березня 2023
Четвер, 30 березня 2023
Бібліографічний покажчик «Слово і пам’ять аркасівська»
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека підготували до 115-річчя заснування Миколаївського товариства «Просвіта» бібліографічний покажчик «Слово і пам’ять аркасівська» (упорядник М. Тасинкевич, редактор Л. Голубенко). Фактично, це видання – перша спроба узагальнити та розкрити багатогранну працю культурно-освітнього товариства, що діяло в різні роки на території Миколаївщини.
У 1907 р. педагогом і художником Ю. Маковським було підготовлено статут миколаївського товариства «Просвіта», в якому вказувалася мета діяльності: «Допомогти розвиткові української культури і просвіті українського народу його рідною мовою». Одним із засновників і довічним членом цього товариства був Микола Миколайович Аркас. Про ці та інші факти ви можете дізнатися з нашого видання.
Авторами вступних статей стали уповноважений із захисту української мови, кандидат філологічних наук, професор Т. Кремінь, голова Громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» О. Мачула та кандидат філологічних наук, голова Миколаївського міського осередку ім. Миколи Аркаса Громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» В. Руссова.
Видання містить розділи:
-Історія миколаївського товариства «Просвіта» (1907-1924)»;
-Роки вимушеної перерви (1925-1988);
-Відродження миколаївської «Просвіти»;
-Сучасний етап розвитку товариства (1989-2022);
-Відомі діячі миколаївської «Просвіти»;
Read moreСереда, 29 березня 2023
Запрошуємо на захід за темою «Винаходи та інноваційні розробки молодих науковців»
- Article Details
- Category Новини
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну було зруйновано багато освітніх закладів. Українські діти були вимушені навчатися дистанційно, в укриттях, підлаштовуватися до відключення світла та перебоїв зі зв'язком. Але навіть за цих умов у молоді не вщухає прагнення розвиватися, вигадувати щось нове, просувати та реалізовувати власні проєкти та винаходи.
6 квітня о 13:00 відбудеться засідання клубу молодих і креативних «Територія Науки» за темою «Винаходи та інноваційні розробки молодих науковців» в онлайн-форматі. Учасники заходу ознайомляться з винаходами, проєктами та інноваційними пристроями, що були розроблені дітьми-науковцями під час воєнних дій на території нашої країни.
Участь у заході підтверджується заповненням онлайн-заявки за посиланням https://forms.gle/f7GoC6BwJqcX89Zp7
Підключитися до заходу можна за посиланням https://meet.google.com/pfr-akgf-fwf
Read more
Методична година «Бібліотеки Миколаївської області у 2022 р.»
- Article Details
- Category Новини
29 березня для керівників відділів та головних спеціалістів Миколаївської ОУНБ було проведено методичну годину «Бібліотеки Миколаївської області у 2022 р.», під час якої учасники заходу були проінформовані про діяльність публічних бібліотек Миколаївщини в умовах воєнного стану.
Завідувачка сектору науково-методичного відділу О. Ревякіна представила статистичні дані щодо мережі бібліотек області, основних показників діяльності, а також фотофактаж про бібліотечні будівлі, що зазнали руйнувань та пошкоджень у ході бойових дій на території області, висвітлила діяльність бібліотек в офлайн- та онлайн-форматах, акцентувала увагу на проєктних ініціативах, нових пріоритетах в організації роботи бібліотечних закладів, що продовжували працювати та надавати всебічну допомогу та підтримку користувачам, мешканцям, переселенцям.
Read moreВівторок, 28 березня 2023
Четверта Міжнародна Координаційна нарада з питань охорони культурної спадщини України
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Результати четвертої Міжнародної Координаційної наради з питань охорони культурної спадщини України, організованої UNESCO та Міністерством культури таінформаційної політики України
На зустрічі партнери обговорили допомогу ЮНЕСКО та вплив організації на культурні процеси України. Завдяки співпраці з ЮНЕСКО близько 300 закладів культури України отримали допомогу від міжнародних партнерів у різних формах (обладнання, матеріали тощо). Десятки мільйонів доларів в тій чи іншій формі прийшли або мають надійти в країну на підтримку наших закладів та об‘єктів.
«Станом на сьогодні близько 75% працівників культури продовжують свою творчу діяльність в Україні, попри всі труднощі. Тому однією з наших цілей є не тільки відновлення культурної сфери, але й розвиток потенціалу наших професіоналів», — Олександр Ткаченко
Серед пріоритетів визначили:
-оцінку збитків та комплексну оцінку витрат;
-підтримку створення сучасного українського контенту;
Read moreВідбулася церемонія вручення 30-ї театральної премії «Київська пектораль»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
27 березня відбулася церемонія вручення 30-ї театральної премії «Київська пектораль».
Цьогоріч її вручали лише у трьох номінаціях.
Переможцями номінації «За особистий внесок у мистецтво» стали 104 працівники київських театрів, які нині захищають Україну на передовій.
«Спеціальну премію» отримали драматургині за актуальні постановки:
Ірина Малоліта за музичну казку «Цап-кацап» за мотивами української народної казки «Коза-дереза»;
Ольга Анненко за п'єсу «Люби мене, не покинь»;
Ніна Захоженко за п'єсу «Я, війна і пластикова граната»;
Марина Смілянець за театральний твір «Позивний "Елвіс"».
«Подією року» стало те, що 19 київських театрів із вересня розпочали повноцінну роботу.
Тому золоті пекторалі отримали художні керівники всіх театральних установ Києва.
Read more
Ткаченко: Важливо, щоб зі сцени Євробачення звучало чесне слово «війна»
- Article Details
- Category Новини
Очільник МКІП Олександр Ткаченко закликав британців, щоб під час Євробачення зі сцени звучало слово «війна», через яку Україна не може провести пісенний конкурс.
Про це міністр зазначив під час онлайн-переговорів з партнерами щодо організації «Євробачення-2023» в Ліверпулі, передає Укрінформ із посиланням на пресслужбу МКІП.
«Для нас важливо, щоб під час Євробачення-2023 у Ліверпулі звучало чесне слово «війна». Так само це має бути важливим для всього світу. Який має розуміти, чому ми не можемо здійснювати своє законне право на проведення Євробачення-2023 в Україні - через брутальну агресію росії», - зазначив Ткаченко.
Він також зауважив, що програма має бути потужною й представляти культуру та дух України, що стане можливим завдяки синергії країн-партнерів.
«Дуже радий, що саме Велика Британія зайняла друге місце та приймає Євробачення-2023 за нас та для нас. Дякую ВВС, владі міста Ліверпуль, Європейській мовній спілці (EBU), владі Великої Британії, НСТУ за пророблену роботу», – підкреслив міністр.
Read moreПонеділок, 27 березня 2023
Продовжує працювати Музей книги
- Article Details
- Category Новини
Дорогі мешканці міста, шанувальники книги!
В Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека продовжує працювати Музей книги.
Завітавши до нашого Музею, відвідувачі отримають можливість простежити ключові етапи історії книги та книгодрукування від XVII ст. і до сьогодення, погортати сторінки старовинних фоліантів в шкіряних палітурках, ознайомитися із стародруками ХVІІІ ст., прижиттєвими виданнями відомих науковців і письменників, приватним книжковим зібранням родини Аркасів, з колекцією українських видань ХІХ – поч. ХХ ст., довідковою літературою ХІХ ст., мініатюрними виданнями.
Впевнені, що нікого не залишать байдужим вигадливі кириличні заголовки, суворі, наче вишикувані на плацу, рядки готичних текстів та сучасні шедеври поліграфічної майстерності ХХІ ст.
Музей відкритий для всіх бажаючих. Користувачів зустріне розкішний інтер’єр з раритетними книжковими шафами та затишна атмосфера залу, де пам’ять століть оживає з кожною відкритою книгою.
Двері Музею книги відкриті для відвідувачів
-з понеділка по п’ятницю – з 10.00 до 14.00
-за адресою: вул. Маріупольська, 9, ІІ поверх, каб. 51.
Read more
Якщо ви не знаєте, як провести вечір вихідного дня, то пропонуємо подивитись прем‘єри на Netflix
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та інформаційної політики України
Якщо ви не знаєте, як провести вечір вихідного дня, то пропонуємо подивитись прем‘єри на Netflix. Цього тижня там з‘явилось ще 3 українські стрічки.
«Борщ. Секретний інгредієнт» із Євгеном Клопотенком.
Документальний тревел-проєкт, в якому Євген Клопотенко вирушив у подорож Україною в пошуках секретних інгредієнтів борщу та з'ясувати, яким має бути «справжній» український борщ.
Стрічку створено виробництвом FILM.UA Group за підтримки фонду USAID.
Прем’єра на Netflix вже 30 березня.
«І будуть люди»
Драматичний серіал телеканалу СТБ, екранізація однойменного роману Анатолія Дімарова. Стрічка розповідає нам про життя українського села у перщій половині XX століття, події Першої світово війни, революцію та прихід радянської влади.
Серіал створений студією FILM.UA Group за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України.
Прем’єра серіалу на Netflix відбулась 23 березня.
Read more«Острів любові»
- Article Details
- Category Новини
У 1995 році на телеекранах з’явився серіал «Острів любові». Знятий режисером Олегом Біймою на студії «Укртелефільм». Всього 10 серій, що стали екранізацією творів класичної української літератури Ольги Кобилянської, Марка Вовчка, Івана Франка, Володимира Винниченка, Євгена Гуцала, Гната Хоткевича та ін. Прем’єра перших двох серій відбулася в Києві в Будинку кіно. Наступні ж серії демонстрували лише на телебаченні у пізній час, адже за жанровим визначенням серіал назвали містично-еротичним. Так і «загубився» він для широкого загалу на довгі роки, аж поки восени 2022 року вийшов в онлайн-кінотеатрі українського кіно «Такфлікс».
Історії в серіалі відбуваються і в ХІХ столітті, і під час Першої світової війни, і в 1990-ті роки та охоплюють широку географію: від Карпат до Києва та Миколаєва. Фільми досліджують різні прояви кохання в українській культурі та літературі: комічні, трагічні, іронічні та гротескні.
Read moreНеділя, 26 березня 2023
Кіно&Книги
- Article Details
- Category Новини
«Острів любові». Фільм перший (режисер Олег Бійма, 1995 рік). В основу лягли твори Олександра Олеся «Острів Любові» та «Осінь».
Короткий опис сюжету без спойлерів. Перша світова війна. Перед відправкою на фронт, молодий студент йде на полювання разом із дідом Омельком. Перечекати ніч вони вирішують у закинутому старовинному будинку на острові. Юнаку усюди ввижається молода Панночка і він вмовляє діда розповісти таємничу історію острова.
«Життя сильніше смерті, але для сильних.» – каже Панночка в драматичному етюді «Осінь» своєму коханому і це ніби стає лейтмотивом до творчості Олександра Олеся.
Він народився на Сумщині у 1878 році. Закінчив Харківський ветеринарний інститут. Лікував тварин у Києві і водночас співпрацював у редакції «Літературно-наукового вісника», видавництві «Лан». На його долю випали буремні роки. У 1919 виїхав до Будапешта як аташе з питань культури посольства УНР в Угорщині. Потім проживав у Відні, де очолював Союз українських журналістів та редагував журнал «На переломі». З 1924 року жив у Празі, де і помер у 1944 р. незабаром по тому, як дізнався про смерть сина Олега Ольжича. В СРСР його творчість була заборонена. У 2017 році прах Олеся було перепоховано на Лук'янівському кладовищі у Києві.
Унікальний український поет, письменник, перекладач, драматург. Його тексти хвилюють уяву читача, вражають своєю правдивістю та заманюють перегортати сторінку за сторінкою. Екранізація вдало поєднала два індивідуальні твори в одну історію і створила містичну локацію для усього серіалу.
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено