липня 2025
П'ятниця, 11 липня 2025
Лауреатка Нобелівської премії з літератури 2024 р. Хан Канг
- Article Details
- Category Новини
Лауреаткою Нобелівської премії з літератури у 2024 р. стала південнокорейська письменниця Хан Канг (нар. 1970 р.).
Українська літературна критикиня Богдана Романцова писала: «Тіло, біль, творчість, жах і краса – теми, що сплітаються, поєднуються у творчості Канг, ніби гілки міцного дерева. Це добра і дуже тривожна література. Пасує нашому часу».
Майбутня нобеліантка навчалася у приватній середній школі Пангмун, вивчала корейську філологію в університеті Йонсе у Сеулі. Працювала як репортер у журналі «Saemteo». У 2007-2018 рр. обіймала посаду професора кафедри творчого письма в Сеульському інституті мистецтв.
Літературну кар’єру Хан Канг розпочала з декількох віршів, зокрема «Зима в Сеулі», опублікованих 1993 р. у журналі «Література і суспільство». Відомою авторка стала після публікації першої збірки оповідань «Кохання в Йосу» (1995).
Творчий доробок письменниці включає романи «Чорний олень» (1998), «Плід моєї жінки» (2000), «Твої холодні руки» (2002), «Віє вітер» (2010), «Уроки грецької» (2011), «Вогняна саламандра» (2012), «Людські вчинки» (2014), «Біла книга» (2016), «Не прощаюся» (2021), збірку поезій «Я поклала вечір у шухляду» (2013).
Коли Хан Канг опублікувала збірку есеїв «Тихо проспівані пісні» (2007), вона випустила також й CD-диск з піснями власного написання і виконання. Її найвідоміший роман «Вегетаріанка» (2007) у 2009 р. був екранізований, а у 2016 р. отримав Міжнародну Букерівську премію.
Read moreДень пам’яті рівноапостольної княгині Ольги
- Article Details
- Category Новини
11 липня 2025 року Православна церква України за новоюліанським календарем вшановує День пам’яті рівноапостольної княгині Ольги — однієї з найвпливовіших жінок в історії України-Русі та першої християнки серед правителів. До календарної реформи її день пам’яті припадав на 24 липня.
Святу Ольгу вважають провісницею хрещення Русі, адже саме вона почала процес християнізації держави, який пізніше завершив її онук — князь Володимир Великий. Ольга також стала першою канонізованою жінкою у східнослов'янській історії.
У церковному календарі вона має титул рівноапостольної, тобто такої, що поширювала християнську віру нарівні з апостолами. Її ім'я — символ мудрості, державності та духовної сили.
11 липня свої іменини святкують усі жінки на ім'я Ольга, оскільки їхня небесна покровителька — саме свята княгиня.
Read moreВсесвітній день шоколаду відзначається щорічно 11 липня!
- Article Details
- Category Новини
У 1995 році у Франції започаткували день шоколаду, адже французи обожнюють гарячий шоколад і вважають його еліксиром від усіх хвороб. А з’явився шоколад у Франції ще в 1615 році. Цю заслугу приписують Анні Австрійській, дружині французького короля Людовіка ХІІІ, адже какао-боби становили частину її посагу. Про це описано у книзі Девіда Лебовіца «Солодке життя в Парижі» (Харків: Vivat, 2019). У книзі подано й рецепти гарячого шоколаду.
Спочатку шоколад вживали лише як напій. З какао-бобів виготовляли так зване «шоколатлю», що в перекладі означало «гірка вода». Було це ще у 600 році до нашої ери, за часів майя і ацтеків десь в Південній Америці. Право пити шоколад мали лише жерці та вожді племен. Вождь ацтеків Монтесума полюбляв шоколадні напої і міг випити 50 чашок за день. За це він отримав прізвисько «Шоколадний король». У Європі ж шоколад з'явився у ХVІ ст. завдяки Ернандо Кортесу, який привіз какао-боби до Іспанії.
В Україні шоколад з’явився у ХVІІІ ст. у Львові, куди його завозили з Франції. Уже в ХІХ ст. в місті лева почали діяти перші шоколадні фабрики, що започаткували традицію, яка живе й досі. Про це розповідається в оповіданні Уляни Дудок «Цукерочка» зі збірки «Львів. Пані. Панянка» (Харків: Видавництво "КСД", 2018): Стефанія, донька Климентини Авдикович-Глинської, власниці першої української фабрики цукерок «Фортуна нова», веде свого друга в цукерню: «…сьогодні вона повела його в одне з улюблених місць: за вітриною виблискували гори шоколадних фігурок, помадок із вигадливими взорами, тістечок та фруктових желе…. Дівчина могла розповідати про солодку історію свого міста до безкінечності, добираючи слова, наче благородні сорти какао-бобів для створення львівського шоколаду, що на смак, як саме життя: солодкий, неодмінно з гірчинкою, з безліччю ароматних відтінків».
Львів досі вважають шоколадною столицею України. Це підтверджує і оповідання Олени Черніньки «Чоколядова драма давно минулих зим» із збірки «Львів. Шоколад. Кам’яниці» (Харків: Видавництво "КСД", 2020), де описано атмосферу львівських цукерень і затишних солодких моментів: «Сільська випічка, свіжий хліб і печиво, торти, пряники, маківники, штрудлі - усе це можна придбати в цукерні. І поки вам загортають смаколики, у приємній атмосфері ніколи не завадить випити горнятко чаю, кави або гарячого шоколаду».
Read moreЧетвер, 10 липня 2025
Міжнародна конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference, URC2025)
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
10 липня в Римі розпочала роботу четверта Міжнародна конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference, URC2025), що об’єднала урядовців, дипломатів, партнерів і міжнародних донорів задля обговорення практичних рішень у сфері відбудови держави.
Участь у конференції взяли Президент України Володимир Зеленський, глави держав та урядів, представники ЄС, міжнародних організацій, фінансових інституцій, бізнесу та громадянського суспільства.
З вітальним словом на відкритті виступила Перша леді України Олена Зеленська, окресливши гуманітарні пріоритети українського відновлення.
«Найважливіше у відновленні будь-якої країни — це її люди. Будівлі без людей, підприємства без людей, країна без людей — це не країна, це пам’ятник. В Україні ми цьому навчилися через біль. Тому в умовах запеклої оборони ми поставили своїм головним пріоритетом порятунок життів. У всіх сенсах: фізичному, соціальному та психологічному. Наш принцип: відновити людину — і вона відновить усе решту. Лише в такому порядку», — зазначила Олена Зеленська.
Вона наголосила, що в умовах повномасштабної війни близько 80% українців перебувають у стані хронічного стресу через постійні обстріли, втрати та руйнування. У відповідь на ці виклики в Україні впроваджено всеукраїнську програму психічного здоров’я «Ти як?», яка координується на національному рівні та охоплює всі сфери — від освіти й медицини до соціального захисту.
Read moreВулиця імені Василя Стуса (колишня вулиця Некрасова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Василя Стуса (колишня вулиця Некрасова).
Коротка довідка: Василь Стус (1938-1985) – поет-шестидесятник, перекладач, прозаїк, літературознавець, публіцист, правозахисник, політв’язень. Лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка (посмертно), Герой України (посмертно).
Народився в с. Рахнівка на Вінниччині. У 1941 р. з родиною переїхав в Донецьк. Закінчив історико-філологічний факультет Донецького педагогічного інституту. Викладав українську мову та літературу в Горлівці, працював літературним редактором в газеті «Соціалістичний Донбас». Восени 1963 р. переїхав до Києва і вступив до Інституту літератури імені Т. Шевченка Академії наук УРСР, звідки його було відраховано за протести проти арештів у середовищі української інтелігенції. Працював в центральному держархіві, на шахті, залізниці, в котельні, метро, конструкторському бюро.
У 1972 р. заарештований та засуджений до 5 років ув'язнення та 3 років заслання. Відбував покарання у таборах Мордовії та Колими. В ув’язненні брав активну участь у концтабірному русі Опору, акціях протесту проти свавілля адміністрації. У 1979 р. повернувся до Києва, але через 8 місяців знову був заарештований і засуджений на 15 років позбавлення волі.
Помер 3 вересня 1985 р. під час голодування в таборі біля селища Кучино Пермського краю. 19 листопада 1989 р. відбулось перепоховання його праху на Байковому цвинтарі в Києві. У 1990 р. реабілітований (посмертно).
Read moreВсеукраїнська кампанія популяризації читання книг шрифтом Брайля «Невидимі сторінки»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Всеукраїнська кампанія популяризації читання книг шрифтом Брайля «Невидимі сторінки» серед незрячих та слабозорих відкриває новий сезон подій у 2025 році. Проєкт реалізується за підтримки УІК.
Так, нещодавно у межах кампанії в Центральній спеціалізованій бібліотеці УТОС у Києві відбувся читацький клуб видавництва «Антологія», під час якого учасники читали та обговорювали роман Ентоні Дорра «Усе те незриме світло». До обговорення також приєднався волонтер із США, спеціаліст з орієнтації та мобільності для людей із втратою зору Родрік.
А вже цієї осені команда «Невидимих сторінок» завітає до Рівненської, Івано-Франківської та Вінницької областей. Учасники з порушеннями зору зможуть долучитися до читацьких клубів, обговорень літературних творів, вікторин та майстер-класів із читання тактильних малюнків «Вивчаємо тактильні малюнки», занять «Читай і записуй» з письма шрифтом Брайля у спеціальному читацькому щоденнику.
Нагадаємо, «Невидимі сторінки» — це культурно-мистецька ініціатива видавництва «Антологія», реалізована у 2024 році за підтримки УІК.
Read more
Середа, 09 липня 2025
Походження та правила написання слов’янських прізвищ
- Article Details
- Category Новини
Прізвище є не просто набором літер, а важливою частиною ідентичності кожної людини. Воно має глибокий зміст і значення, що виходить далеко за межі звичайної назви. Про походження та правила написання слов’янських прізвищ говорили учасники розмовного клубу української мови «СловоТворення» на черговому засіданні 9 липня. Наприкінці зустрічі учасники мали змогу перевірити й закріпити отримані знання за допомогою інтерактивних вправ.
Наступне засідання клубу відбудеться 16 липня. Поговоримо про числа та їх символічні значення. Символіка чисел - це багатогранна тема, що охоплює знання з міфології, філософії, психології та культурології. Вона відображає вірування людей і їхнє розуміння світу та місця людини в ньому.
Долучайтесь до нашого дружнього кола спілкування щосереди о 12.00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека .
#Слово #СловоТворення #РозмовнийКлуб #УкраїнськаМова
Read more
Панічна атака
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Панічна атака є важливим сигналом: психіка та тіло перебувають у стані перенапруження й потребують підтримки. Усвідомлення природи панічної атаки допомагає зменшити рівень тривоги й вчасно подбати про себе.
Цей допис підготовлено в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Мета програми — створення ефективної та доступної системи психосоціальної підтримки, а також формування культури дбайливого ставлення до ментального здоров’я кожної людини.
Read more«Байти навичок»: ментальне здоров’я
- Article Details
- Category Новини
Регіональний тренінговий центр Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує ознайомитись з новим розділом Національної освітньої платформи Дія.Освіта (https://osvita.diia.gov.ua/) «Байти навичок» (https://osvita.diia.gov.ua/bytes).
Це серія коротких відео, кожне з яких містить корисні поради з різних тем, які надають спеціалісти представлених сфер. Подібно до цифрового байта, що містить компактну одиницю інформації, освітній байт — це найменша одиниця знань. Це будівельні блоки, які в поєднанні з іншими форматами становлять цілісну систему навичок.
Сьогоднішній блок торкається ментального здоров’я – як піклуватись про нього і чому це важливо. Короткі відео блоку розкриють, які стратегії подолання стресу є дійсно ефективними, а яких краще уникати. Ви дізнаєтесь про техніки дихання, саморегуляції та самодопомоги при стресі, про фізіологію зцілення. Отримаєте поради, як впоратись з нав’язливими думками та спогадами, як продовжувати долати труднощі і будувати плани в умовах невизначеності. Дізнаєтесь, як уникнути емоційного вигорання, керувати своїми емоціями, а також про медитацію як інструмент концентрації. Блок містить 37 коротких відео.
Користуйтеся з користю!
Read more"Стараємося дати всі можливості тим, кому найскладніше": Олена Зеленська відвідала інклюзивний літній табір
- Article Details
- Category Новини
Олена Зеленська у "Космотаборі". Фото: president.gov.ua
Дружина президента України Олена Зеленська відвідала інклюзивний літній табір "Космотабір: простір для всіх", який цього року вперше організували за фінансової підтримки Фундації. Про це повідомляють у пресслужбі глави держави, інформує “Дім”.
Цього літа в "Космотаборі" зможуть відпочити близько ста маленьких українців. Зокрема, діти з інвалідністю, діти, які втратили одного або обох батьків через війну, діти, які були змушені залишити дім і переїхати в більш безпечні регіони, а також діти, що перебувають під опікою.
"Спроможність держави вимірюється спроможністю її найуразливіших громадян. Ми стараємося дати всі можливості, захист, підтримку тим, кому найскладніше, — дітям з інвалідністю, які потребують реабілітації й особливої уваги. Це ще й частина стратегії держави з безбарʼєрності", — акцентувала перша леді.
Так, Олена Зеленська поспілкувалася з дітьми та кураторами, ознайомилася з програмою табору та долучилася до його активностей.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено