квітня 2025
Четвер, 17 квітня 2025
Вулиця імені Михайла Драй-Хмари (колишня вулиця Кубинська)
- Article Details
- Category Новини
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від @Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю імені Михайла Драй-Хмари (колишня вулиця Кубинська).
Коротка довідка: Михайло Драй-Хмара (1889-1939) – видатний поет, літературознавець, перекладач, представник Розстріляного Відродження.
Народився у с. Малі Канівці на Черкащині. Початкову освіту здобув у гімназії. У 1906-1910 рр. навчався в Колегії Павла Галагана в Києві. У 1910-1915 рр. був студентом історико-філологічного факультету Київського університету (нині – Київський національний університет імені Тараса Шевченка). У 1912 р. за відрядженням Київського відділу Слов'янського Товариства збирав матеріали про хорватського письменника А. Качича-Миошича та працював у бібліотеках, архівах Львова, Будапешта, Загреба, Белграда, Бухареста.
У 1914-1917 рр. працював у Петроградському університеті. Після повернення в Україну у 1918 р. викладав у Кам’янець-Подільському університеті, інституті народної освіти, Київському медичному інституті. В 1930-1933 рр. працював у Науково-дослідному інституті мовознавства при ВУАН.
Його перший поетичний твір було надруковано у 1920 р. в журналі «Нова думка». У 1926 р. вийшли друком збірка поезій «Проростень» та монографія «Леся Українка. Життя і творчість». Плідно займався перекладацькою діяльністю.
У 1933 р. був заарештований та звинувачений у приналежності до контрреволюційної організації, однак через два місяці був відпущений за браком доказів. У 1935 р. заарештований повторно та засуджений на 5 років виправних таборів, до яких згодом долали ще 10 («участь в антирадянській організації та антирадянська агітація»).
Помер 19 січня 1939 р. в концтаборі ГУЛАГу на Колимі. У 1989 р. реабілітований.
Read more170 років з дня народження Марії Садовської-Барілотті
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
17 квітня виповнюється 170 років з дня народження Марії Садовської-Барілотті — однієї з найяскравіших постатей в історії українського театру, співачки з унікальним голосом та драматичної акторки.
Марія народилася в селі Костувате на Миколаївщині у родині Тобілевичів. Вона була сестрою Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського і Панаса Саксаганського — як і вони, змалку була захоплена театром. Її музичний та акторський талант почав розкриватися ще в роки навчання — спершу в Єлисаветградській жіночій школі Титаренка, а потім у гімназії, після якої вона отримала право працювати вчителькою. Однак її справжнє покликання було на сцені.
Кульмінаційним моментом її життя стала постановка «Назара Стодолі» у 1875 році, приурочена до роковин смерті Тараса Шевченка. Саме там Садовська вперше виконала «Вечорниці» Петра Ніщинського, зачарувавши композитора настільки, що він пророчо сказав: «Ваша доля – то сцена. Таким голосом рідко кого наділяє природа!».
Сценічну кар’єру Марія розпочала 1876 року в Миколаєві, виступаючи у складі опереткової трупи. Уже за кілька років вона стала зіркою провідних українських театрів.
За 12 років Садовська-Барілотті зіграла десятки головних ролей в оперних та драматичних постановках, серед яких — Наталка («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Одарка («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Маруся («Дай серцю волю…» М. Кропивницького), Панночка («Утоплена» М. Лисенка), Софія («Безталанна» І. Тобілевича). Її природне сопрано, глибоке розуміння сценічного образу та вміння поєднувати вокальну і драматичну майстерність вивели її в когорту найпрофесійніших артисток свого часу.
Read moreСереда, 16 квітня 2025
Пропонуємо ознайомитися з дитячими пригодницько-історичними книгами від «Портал. Видавничо-освітній проект»
- Article Details
- Category Новини
Друзі, сьогодні пропонуємо ознайомитися з дитячими пригодницько-історичними книгами від Портал. Видавничо-освітній проект, які Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека та ще 49 бібліотек Миколаївщини отримали від Український інститут книги.
Повість у вигляді щоденника спогадів «Дім, який ти любила, мамо» письменниці і перекладачки Надійки Гербіш перенесе читача у період з 1919 по 1946 роки - часи Польсько-української та Другої світової війн. У книзі викладена реальна історія трагічного життя галичанина Миколи Венгера та тернопільчанина отця Миколи Конрада, які віддали своє життя за нашу країну. Видання наповнене спогадами та любов'ю до сім’ї, рідного дому, країни, землі, традицій, а проникливі, душевні ілюстрації Дарії Філіпової стали яскравим доповненням книги.
«Вигаданим у творі є лише знайомство отця з Миколою Венгером, а герої книги – справжні і імена їхні не змінені», – говорить авторка.
Психологічно-історична повість письменниці та поетеси Аліси Гаврильченко «Валина посвідка» занурить читачів у майже детективну історію дівчинки Валі, яка вирушає на пошуки правди про зниклого батька. Візуалізувати повість в уяві читача допоможуть графічні малюнки художниці Ксенії Степась.
«Це та історія, яку я писала, спираючись на спогади своїх бабусь. Історія, на яку мене надихнув фільм «Смерть Сталіна». Історія, яку тепер завдяки книзі не забути», – говорить Аліса Гаврильченко.
Підліткова закоханість та історичні реалії XVII століття тісно переплелися в новій романтичній повісті Олени Рижко «Гетьман на літо», що проілюстрована Олегом Грищенком.
Read moreАнна Софіна «Семптем»
- Article Details
- Category Новини
22 квітня о 13.00 Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує на презентацію книжкової новинки цієї весни – футуристичного роману Anna Sofina «Семптем». Авторка – миколаївська письменниця, співавторка дитячих і підліткових збірок, володарка спеціальної відзнаки Міжнародний літературний конкурс "Коронація слова", організаторка та перша ведуча Клубу Анонімних Авторів у Миколаєві.
«Семптем» (Київ: Видавництво ArtBooks, 2025) – це захоплююча антиутопія натхненна устроєм кімерійців у поселенні Дикий Сад на території сучасного Миколаєва. Тільки уявіть семирівневе місто, що захищає мешканців від небезпечного зовнішнього світу. Кожен рівень має своє призначення та особливості – що вищий рівень, то краща якість життя. Перейти з нижчого рівня на вищий майже неможливо, але головній героїні це вдалося, адже її призначили доглядальницею немовляти у родині винахідників з другого рівня. Та не встигла дівчина звикнути до нового життя, як почалися жахливі події: містом шириться загадкова смертоносна хвороба, а загарбники скористалися нагодою і намагаються захопити Семптем.
Під час заходу у вас буде унікальна можливість поспілкуватися з авторкою, а також придбати її книги з автографом.
До зустрічі!
Read more
Відбудеться вечір-присвята «Шлях у 100 років: краєзнавчий рух в Україні від становлення до сучасності»
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
18 квітня о 15:00 у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого з нагоди ювілею Національної спілки краєзнавців України відбудеться вечір-присвята «Шлях у 100 років: краєзнавчий рух в Україні від становлення до сучасності».
Національну спілку краєзнавців України було засновано у травні 1925 року з метою розвитку національного краєзнавчого руху, залучення до пізнання рідного краю широких верств населення та виховання почуття національної самосвідомості, глибокої поваги до історії, культури, мови, традицій українського народу, шанобливого ставлення до рідної природи.
Вечір буде присвячений історії створення НСКУ, її засновникам та активним членам.
Серед учасників зустрічі — науковці кафедри етнології та краєзнавства історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка та краєзнавці НСКУ.
Вхід вільний.
Адреса: вул. Михайла Грушевського, 1.
Read more
Студенти кафедри української мови, літератури та методики навчання приєдналися до віртуальної екскурсії «Культура та побут Півдня України»
- Article Details
- Category Новини
16 квітня студенти Кафедра української мови, літератури та методики навчання Admiral Makarov National University of Shipbuilding приєдналися до віртуальної екскурсії «Культура та побут Півдня України».
Об’єктами екскурсії стали книги, а маршрут пролягав крізь «справжні» культурні локації, що знайомили учасників з фундаментальними джерелами з історії та теорії культури, першими дослідниками культури Півдня України та їхніми краєзнавчими працями, етнографічними і літературно-художніми виданнями.
Окремо були презентовані проєкти Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека – віртуальний цикл «Історія Миколаївщини у виданнях» https://surl.li/jxylti, що присвячений «ретро» книгам, виданим у рамках Обласної Програми підтримки вітчизняного книговидання, книгорозповсюдження та популяризації української книги у Миколаївській області у 2007-2018 рр., та подкаст «Книги без бар’єрів: аудіобібліотека для людей з вадами зору» https://surl.lu/nlxgyy, у межах якого створюється інклюзивний аудіопродукт – записи уривки з творів миколаївських авторів (Дніпрова Чайка, Є. Бондаренко, Б. Мозолевський, В. Бойченко, Л. Вишеславський, О. Сизоненко, Л. Куліченко, В. Рюмін).
Read moreВівторок, 15 квітня 2025
Бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях»
- Article Details
- Category Новини
Регіональний тренінговий центр Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта https://osvita.diia.gov.ua/ «Ґендерна рівність та соціальна інклюзія в комунікаціях» https://osvita.diia.gov.ua/.../gender-equality-and-social...
Цей освітній серіал розповідає, як комунікувати з урахуванням підходу рівності та інклюзії. Серед спікерок та спікерів освітнього серіалу — телеведуча й журналістка Яна Брензей, громадська діячка Уляна Пчолкіна, журналіст і науковець Артем Захарченко, юристка та письменниця Лариса Денисенко, експерт з різноманіття та інклюзії Тимур Левчук, народна депутатка Інна Совсун та інші.
Кожна серія серіалу присвячена окремій темі інклюзивності та гендерної рівності. Кожен з епізодів надає практичні поради щодо інтеграції гендерної рівності та соціальної інклюзії в комунікації для урядових організацій, медіа, рекламних агенцій.
Освітній серіал створено Міністерством культури та стратегічних комунікацій у співпраці з Міністерством цифрової трансформації за підтримки американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) з метою посилення ґендерної рівності та соціальної інклюзії в урядових комунікаціях для платформи Дія.Освіта.
Серіал складається з 12 серій та фінального тесту.
Користуйтеся з користю!
Read moreУчасники клубу «СловоТворення» присвятили зустріч розмовам про писанки
- Article Details
- Category Новини
16 квітня, напередодні Великодня, учасники клубу «СловоТворення» присвятили зустріч розмовам про писанки, а точніше їхній символіці, кольорам та орнаментам. Говорили про писанки, створені за мотивами Трипілля, авторський розпис Ірини Вах та Тараса Городецького, а також про сучасний таврійський орнамент Миколаївщини, його унікальність та самобутність.
Особливу зацікавленість викликала книга І. Михалевич «Українська народна писанка» (Харків: Видавництво "КСД", 2019), де описано рецепти природних відварів для фарбування яєць. Учасники ділилися власними рецептами пасок та секретами використання натуральних барвників.
Завершилась зустріч творчим процесом - розписом крашанок. Розписані крашанки учасники дарували одне одному, як символ єдності, весни та світла.
На наступному занятті, яке відбудеться 23 квітня, ознайомимося з написанням іменників з пів, напів-, полу- згідно правопису 2019 року.
Чекаємо на вас щосереди о 12.00 у Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Приєднуйтеся до «СловоТворення» і вивчайте мову із задоволенням у колі однодумців!
Read moreВідбулася передача унікального стародруку — книги «Октоїх» 1758 року
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
15 квітня в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України відбулася передача унікального стародруку — книги «Октоїх» 1758 року — до Вінницького обласного краєзнавчого музею. Міністерство отримало унікальне видання завдяки Службі зовнішньої розвідки України.
Книгу вивезли до Німеччини під час Другої світової війни із закладу культури, яким на сьогодні є Вінницький обласний краєзнавчий музей. Згодом стародрук потрапив до приватної колекції на території Автономної Республіки Крим.
Нещодавно, перебуваючи в Європейському Союзі, власник надав цифрові копії відбитків штампів книги для експертизи. Дослідження підтвердило наявність оригінальних овального та квадратного штампів Вінницького музею. Водночас на книзі відсутній відбиток перевірки НКВС 1947 та 1952 років, обов’язковий для всіх музейних об’єктів. Це підтверджує втрату стародруку саме в роки війни.
«Те, що книга «Октоїх» була втрачена під час Другої світової війни та повернена сьогодні — це відновлення історичної справедливості. Стародрук уніатської доби дає унікальні можливості для науковців — істориків, філологів, богословів. Він містить не лише тексти, а й маркери історичного часу, які можна простежити через стиль, мову, шрифт, орнаменти», — наголосив заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв.
Він також підкреслив, що повернення культурних цінностей відбувається завдяки тісній співпраці зі Службою зовнішньої розвідки, Офісу Генерального прокурора, МЗС, іншими державними органами України та правоохоронними органами міжнародних партнерів.
Назва «Октоїх» (або «Осмогласник») походить з грецької мови й означає «восьмигласник». Це богослужбова книга, в якій на кожну неділю подається вісім варіантів церковних співів і молитов, серед яких не лише короткі пісні, але й цілі поеми на честь Богородиці, апостолів та інших святих.
Детальніше читайте на сайті МКСК
Read more
Понеділок, 14 квітня 2025
МКСК запрошує взяти участь у форумі “Стратегія розвитку культури в Україні 2025–2030: ключові кроки реалізації”
- Article Details
- Category Новини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України
Дата проведення: 28 квітня 2025 року
Місце: м. Київ (локація буде повідомлена зареєстрованим учасникам)
Форум об’єднає фахівців сфери культури, представників центральних і місцевих органів влади, громадських організацій, експертів, а також міжнародних партнерів з метою обговорення ключових підходів до реалізації Стратегії розвитку культури на період до 2030 року, формування партнерств та розподілу ролей всіх учасників екосистеми.
Теми до обговорення:
-Роль культури у формуванні національної ідентичності та безпеки
-Партнерства у сфері культурної політики
-Інституційне реформування закладів культури
-Карта дій для впровадження Стратегії до 2027 року
-Ознайомитися з програмою заходу можна на сайті МКСКRead more
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено