надано для вирішення прості та нестандартні задачки. Пропонується за допомогою лінійки й циркуля вирішити деякі вправи, та навіть більше – спробувати намалювати коло без циркуля. Автор наголошує, що математика – це майже магія в квадраті, яка має свої «приколи», несподіванки та дива.
«Іноді здається, що головною метою математики є якнайскладніше все заплутати. Але насправді її завдання говорити просто про складне, а просте робити ще простішим. Тому природно, що математикам зрештою стало забагато аж двох приладь для побудови. Навіть таких простих як циркуль та лінійка без поділок.», – зазначає автор книги.
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Read more
У Регіональному тренінговому центрі розпочалися заняття навчального курсу «Зі смартфоном на «ти»: опановуємо базові функції» для нової групи Університету третього віку
- Article Details
- Category Новини
У Регіональному тренінговому центрі Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека розпочалися заняття навчального курсу «Зі смартфоном на «ти»: опановуємо базові функції» для нової групи Університету третього віку.
Під час занять, що відбулися 11 та 13 березня, відвідувачі отримали необхідну інформацію для початку роботи зі смартфоном, дізналися, як підібрати карту пам’яті та сім-карту необхідного розміру, як правильно заряджати смартфон, щоб батарея слугувала довше.
Учасники занять з’ясували, що робить кожен смартфон унікальним і як налаштувати його під себе – встановити пароль, відрегулювати яскравість, розмір і стиль шрифту та масштабування екрану для зручного користування. Відвідувачі курсів розібралися як встановити на екран смартфону бажану фотографію і мелодію, як зробити скріншот на андроїд-смартфоні, а також довідалися, як поділитися мобільним інтернетом та за бажанням прив’язати банківську картку до Google Pay.
Після обговорення з тренерами деяких незрозумілих моментів присутні закріпили отримані знання, виконуючи невеликі практичні завдання.
Read moreСереда, 12 березня 2025
Провулок імені Спиридона Черкасенка (колишній провулок Командарма Смирнова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про провулок імені Спиридона Черкасенка (колишній провулок Командарма Смирнова).
Коротка довідка: Спиридон Черкасенко (1876-1940) – письменник, педагог, публіцист, видавець, укладач підручників для українських шкіл у часи УНР, культурний та громадський діяч.
Народився в м. Новий Буг Херсонської губернії (нині – Миколаївська область). Закінчив двокласну школу, потім Новобузьку вчительську семінарію. З 1895 р. викладав в народних школах Катеринославщини. У 1901 р. переведений на посаду вчителя на Лідіївські рудники, там він прожив 9 років, навчаючи шахтарських дітей і проводячи серед шахтарів культурно-освітню роботу. У 1905 р. взяв участь у створенні Всеукраїнської учительської спілки.
З 1910 р. працював у редакції журналу «Світло», писав фейлетони, оповідання та статті до газети «Рада», журналу «Літературно-науковий вісник», входив до редакції журналу «Дзвін». Є автором поетичних збірок «Хвилини», «До верховин», збірок оповідань «Маленький горбань та інші оповідання», «На шахті», «Вони перемогли», «У шахтарів. Як живуть і працюють на шахтах», роману «Пригоди молодого лицаря», драматичних творів «Хуртовина», «Казка старого млина», «Про що тирса шелестіла…», «Ціна крові», «Северин Наливайко».
З початком Першої світової війни працював у Києві в театрі М. Садовського, де займав різні адміністративні посади. У 1919 р. отримав відрядження до Відня від Міністерства освіти УНР, де працював у різних видавництвах, укладаючи та редагуючи українські книжки. Там залишився на кілька років, не сприйнявши утворення радянської України. З 1923 р. переїхав до Ужгорода, де працював театральним референтом товариства «Просвіта».
У 1929 р. виїхав до Чехії і оселився в с. Горні Черношиці, що на околиці Праги, де й прожив до кінця життя. Помер 8 лютого 1940 р. Похований на Ольшанському цвинтарі.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Read more
Бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта «Як захиститися від фейків і дезінформації»
- Article Details
- Category Новини
Регіональний тренінговий центр Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта https://osvita.diia.gov.ua/ «Як захиститися від фейків і дезінформації» https://osvita.diia.gov.ua/.../how-to-protect-yourself...
Цей освітній серіал присвячений базовим навичкам з перевірки фактів та складається з 10 серій, насичених знаннями з протидії фейкам і дезінформації, захисту особистих даних і порадами з безпеки в інтернеті. У форматі діалогу ведучий Святослав Гринчук разом із гостем-експертом обговорюють окремі теми з медіаграмотності. Освітній серіал надасть практичні навички медійної та інформаційної грамотності, які мають стати частиною вашого життя в умовах повномасштабної війни, а також пояснить, як орієнтуватися в інформації довкола та розпізнавати дезінформацію й пропаганду.
Освітній серіал створено для платформи Дія.Освіта Міністерства цифрової трансформації в межах «Всеохопної інформаційно-просвітницької кампанії з протидії дезінформації», що впроваджується 1+1 media та Smart Angel у співпраці з експертними організаціями за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Користуйтеся з користю!
Read more
Розмовний клуб «СловоТворення відзначив свою другу річницю!
- Article Details
- Category Новини
12 березня розмовний клуб «СловоТворення», що діє в Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відзначив свою другу річницю!
Наш клуб – це синтез теоретичних занять з вивченням граматики та мовної практики з обговоренням найрізноманітніших тем, а ще – це комфортне комунікаційне середовище та привітні модератори. Відвідуючи наші зустрічі, ви покращите свої навички спілкування українською, розширите лексичний запас і знайдете нових друзів та однодумців. Відвідування занять безкоштовне (за наявністю читацького квитка), учасники різновікові, а теми різнопланові, що дає можливість обирати цікаві саме для вас, та долучатися до засідань у вільний час.
Наступна зустріч відбудеться 19 березня. Будемо разом насолоджуватися поетичними рядками та говорити про творчість Юрія Андруховича - патріарха сучасної української літератури.
Чекаємо на вас щосереди о 12.00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Приєднуйтеся до «СловоТворення» і вивчайте мову із задоволенням у колі однодумців!
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено