Середа, 09 березня 2022
Перший Зимовий похід Армії УНР
- Article Details
- Category Новини
В березні – квітні 1920 р. на Миколаївщині відбулися події, пов’язані з Першим Зимовим походом Армії УНР.
13 квітня 1920 р. відділи Армії УНР підійшли до Вознесенська, де за попередніми даними розвідки, крім місцевої охорони, інших військ не було. На станції стояв червоний бронепотяг. 14 квітня М. Омелянович-Павленко провів нараду з командирами дивізій, на якій склали план взяття Вознесенська. З огляду на відсутність повної інформації про кількість ворога, значну перевтому війська та погане орієнтування в даній місцевості, вирішили проводити наступ о третій ночі. Пересування армії в напрямку Вознесенська відбувалося окремо розведеними дивізіями.
15 квітня Волинська дивізія виконала своє завдання і вже о восьмій годині вечора ст. Трикрати була під їхнім контролем. В той час у Вознесенську відбувався комуністичний з’їзд, учасники якого були поспішно озброєні, обороною міста керував генерал Урсов.
16 квітня біля третьої години ранку Запорозька дивізія розпочала свій наступ. За 400 метрів від міста, більшовицькі частини відкрили вогонь, в багатьох спогадах учасників бою зустрічається свідчення про те, що піхота Запорозького полку наступала без набоїв, гучно ляскаючи в долоні.
Бій за Вознесенськ був відчайдушним, знищено 648 червоних, з боку Армії УНР було втрачено дві людини, поранено п’ятьох (за іншими даними більшовиків було вбито біля 200–300 чоловік, козаків – 1, поранено трьох). Судячи з усього, вказані відомості про втрати бойового складу суттєво міфологізовано, тому вони потребують ретельної верифікації.
Трофеї складали 2 млн. рушничних набоїв і 32 тис. гарматних, 2 важкі та 18 легких гармат, 8 середніх гармат і 12 мітральєз, 5 тис. рушниць, 48 кулеметів, 4 ешелони різного військового майна, 4 тис. возів ворожого обозу, 10 млн. радянських карбованців та цінне господарче і технічне майно, продавши яке населенню, армія виручила суму грошей, якою забезпечила своє існування на 2–3 тижні.
Read moreУкраїнці, які втратили житло під час війни, можуть подати заявку на компенсацію
- Article Details
- Category Новини
Вже згодом українці зможуть зареєструвати матеріальні збитки, які вони зазнали під час війни, щоб потім отримати компенсацію.
Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, 9 березня:
- Орієнтовно через тиждень у додатку «Дія» ми починаємо реєструвати інформацію про пошкоджене та зруйноване майно громадян України. Кожен, хто залишився без даху над головою, кожен, чий будинок чи квартира були знищені окупантом, зможе залишити заявку на відшкодування в «Дії».
Read moreОголошено лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка
- Article Details
- Category Новини
9 березня на офіційному сайті Президента України оприлюднено Указ Президента України №118/2022 Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Вітаємо усіх лауреатів!
В сфері літератури Премію отримали:
Грабович Джордж Григорій (Грабович Григорій Юлійович), літературознавець, громадянин Сполучених Штатів Америки – за цикл статей "Переосмислюючи Павла Тичину – переосмислюючи український модернізм";
Дуда Тамара Анатоліївна (Тамара Горіха Зерня), письменниця – за роман "Доця";
Рябчук Микола Юрійович, письменник – за книгу "Лексикон націоналіста та інші есеї";
Ворожбит Наталія Анатоліївна, авторка п’єси “Погані дороги”.
Серед лауреатів з інших сфер культури відзначили режисерку Горностай Катерину, художників Микиту Кадана та Тіберія Сільваші, режисерку-постановницю Тамару Трунову, художника-сценографа Юрія Ларіонова, акторів Андрія Ісаєнка та Валерію Ходос.
Кожен митець отримає грошову премію у розмірі 397 тисяч гривень.
Read moreЯк працює електротранспорт Миколаєва 9 березня
- Article Details
- Category Новини
Станом на 9 березня у Миколаєві продовжують курсувати трамваї та тролейбуси.
Як повідомляє Миколаївелектротранс, електротранспорт вийшов на лінії наступними маршрутами:
Маршрути тролейбусів:
3-тя Слобідська - мікрорайон Намив (з берегом);
вул. Будівельників - залізничний вокзал "Миколаїв-Пасажирський".
Маршрути трамваїв:
№1 (за скороченним маршрутом "Яхт-клуб - 6-та Слобідська");
№3 (ЧСЗ - 10-а Воєнна);
№6 (за скороченним маршрутом 13та Лінія - Центральний ринок).
Звертаємо увагу, що під час руху транспорту враховуються сигнали тривоги, тому можливі зміни в графіку руху.
Орієнтуватися щодо переміщення транспорту по місту можна з допомогою мобільних додатків CityBus та EWay.
Джерело: https://www.0512.com.ua/news/3346137/mikolaiv-potrebue-donoriv
Read more
Як зафіксувати факт руйнування майна для отримання компенсації
- Article Details
- Category Новини
Тим громадянам Україні, чиї домівки та інше майно постраждали внаслідок військової агресії Росії, варто взяти до уваги певні правила фіксації факту руйнування майна. У подальшому це уможливить отримання компенсації.
Відповідні поради дають експерти Української гельсінської спілки з прав людини, передає «Закон і Бізнес».
З метою фіксації факту руйнування майна необхідно:
1. Зберігати документи про право власності на майно, технічний паспорт. Зробити з них копії.
2. За можливостю зробити витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
3. В разі пожежі, аварійного стану викликати працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складення відповідного акту, отримати його копію.
4. В разі функціонування місцевої адміністрації – звернутись з заявою щодо складення акту обстеження житла.
5. Та/або скласти акт руйнування самостійно з сусідами.
6. Зробити фото та відео фіксацію руйнувань.
7. Скласти письмові пояснення свідків обстрілу.
8. Зберегти статті, фото та відео ЗМІ щодо факту обстрілу (в разі наявності).
9. Зберегти квитанції на рухоме майно (техніку, речі та інше, що знаходилось в будинку), фото майна до та після руйнування.
10. Звернутись з заявою про злочин до правоохоронних органів із наданням доказів руйнування майна. Отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Для подальшого отримання компенсації за зруйноване майно, звернення до Європейського суду з прав людини, Міжнародного кримінального суду в першу чергу необхідно довести, що на момент оскаржуваних подій ви були власником певної нерухомості (квартири, будинку тощо).
Read moreУкраїнські креативники спільно з Міністерством культури та інформполітики об’єднались в інформаційний полк
- Article Details
- Category Новини
Українські креативники, журналісти, режисери та піарники, що створюють відеоконтент різних форматів та різної тематики у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики України створили інформаційний полк ₩AW: War Against War. Мета платформи — посилити протидію відвертій брехні та пропаганді росії.
«Українці спостерігають шалену кількість інформації, яку генерують та створюють волонтери з різних сфер. І це надзвичайно важливо, адже всі вони посилюють інформаційний спротив нашої країни та показують правду всьому світу. Сьогодні будь-який ролик або фото — це не просто контент. Це підняття бойового духу та доказова база проти злочинних дій російської федерації щодо України. І ми маємо збільшувати їхню кількість аби не залишити ворогу жодного шансу на пропагандистську брехню», — прокоментував Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України.
Так, інформаційні війська створюватимуть відео та тексти різними мовами, розраховані на різну аудиторію: світ, Україна, росія.
Закликаємо українців поширювати ролики та тексти на всіх доступних майданчиках. Зараз для нашої країни дуже важливі інформаційна підтримка та солідарність у діях. Усі ми маємо бути об'єднані в інформаційному контексті цієї кривавої війни. Єдиним фронтом легше перемагати.
Відео від українських креативників вже транслювались телеканалом національним телемарафоном єдиних новин #UAразом. Також у своїх соцмережах їх публікував Президент України Володимир Зеленський.
Долучитися до розповсюдження відеоконтенту може кожен. Достатньо підписатися на офіційні канали інформаційного полку ₩AW у соціальних медіа та ділитися матеріалами зі своїми родичами, друзями, шанувальниками, а також зі знайомими, що живуть за кордоном.
Read moreДень народження Тараса Шевченка
- Article Details
- Category Новини
Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка.
Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку "Кобзар", розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.
Надзвичайно талановитий український поет і художник, прозаїк і етнограф, вільно працювавший як українською, так і російською мовами, Тарас Григорович Шевченко, народився 9-го березня (за старим стилем 25-го лютого) 1814-го року в сім’ї кріпосного селянина, який мешкав у селі Моринці, Київської губернії, що нині є Черкаською областю. Не важко здогадатися, що за народженням він був таким же рабом, як і його батьки, які незабаром покинули його, залишивши цей світ на суд Божий.
Чи міг тоді хто передбачити, що ім’ям цього хлопчиська колись стануть називати деякі кораблі, друкувати його зображення на державних грошових купюрах, поштових марках, ставити йому розкішні пам’ятники і численні меморіальні таблички, випускати на його честь ювілейні монети і засновувати всілякі премії? Але так вже влаштований цей грішний світ ...
Read moreЗагальнонаціона акція “Шевченко закликає, Україна перемагає!”.
- Article Details
- Category Новини
Як передає Укрінформ, про це уповноважений написав у Фейсбуці.
За його словами, "Тарас Шевченко - національний символ українського народу, який пробудив українську душу та утвердив духовну основу народу для боротьби проти поневолення Російською імперією. Як і раніше, його життєвий шлях і творчість надихають мільйони українців світу на боротьбу за вільну Україну".
"Загальнонаціональна акція “Шевченко закликає, Україна перемагає!” покликана підняти український дух та волю до спротиву, мобілізувати як українців, так і весь світ на боротьбу з ворогом за відновлення територіальної цілісності та перемогу України", - наголосив Кремінь.
Він закликав відомих людей, політиків, урядовців, лідерів громадської думки, військових, усіх українців, усіх людей доброї волі "у важкі для України часи надихнутися силою шевченківського слова, прочитати його своїм побратимам і посестрам, дітям чи друзям".
"Також за можливості записати і поширити в соцмережах тексти, малюнки, дописи, відеоролики з декламуванням актуальних рядків поета під хештегом #ШевченкоЗакликаєУкраїнаПеремагає, читати вірші публічно, в телерадіоефірах по всій країні і за кордоном", - запопропонував Кремінь.
"Українське слово - це потужна зброя, а Шевченкове слово - це зброя непереможна!”, - зазначив уповноважений.
Read more"Борітеся – поборете!": 12 цитат Шевченка, що піднімають бойовий дух
- Article Details
- Category Новини
9 березня – 208-ма річниця від дня народження геніального українського поета, художника і філософа, нескореного патріота Тараса Шевченка і 14-й день війни в Україні.
У рамках загальнонаціональної акції "Шевченко закликає, Україна перемагає!" уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь нагадав українцям слова поета, які піднімають бойовий дух.
"Він – символ волелюбності та нескореності української нації, полум’яний поборник за права і свободи людини, ревний захисник української мови, безстрашний борець проти кріпацтва, "сатрапів" і "лакеїв", а також злочинця-людоїда – "безбожного царя", "багна гнилого на сході Європи", – підкреслив омбудсмен.
За словами Креміня, поезія Тараса Шевченка сьогодні актуальні, як ніколи, адже Україна в умовах війни з Росією знову змушена виборювати свою свободу і незалежність.
"Його життя – це боротьба за волю українців, а його творчість – невичерпна скарбниця мудрості, джерело духу та правдива совість української нації", – наголосив уповноважений із захисту української мови.
Крім того, омбудсмен закликав українців по всьому світу – воїнів, волонтерів, письменників, парламентаріїв, дипломатів, студентів, школярів – долучитися до акції:
"Поширюймо його слова, надихаймося силою правди й бойового духу, будьмо гідними батьків нації та викликів історії, які стоять перед волелюбною Україною.
Адже ми – нація воїнів, нація творців, нація хліборобів, нація визволителів світу".
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено