жовтня 2024
П'ятниця, 04 жовтня 2024
Запрошуємо на презентацію наукового видання «Єдисан від А до Я» (Одеса: Видавничий дім «Гельветика»
- Article Details
- Category Новини
Запрошуємо на презентацію!
8 жовтня о 12:00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбудеться презентація наукового видання «Єдисан від А до Я» (Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2024). Даний альманах є результатом проєкту «Центр культурної спадщини ЄДИСАН», реалізованого командою ГО ЕКО Березань протягом травня-вересня цього року. Головним завданням проєкту є надання цілісного знання про історію та культуру Півдня Миколаївщини.
До створення унікального видання долучилися дослідники:
-Олексій Сидорчук, очільник ГО ЕКО Березань;
-Олександр Городилов, старший спеціаліст УІНП : Південь;
-Олександр Середа, вчений історик-османіст з м. Одеса, автор багатьох праць з історії Південної України, зокрема і Єдисану османських часів;
-Іван Голтуренко, розробник GIS-Атласу «ЄДИСАН»;
-Віктор Дробний, вчений, очільник "СВІТОВИД" - об'єднання краєзнавців Миколаївського району.
Близько 500 років тому на Півдні сучасної України між річками Південний Буг і Дністер, частково охоплюючи території Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, сформувався самобутній мультикультурний регіон в складі Османської імперії та Кримського Ханства – Єдисан. Дізнатися більше про цей маловідомий період нашої історії та безпосередньо поспілкуватися з авторами альманаху ви зможете на заході.
Read more
Четвер, 03 жовтня 2024
Олексій Маркитан
- Article Details
- Category Новини
«… Сучасний художник – це і є стиль. Якщо раніше були великі стилі – романтизм, класицизм і інші, то зараз стиль – це сам художник. Він його створює і в ньому працює.»
Олексій Маркитан
Друзі! Раді познайомити вас з новим краєзнавчим образотворчим виданням з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, що присвячене творчості українського митця, нашого земляка Олексія Віталійовича Маркитана – «Човен пливе». Каталог вийшло друком у видавництві «Іліон» в 2024 році.
Олексій Маркитан – яскравий представник художників покоління кінця 80-х та ранніх 90-х ХХ ст. Він створив власну мальовничу мову великої емоційної сили і пластичної виразності. Каталог робіт митця підготовлений та упорядкований на основі сімейних архівів, друкованих джерел його дружиною – Оленою Маркитан. Серед авторів статей – Олеся Авраменко, Володимир Кабаченко та Олексій Торхов. Крім репродукцій творів, видання містить статті, створені на основі особистого знайомства з художником та інтерв’ю з ним. Вислови пана Олексія, що приведені у книзі, дають ключ до розуміння його творчості.
Ця книга – справжній подарунок для поціновувачів кращого живописного постмодернізму. Також звертаємо вашу увагу, що видання має автограф пані Олени з присвятою читачам наукової бібліотеки.
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Середа, 02 жовтня 2024
Відбулося чергове засідання клубу молодих науковців «Територія Науки» за темою «Відходи: проблеми переробки та утилізації»
- Article Details
- Category Новини
3 жовтня відбулося чергове засідання клубу молодих науковців «Територія Науки» за темою «Відходи: проблеми переробки та утилізації». Участь в онлайн-заході взяли викладачі та студенти Mykolayiv National Agrarian University (MNAU) та ВСП Миколаївський будівельний фаховий коледж КНУБА.
Фахівці бібліотеки ознайомили учасників з нормативною базою та екологічними вимогами до переробки та утилізації сміття, класифікацією відходів за різними ознаками. Увазі присутніх був представлений вітчизняний та зарубіжний досвід з впровадження екологічних інновацій та проєктів, спрямованих на формування культури поводження з побутовими відходами та їх безпечну утилізацію.
Гості заходу ознайомилися з вітчизняними екологічними розробками та винаходами: їстівною плівкою для пакування харчових продуктів, інноваційними батарейками, які довго тримають заряд та легко утилізуються тощо.
Увазі присутніх був запропонований огляд тематичної добірки літератури за темою заходу з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Read more3 жовтня в Регіональному тренінговому центрі відбулося заняття з комп’ютерної грамотності з циклу «Комп’ютер для початківця»
- Article Details
- Category Новини
3 жовтня в Регіональному тренінговому центрі Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулося заняття з комп’ютерної грамотності з циклу «Комп’ютер для початківця» у рамках діяльності факультету «Основи комп’ютерних знань» Університету третього віку.
Слухачі курсів засвоювали навички користування клавіатурою, зокрема ознайомилися з функціями деяких клавіш: функціональних, символьних, спеціальних, управління курсором, модифікаторів.
Дізналися, як і коли працює додаткова цифрова клавіатура, а також для чого потрібні індикатори режимів.
Під час знайомства з офісним пакетом Microsoft Office більш детально зупинилися на текстовому редакторі Microsoft Word та доступних у ньому функціях.
Здобуті знання та навички учасники заняття закріпили практичними діями.
Read more32 бібліотеки Миколаївщини отримали 131 назву сучасних видань від провідних видавництв України
- Article Details
- Category Новини
Шановні друзі, наприкінці минулого року ми розпочали серію публікацій про книжки, що були отримані від Український інститут книги.
32 бібліотеки Миколаївщини отримали 131 назву сучасних видань від провідних видавництв України. Щопонеділка та щочетверга ви знайомилися з анонсами нових книжок. Нами було підготовано та опубліковано більше ста постів! За кількістю перепостів, лайків та відгуків від авторів, видавництв і читачів, ми зрозуміли, що це був надзвичайно вдалий досвід.
Наші колеги з області використовували цей матеріал для підготовки своїх заходів, вчителі шкіл та викладачі коледжів і університетів знайомили своїх вихованців з новинками української літератури. Автори дякували за популяризацію їх творчості, видавництва – за те, що цінуємо і поважаємо їх важку працю (адже ми не тільки розповідали про зміст книги, а й про її поліграфічні особливості).
Словом, попрацювали «на відмінно»! Тому не зупиняємося, адже починаємо отримувати нові партії книжок від Українського інституту книги. Найближчим часом розпочнемо знайомити вас із виданнями сезону 2024!
Слідкуйте за анонсами від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека!
#КультурноМистецькийПроєкт2023
Read more
185 років українському письменнику, педагогу, перекладачеві та громадсько-культурному діячеві Остапу Михайловичу Левицькому
- Article Details
- Category Новини
2 жовтня виповнюється 185 років українському письменнику, педагогу, перекладачеві та громадсько-культурному діячеві Остапу Михайловичу Левицькому (літературний псевдонім Остап Ковбасюк).
Народився він 1839 р. в селі Раковець Івано-Франківської області. Закінчивши середню школу, навчався у Львівському та Віденському університетах. З 1869 р. працював помічником вчителя реальної школи в Ярославі, а починаючи з 1878 р. викладав німецьку, польську та українську мови у Станіславській реальній гімназії.
Остап Левицький – автор лірично-патріотичних віршів, декількох поем, драми «За цілющою водою» та «Читанки руської для четвертих класів шкіл народних в Галичині». Писав шевченківські розвідки та перекладав з німецької класичних поетів. Також він був активним учасником різноманітних громадських заходів, завзято працював у філіях «Просвіти» та «Руської бесіди», популяризував творчість Шевченка.
Окрім цього Левицький під різними псевдонімами друкував власні гумористичні твори (анекдоти, гуморески, фейлетони), які присвячував різним подіям суспільно-політичного життя Галичини, висміюючи таким чином тогочасну владу та її порядки. На жаль, ці сатиричні замітки не збереглися до наших днів, оскільки були конфісковані та знищені прокуратурою.
Read moreБібліотека висловлює щиру подяку Олегу Рафальському за передане в дар унікальне видання − «Українська держава. Витоки. Історична еволюція. Сучасність»
- Article Details
- Category Новини
Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека висловлює щиру подяку Олегу Рафальському, директору Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, за передане в дар унікальне видання − «Українська держава. Витоки. Історична еволюція. Сучасність» (Київ: АДЕФ-Україна, 2024).
Монографія є своєрідним екскурсом в історію України, де автор описує витоки і становлення держави на українських теренах, спадкоємність державотворчих традицій від Київської Русі до сьогодення. Книга містить авторський погляд і трактування процесів державотворення в Україні, розвитку демократичних засад в політиці, становлення української нації в сучасних умовах.
Щиро дякуємо за подарунок та впевнені, що це видання обов’язково знайде свого читача.
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Read more
Лауреат Нобелівської премії з літератури 1977 р. Вісенте Алейксандре-і-Мерло (1898-1984)
- Article Details
- Category Новини
Іспанський поет Вісенте Алейксандре-і-Мерло (1898-1984) – лауреат Нобелівської премії з літератури 1977 р.
Вісенте Алейксандре народився у Севільї в родині інженера-будівельника, його дитинство пройшло у Малазі. Після закінчення коледжу майбутній поет навчався у Мадридському університеті, де вивчав право і історію іспанської літератури. Знайомство з іспанським поетом Дамасо Алонсо, підштовхнуло Алейксандре до поетичної творчості.
З 1919 р. В. Алейксандре працював асистент-професором у Мадридській школі торговельного підприємництва, а з 1921 р. – в управлінні андалузької залізниці, де навіть написав кілька праць з економічних питань. З 1925 p., після перенесеного важкого захворювання, залишив роботу і присвятив своє життя літературній праці. Вперше його вірші були надруковані у 1926 р.
У 1927 p., коли в Іспанії відзначалося 300-річчя з дня смерті іспанського поета Луїса де Гонгори-і-Арготе, молоді іспанські поети-сюрреалісти, серед яких були Дамасо Алонсо, Федеріко Гарсіа Лорка і Вісенте Алейксандре, оголосили себе його послідовниками і обрали назву «покоління 1927 року».
Перша поетична збірка В. Алейксандре «Околиця» вийшла у 1928 р., згодом з’явилися збірки «Шпаги, немов губи» (1932), «Пристрасті землі» (1935). Збірка еротичних віршів «Руйнування або Кохання» (1935) була удостоєна Національної премії з літератури.
Read moreВівторок, 01 жовтня 2024
1 жовтня, українці відзначають День захисників і захисниць України!
- Article Details
- Category Новини
Сьогодні, 1 жовтня, українці відзначають День захисників і захисниць України.
День захисника України був започаткований згідно з Указом Президента України від 14 жовтня 2014 року №806/2014. Пізніше Президент України Володимир Зеленський підписав Закон про перейменування свята на «День захисників і захисниць України» (від 14 липня 2021 року № 1643-IX). 28 липня 2023 р. Володимир Зеленський підписав Указ, яким дату вшанування було перенесено з 14 на 1 жовтня.
День захисників та захисниць України набув особливого значення під час повномасштабного російського воєнного вторгнення. Це свято стало символом визнання та вдячності військовим і цивільним громадянам України, які захищають Батьківщину зі зброєю у руках, бережуть спокій і дарують надію на наше вільне і щасливе майбутнє.
Віримо в Збройні сили України, допомагаємо та наближаємо нашу Перемогу щодня!
Пропонуємо вашій увазі добірку видань з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
-Бура, Д. М. Віталій Марків (Харків : Видавництво Фоліо, 2021);
-Вовк І. О. Донецький аеропорт. Справжня історія (Харків : Видавництво Фоліо, 2022);
-Духно С. В. Маріуполь. Вихід з пекла (Харків : Видавництво Фоліо, 2023);
-Князевич В. М. Війна і ми. Лікарі на війні (Харків: ТОВ «Бібколектор», 2023);
-Народні Герої України. Історії справжніх. Книга 1. (Київ : Видавництво Білка, 2021);
Read more1 жовтня відзначають День Українського козацтва
- Article Details
- Category Новини
1 жовтня відзначають День Українського козацтва, встановлений Указом Президента України від 28 липня 2023р. № 455/2023. Зазначене свято встановлено, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення.
День українського козацтва почав відзначатися в Україні згідно з Указом Президента України (від 07.08.1999 № 966/99) в день свята Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня. 28 липня 2023 р. Президент України Володимир Зеленський підписав Указ, яким дату вшанування було перенесено з 14 на 1 жовтня. Таке рішення було спричинено переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар. Дата була обрана не випадково, оскільки у цей день в релігійному календарі Покрова Божої Матері, яку козаки вважали своєю заступницею й захисницею від ворога.
В цей день традиційно проводяться різноманітні заходи: фестивалі, турніри бойових мистецтв, походи на чайках, тематичні виставки та лекції про українських козаків. Однією з традицій святкування є виконання танцю гопака, який виник на Запорозькій Січі.
Пропонуємо вам декілька цікавих фактів про козаків:
-Існує декілька теорій щодо походження слова «козак». Польські вчені вважають, що назва пішла від імені ватажка Козака, який відомий своїми майстерними битвами з турками. Але, загальноприйнятою вважається теорія, що таку назву козакам дали турки (з турецької мови козак – «розбійник»).
- «Оселедець» для козаків був важливим атрибутом. Носити його мав право тільки той козак, який пройшов усі випробування. А одним із покарань було саме відрізання чуба.
-Були серед козаків хлопці, яких називали характерниками. Вважалось, що вони володіли таємними знаннями, вміли пророкувати майбутнє. Серед характерників найвідомішим був Іван Сірко. Вважалося, що він умів перетворюватися на різних тварин, володів екстрасенсорними здібностями та міг гіпнотизувати людей.
-На початку Січі головним Гетьманом був «кашовар», тобто кухар. Звідти й назва – «Кошовий Отаман».
До вашої уваги добірка видань з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
-Гуржій О. І. Козацька Україна. Боротьба за державу (ХVI-ХVII ст.) (Київ: Арій, 2020);
Read moreЯк нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено