липня 2025
Понеділок, 14 липня 2025
Читачі нашої бібліотеки найближчим часом зможуть почитати 139 назв сучасної української різножанрової літератури
- Article Details
- Category Новини
Днями Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека отримала посилку книжок від Національної спілки письменників України.
Дякуємо Михайлу Сидоржевському, голові спілки, Тарасу Кременю та всім, хто долучився до збору та відправки літератури!
Читачі нашої бібліотеки найближчим часом зможуть почитати 139 назв сучасної української різножанрової літератури.
Стежте за нашими анонсами книжкових новинок!
Read more
Український інститут книги: результати роботи за перше півріччя 2025 року
- Article Details
- Category Новини
Друзі, ділимося результатами нашої роботи за перше півріччя 2025 року. Ми продовжуємо популяризувати читання та робити українську книжку доступною і видимою у світі.
Мистецький конкурс, спрямований на видання книжок
У 2025 році Український інститут книги вже втретє проводить мистецький конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на випуск книжкової продукції. За підтримки УІК буде видано 77 книжок, які надійдуть до публічних бібліотек у 24 областях України. Загалом у межах мистецького конкурсу надійшла 321 заявка від 72 заявників.
Мистецький конкурс з промоції читання
Протягом першого півріччя проведено два мистецькі конкурси з промоції читання. УІК отримав 41 заявку, з яких за результатами конкурсу буде підтримано 20 проєктів із популяризації читання.
Серед уже реалізованих проєктів:
Міжкультурний літературно-мистецький фестиваль «Відсіч. Крим»
Координаційна платформа #Усі Cвої зі створення інструментарію пам`ятування щодо авторських і меморіальних літературних творів новітніх Героїв України в рамках VII Всеукраїнського форуму військових письменників.
Поетичні читання «Меридіан Запоріжжя» та «Меридіан Харків» 2025.
Read moreВулиця імені Євгена Храпка (колишня вулиця Першотравнева)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Євгена Храпка (колишня вулиця Першотравнева).
Коротка довідка: Євген Храпко (1984-2022) – сержант ЗСУ, бойовий медик. Позивний – «Вайт», «Шестиокий». Нагороджений званням «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно) та орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).
Народився у Миколаєві. Закінчив Миколаївський національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, здобувши фах інженера-програміста. Після початку бойових дій на Сході України вчився у Харкові на парамедика. За рік пройшов усі можливі курси з тактичної медицини й пішов добровільно здобувати практичний досвід в АТО, а вже у 2015 р. поїхав на спецнавчання до Литви. Випускник програм підготовки «Combat Medic 68W», «Army Basic Instructor Course», закінчив курси лідерства від Збройних сил США для молодших офіцерів медичної служби. У 2016 р. підписав на 3 роки контракт із ЗСУ, згодом став командиром навчального взводу. У 2021 р. долучився до команди сертифікованих інструкторів Європейської ради реанімації, проводив базові та професійні реанімаційні курси для медичних працівників. Працював інженером у Симуляційному центрі медичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. З березня 2022 р. служив інструктором тактичної медицини та бойовим медиком 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка.
11 червня 2022 р. загинув на Харківщині під час евакуації поранених. Похований на Алеї Слави у Харкові.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА
Read more
Неділя, 13 липня 2025
День рибалки
- Article Details
- Category Новини
Кожну другу неділю липня рибалки та любителі риболовлі відзначають своє професійне свято – День рибалки, яке у 2025 році припадає на 13 липня. В Україні свято було засновано 22 червня 1995 року і з того часу, його святкування припадає на розпал літнього сезону риболовлі.
День рибалки в Україні 2025 — це не просто свято, а цілий вайб для тих, хто живе водоймами. Це день, коли рибалки чіпляють улюблені вудки, а власники ставків готують кльові івенти.
Метою Дня рибалки є привернення уваги суспільства до робітників рибного господарства, подяка цим працівникам за їхню старанну діяльність, а також підвищення зацікавленості до професійних рибацьких спілок.
Рибальство потребує певних вмінь та знань, таке заняття не можна назвати легким. Сама професія рибалки є дуже давньою, вона виникла одночасно з полюванням та збиранням.
Read more
Субота, 12 липня 2025
110 років від дня народження Петра Тронька
- Article Details
- Category Новини
12 липня виповнюється 110 років від дня народження Петра Тронька – українського вченого-історика, краєзнавця, професора та заслуженого діяча науки і техніки, який усе життя працював задля збереження історії України та культурної спадщини.
Перу дослідника належить понад 600 наукових праць. Під його керівництвом були надруковані енциклопедичне видання – «Історія міст і сіл Української СРС» (складається з 26-ти томів), багатотомна науково-документальна серія книг – «Реабілітовані історією» та ін.
У фонді Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека зберігаються всі томи «Історія міст і сіл Української СРС», окремі томи «Реабілітовані історією», а також інші історичні та краєзнавчі праці дослідника, що були надруковані в ХХ та вже в ХХІ ст. в українських видавництвах.
Пропонуємо звернути увагу на видання «Краєзнавство у відродженні духовності та культури» (Київ, 1994), що висвітлює основні проблеми розвитку краєзнавства в ХХ ст.
Книга «Духовні обереги рідного краю» (Київ, 2011) містить доповідь П. Тронька про становлення історичного краєзнавства та публікації представників Спілки краєзнавців України за 2001-2011 рр.
Ілюстроване видання «Академік Петро Тронько – видатний оборонець національної спадщини» (Київ, 2021) познайомить читачів з головними віхами життя науковця та його дослідницькою діяльністю.
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Свята #ВизначніДати #Вітання #Календар #ВизначніДні #Відзначаємо
Read more
П'ятниця, 11 липня 2025
Лауреатка Нобелівської премії з літератури 2024 р. Хан Канг
- Article Details
- Category Новини
Лауреаткою Нобелівської премії з літератури у 2024 р. стала південнокорейська письменниця Хан Канг (нар. 1970 р.).
Українська літературна критикиня Богдана Романцова писала: «Тіло, біль, творчість, жах і краса – теми, що сплітаються, поєднуються у творчості Канг, ніби гілки міцного дерева. Це добра і дуже тривожна література. Пасує нашому часу».
Майбутня нобеліантка навчалася у приватній середній школі Пангмун, вивчала корейську філологію в університеті Йонсе у Сеулі. Працювала як репортер у журналі «Saemteo». У 2007-2018 рр. обіймала посаду професора кафедри творчого письма в Сеульському інституті мистецтв.
Літературну кар’єру Хан Канг розпочала з декількох віршів, зокрема «Зима в Сеулі», опублікованих 1993 р. у журналі «Література і суспільство». Відомою авторка стала після публікації першої збірки оповідань «Кохання в Йосу» (1995).
Творчий доробок письменниці включає романи «Чорний олень» (1998), «Плід моєї жінки» (2000), «Твої холодні руки» (2002), «Віє вітер» (2010), «Уроки грецької» (2011), «Вогняна саламандра» (2012), «Людські вчинки» (2014), «Біла книга» (2016), «Не прощаюся» (2021), збірку поезій «Я поклала вечір у шухляду» (2013).
Коли Хан Канг опублікувала збірку есеїв «Тихо проспівані пісні» (2007), вона випустила також й CD-диск з піснями власного написання і виконання. Її найвідоміший роман «Вегетаріанка» (2007) у 2009 р. був екранізований, а у 2016 р. отримав Міжнародну Букерівську премію.
Read moreДень пам’яті рівноапостольної княгині Ольги
- Article Details
- Category Новини
11 липня 2025 року Православна церква України за новоюліанським календарем вшановує День пам’яті рівноапостольної княгині Ольги — однієї з найвпливовіших жінок в історії України-Русі та першої християнки серед правителів. До календарної реформи її день пам’яті припадав на 24 липня.
Святу Ольгу вважають провісницею хрещення Русі, адже саме вона почала процес християнізації держави, який пізніше завершив її онук — князь Володимир Великий. Ольга також стала першою канонізованою жінкою у східнослов'янській історії.
У церковному календарі вона має титул рівноапостольної, тобто такої, що поширювала християнську віру нарівні з апостолами. Її ім'я — символ мудрості, державності та духовної сили.
11 липня свої іменини святкують усі жінки на ім'я Ольга, оскільки їхня небесна покровителька — саме свята княгиня.
Read moreВсесвітній день шоколаду відзначається щорічно 11 липня!
- Article Details
- Category Новини
У 1995 році у Франції започаткували день шоколаду, адже французи обожнюють гарячий шоколад і вважають його еліксиром від усіх хвороб. А з’явився шоколад у Франції ще в 1615 році. Цю заслугу приписують Анні Австрійській, дружині французького короля Людовіка ХІІІ, адже какао-боби становили частину її посагу. Про це описано у книзі Девіда Лебовіца «Солодке життя в Парижі» (Харків: Vivat, 2019). У книзі подано й рецепти гарячого шоколаду.
Спочатку шоколад вживали лише як напій. З какао-бобів виготовляли так зване «шоколатлю», що в перекладі означало «гірка вода». Було це ще у 600 році до нашої ери, за часів майя і ацтеків десь в Південній Америці. Право пити шоколад мали лише жерці та вожді племен. Вождь ацтеків Монтесума полюбляв шоколадні напої і міг випити 50 чашок за день. За це він отримав прізвисько «Шоколадний король». У Європі ж шоколад з'явився у ХVІ ст. завдяки Ернандо Кортесу, який привіз какао-боби до Іспанії.
В Україні шоколад з’явився у ХVІІІ ст. у Львові, куди його завозили з Франції. Уже в ХІХ ст. в місті лева почали діяти перші шоколадні фабрики, що започаткували традицію, яка живе й досі. Про це розповідається в оповіданні Уляни Дудок «Цукерочка» зі збірки «Львів. Пані. Панянка» (Харків: Видавництво "КСД", 2018): Стефанія, донька Климентини Авдикович-Глинської, власниці першої української фабрики цукерок «Фортуна нова», веде свого друга в цукерню: «…сьогодні вона повела його в одне з улюблених місць: за вітриною виблискували гори шоколадних фігурок, помадок із вигадливими взорами, тістечок та фруктових желе…. Дівчина могла розповідати про солодку історію свого міста до безкінечності, добираючи слова, наче благородні сорти какао-бобів для створення львівського шоколаду, що на смак, як саме життя: солодкий, неодмінно з гірчинкою, з безліччю ароматних відтінків».
Львів досі вважають шоколадною столицею України. Це підтверджує і оповідання Олени Черніньки «Чоколядова драма давно минулих зим» із збірки «Львів. Шоколад. Кам’яниці» (Харків: Видавництво "КСД", 2020), де описано атмосферу львівських цукерень і затишних солодких моментів: «Сільська випічка, свіжий хліб і печиво, торти, пряники, маківники, штрудлі - усе це можна придбати в цукерні. І поки вам загортають смаколики, у приємній атмосфері ніколи не завадить випити горнятко чаю, кави або гарячого шоколаду».
Read moreЧетвер, 10 липня 2025
Міжнародна конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference, URC2025)
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
10 липня в Римі розпочала роботу четверта Міжнародна конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference, URC2025), що об’єднала урядовців, дипломатів, партнерів і міжнародних донорів задля обговорення практичних рішень у сфері відбудови держави.
Участь у конференції взяли Президент України Володимир Зеленський, глави держав та урядів, представники ЄС, міжнародних організацій, фінансових інституцій, бізнесу та громадянського суспільства.
З вітальним словом на відкритті виступила Перша леді України Олена Зеленська, окресливши гуманітарні пріоритети українського відновлення.
«Найважливіше у відновленні будь-якої країни — це її люди. Будівлі без людей, підприємства без людей, країна без людей — це не країна, це пам’ятник. В Україні ми цьому навчилися через біль. Тому в умовах запеклої оборони ми поставили своїм головним пріоритетом порятунок життів. У всіх сенсах: фізичному, соціальному та психологічному. Наш принцип: відновити людину — і вона відновить усе решту. Лише в такому порядку», — зазначила Олена Зеленська.
Вона наголосила, що в умовах повномасштабної війни близько 80% українців перебувають у стані хронічного стресу через постійні обстріли, втрати та руйнування. У відповідь на ці виклики в Україні впроваджено всеукраїнську програму психічного здоров’я «Ти як?», яка координується на національному рівні та охоплює всі сфери — від освіти й медицини до соціального захисту.
Read moreВулиця імені Василя Стуса (колишня вулиця Некрасова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Василя Стуса (колишня вулиця Некрасова).
Коротка довідка: Василь Стус (1938-1985) – поет-шестидесятник, перекладач, прозаїк, літературознавець, публіцист, правозахисник, політв’язень. Лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка (посмертно), Герой України (посмертно).
Народився в с. Рахнівка на Вінниччині. У 1941 р. з родиною переїхав в Донецьк. Закінчив історико-філологічний факультет Донецького педагогічного інституту. Викладав українську мову та літературу в Горлівці, працював літературним редактором в газеті «Соціалістичний Донбас». Восени 1963 р. переїхав до Києва і вступив до Інституту літератури імені Т. Шевченка Академії наук УРСР, звідки його було відраховано за протести проти арештів у середовищі української інтелігенції. Працював в центральному держархіві, на шахті, залізниці, в котельні, метро, конструкторському бюро.
У 1972 р. заарештований та засуджений до 5 років ув'язнення та 3 років заслання. Відбував покарання у таборах Мордовії та Колими. В ув’язненні брав активну участь у концтабірному русі Опору, акціях протесту проти свавілля адміністрації. У 1979 р. повернувся до Києва, але через 8 місяців знову був заарештований і засуджений на 15 років позбавлення волі.
Помер 3 вересня 1985 р. під час голодування в таборі біля селища Кучино Пермського краю. 19 листопада 1989 р. відбулось перепоховання його праху на Байковому цвинтарі в Києві. У 1990 р. реабілітований (посмертно).
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено