липня 2025
Понеділок, 07 липня 2025
Книжка Андрія Любки — у фіналі престижної польської нагороди
- Article Details
- Category Новини
Польське видання книжки «Війна з тильного боку» українського письменника, перекладача й есеїста Андрія Любки стало фіналістом міжнародної нагороди «Амбасадор нової Європи» 2024 року. Про це письменник повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Маю неймовірну радість і високу честь! Моя книжка увійшла в фінал престижної міжнародної нагороди», — написав Любка.
Польською «Війна з тильного боку» вийшла у 2024 році у видавництві Pogranicze. Переклав книжку Марек Задура.
«Книжка Любки не залишає ілюзій щодо того, що війна — це смерть і руйнування, що вона привчає нас до себе, приручає до зла. Письменник не дозволяє нам про це забути, водночас показуючи війну з тилу, де є місце для людського тепла і надлюдської мужності, і де людина веде ще інші, невидимі бої – за право бути собою, за інтимний простір для душі, за добре заварене еспресо в металевій чашці», — йдеться в анотації до польського видання.
Всього до конкурсу 24 видавці та члени журі подали 69 назв. Внаслідок відбору до конкурсу допустили 58 видань, які представляли різні видавничі та літературні форми: репортажі, есе, біографії, наукові та науково-популярні книги, художню літературу, а також поезію.
Фіналістами премії стали 5 видань. Окрім Любки, до короткого списку премії увійшли:
-польські історик, архітектор Лукаш Галусек та письменник Міхал Вішневський — «Соцмодернізм. Архітектура в Центральній Європі часів холодної війни» (видавництво Міжнародного центру культури)
-польський історик Пьотр Мацей Маєвський — «Бридке слово на “к”. Про колаборацію» (видавництво «Критична політика»)
Read moreВулиця Михайла Козлова (колишня вулиця Олександра Матросова)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю Михайла Козлова (колишня вулиця Олександра Матросова).
Коротка довідка: Михайло Козлов (1985-2014) – старший солдат Збройних сил України, учасник російсько-української війни. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).
Народився у м. Миколаїв. Закінчив Миколаївську ЗОШ № 46, біблійний коледж «Нове покоління» у м. Шахтарське Дніпропетровської області. Пізніше мешкав у м. Запоріжжя, займався створенням реабілітаційного центру у протестантській церкві.
У 2014 р. пішов до військкомату добровольцем. Служив на посаді старшого гранатометника 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Помер 24 вересня 2014 р. поблизу с Старогнатівка, виконуючи бойове завдання. Похований у Миколаєві на міському кладовищі.
У 2016 р. у Миколаєві в музеї школи, де навчався військовик, встановлено меморіальну дошку на його честь.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА
Read more
Субота, 05 липня 2025
У Національній бібліотеці Філіппін та в Українському домі Батумі з’явилися «Українські книжкові полички»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
У Національній бібліотеці Філіппін та в Українському домі Батумі з’явилися «Українські книжкові полички». На них — сучасна та класична українська література, поезія, підручники, а також твори авторів, які зараз захищають країну на фронті. Зокрема — казки письменника, художника Валерія Пузіка, який нині боронить Україну від російського вторгнення на фронті.
«Між Грузією та Філіппінами вісім тисяч кілометрів, але обидві держави поєднала українська література: вони стали 60-ю та 61-ю країнами нашого проєкту “Українська книжкова поличка”. А загалом таких поличок у світі вже понад 260», — розповіла Перша леді України Олена Зеленська, під патронатом якої реалізується цей проєкт. Крім того, він втілюється за підтримки Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України й Українського інституту книги, відкрито понад 250 поличок у понад 60 країнах світу.
За словами Олени Зеленської, українські книжки, інші твори, узагалі вся культура України актуальні сьогодні повсюдно як ніколи раніше. Бо це культура народу, який обороняє життя, свободу, гідність, — не тільки для себе, а для всіх у світі.
Загалом протягом червня українські книжкові полички запрацювали в семи країнах світу.
«Працюємо далі, щоб світ знайомився з українською літературою, щоб до неї мали доступ українці в різних країнах і щоб наше слово єднало всіх, хто відкритий до людських цінностей, знань і правди», — наголосила Олена Зеленська.
Read more
До бібліотеки завітали юні миколаївці та мешканці Херсону, що зараз проживають у місті, щоб стати учасниками квест-гри «За лаштунками книгосховища»
- Article Details
- Category Новини
Днями до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека завітали юні миколаївці та мешканці Херсону, що зараз проживають у місті, щоб стати учасниками квест-гри «За лаштунками книгосховища».
Опинившись в оточенні «бібліостраховиськ», учасники розділились на дві команди й вирушили назустріч пригодам. В процесі пошуку потрібного цифрового коду, що відкривав двері до виходу, вони розгадували логічні загадки, складали пазли, розв’язували ребуси та шаради.
Діти з батьками добре попрацювали в команді та, впоравшись з усіма завданнями, вибралися із замкненого книгосховища, потрапивши до Музею книги, де познайомились з раритетними виданнями бібліотеки.
Запрошуємо випробувати свої сили у проходженні квест-гри «За лаштунками книгосховища»!
Запис за телефоном (0512) 37-34-20.
Read moreП'ятниця, 04 липня 2025
Перелік переможців конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію та проведення заходів із промоції читання
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
4 липня 2025 року Наглядова рада Українського інституту книги затвердила перелік переможців конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію та проведення заходів із промоції читання.
Конкурс було оголошено Українським інститутом книги 9 травня 2025 року.
Попередньо перелік переможців сформувала Експертна рада на основі рейтингової оцінки поданих заявок.
До переліку переможців увійшли чотири проєкти.
ПЕРЕЛІК ПЕРЕМОЖЦІВ |
|||
Детальніше читайте на сайті МКСК.
Read more
Хочете з головою зануритися в минуле?
- Article Details
- Category Новини
Літо в розпалі, і, отримавши відпустку або накопичивши відгули, ми поспішаємо ближче до моря або берега річки, в туристичні поїздки. При цьому чомусь найчастіше їдемо або за кордон, або в інші міста. А тим часом буквально в себе під боком, у рідному місті-герої Миколаєві є дуже цікаве та пізнавальне місце, де все дихає історією і кожен експонат є свідком розвитку книговидання.
Колекція друкованих скарбів Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, заснованої у 1881 році, збиралась з моменту її відкриття. Хочете з головою зануритися в минуле? Знати більше про унікальний Музей рідкісних видань? На сторінках «Вечірнього Миколаєва» ви можете прочитати матеріал Михайла Чубара, учня Муніципального колегіуму ім. В.Д. Чайки.
І безумовно чекаємо на Вас в нашій бібліотеці!
Read moreЛітературна імпреза «Миколаїв-Херсон: міста на хвилі»
- Article Details
- Category Новини
4 липня Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека стала майданчиком для культурного спілкування, обміну творчим досвідом між митцями двох міст-Героїв: Миколаєва та Херсону. Силу слова, пам`ять та мистецтво поєднала літературна імпреза «Миколаїв-Херсон: міста на хвилі».
Літературно-мистецький захід був ініційований Департаментом реалізації гуманітарної політики Херсонської обласної державної адміністрації та підтриманий управлінням культури, національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації. Подія організована у співпраці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека з КЗ «Херсонська обласна бібліотека для дітей ім. Дніпрової Чайки» Херсонської обласної ради (Херсонська обласна бібліотека для дітей).
Учасниками зустрічі стали поети, письменники, музиканти, художники-ілюстратори, журналісти та бібліотекарі. На початку заходу відбувся музично-поетичний перформанс «Голоси відважних», присвячений митцям з Херсонщини та Миколаївщини, які стали на захист України.
Read moreЛауреат Нобелівської премії з літератури 2023 р. Йон Фоссе
- Article Details
- Category Новини
Лауреатом Нобелівської премії з літератури у 2023 р. став норвезький письменник, один з найпопулярніших сучасних драматургів Йон Фоссе (нар. 1959).
Перекладачка Ірина Сабор розповіла: «Свого часу мені дуже захотілося перекласти Фоссе, його тексти заворожують, вони поєднують якусь сакральну простоту з глибинними роздумами про те, що є найважливішим у житті. Часто він пише про пошуки себе, пошуки Бога. Про дружбу, чесність із собою та справжні сенси».
У підлітковому віці майбутній письменник хотів стати рок-гітаристом, захоплювався грою на скрипці, а також писав художні тексти до музичних творів. Після школи закінчив Бергенський університет, де вивчав літературознавство, філософію та соціологію. У різні роки працював журналістом, редактором та викладачем.
Свої твори Йон Фоссе пише новонорвезькою мовою – нюношком. Перший його роман «Червоне, чорне» був опублікований у 1983 р. Наступними стали романи – «Меланхолія І» (1995) та «Меланхолія ІІ» (1996). Головний прозовий твір автора – роман-монолог «Септологія», завершений у 2021 р., він написаний одним реченням – без жодної крапки.
Фоссе написав більше 30 творів для театру, зокрема драми «Хтось збирається прийти» (1992), «І ми ніколи не розлучимось» (1994), «Ім’я» (1995), «Зима» (2000), «Літній день» (1999), «Сон осені» (1999), «Сон» (2002), «Я – вітер» (2007). У 2010 р. за внесок у драматургію він отримав Міжнародну премію Ібсена.
За версією The Daily Telegraph, Йон Фоссе посів 83-тє місце у списку 100 геніїв сучасності. Нобелівську премію письменнику-постмодерністу присуджено «за його новаторські п’єси та прозу, які висловлюють невимовне».
Read moreЧетвер, 03 липня 2025
Відбувся святковий захід, присвячений Дню Незалежності Сполучених Штатів Америки
- Article Details
- Category Новини
3 липня у бібліотечному ресурсному центру «Вікно в Америку» Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбувся святковий захід, присвячений Дню Незалежності Сполучених Штатів Америки (4 липня).
Учасниками зустрічі стали юні миколаївці та їхні батьки, для яких була проведена інтерактивна презентація найвідомішого і найпопулярнішого американського свята. Учасники дізналися, яке значення має 4 липня для американців, як його прийнято святкувати та чим воно схоже на наше 24 серпня. Юні гості активно ставили питання про історію та культуру США, ділилися власними знаннями та враженнями.
За допомогою питань вікторини, було встановлено, від якої держави США проголосила свою незалежність та від кого Америка отримала у подарунок один зі своїх найвідоміших символів - Статую Свободи.
Завдяки проведеному заходу учасники дізналися багато нового про історію та культурні традиції США, а також усвідомили значення Дня Незалежності, як символу боротьби не тільки американського, а й українського народу за своє самовизначення.
Read moreОголосили довгий список конкурсу воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча
- Article Details
- Category Новини
Видавництво «Білка» оприлюднило довгий список конкурсу воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча. Про це повідомили на фейсбук-сторінці видавництва.
Цього року на конкурс надійшло 2602 вірші від 470 учасників.
«Тим складніше проводити відбір, адже доводиться обирати між справді сильними творами», — йдеться на сторінці видавництва. Через це команда вирішила збільшити кількість фіналістів короткого списку до 50 замість 30.
У списку збережено творчі псевдоніми авторів. Серед понад сотні імен — Ія Ківа, Валерій Пузік, Полковник Куртц, Marine, Теплий Сніг, Анастасія Тітарчук, Оксана Рубаняк, Остап Кудлатий, Юрій Соломко, Катерина Єгорушкіна, Мирослава Кирильчук, Позивний Шуга, Олег Андрос, Богдан Боденчук та інші.
Повний список номінантів можна переглянути на фейсбук-сторінці видавництва «Білка».
Гліб Бабіч — військовослужбовець і поет. З 2014 по 2019 рік Бабіч брав участь в Антитерористичної операції і Операції об’єднаних сил. Після звільнення із війська займався громадською діяльністю, зокрема працював в організаціях, які працюють із ветеранами війни. Став співзасновником громадської організації «Брати по зброї». У видавництві «Білка» у 2021 році вийшла збірка поета «Вірші та пісні». Після 24 лютого 2022 року служив у 10-й гірсько-штурмовій бригаді під позивним «Лєнтяй».
Нагадаємо, у 2024 році оголосили переможців конкурсу воєнної літератури 4.5.0.
Джерело:
Читомо
https://chytomo.com/oholosyly-dovhyj-spysok-konkursu-voiennoi-poezii-pam-iati-hliba-babicha/
Read more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено