Статті
Інтерактивне професійне спілкування директорів як індикатор оцінювання якості роботи бібліотеки (на прикладі засідання Ради директорів ЦБС Миколаївської області)
- Деталі
- Хіти: 4081
(на прикладі засідання Ради директорів ЦБС Миколаївської області)
Вірьовка Т. М., завідуюча відділом науково-методичної роботи та інновацій у бібліотечній галузі Миколаївської ОУНБ ім. О. Гмирьова
Сидоренко Л. Л., головний бібліотекар відділу науково-методичної роботи та інновацій у бібліотечній галузі Миколаївської ОУНБ ім. О. Гмирьова
У статті висвітлюється досвід застосування інтерактивних форм і методів роботи з керівниками бібліотек під час проведення засідань Ради директорів централізованих бібліотечних системМиколаївської області.
У квітні 2012 р. у Миколаївській області було проведено чергове виїзне засідання Ради директорів ЦБС Миколаївської області за темою «Публічні бібліотеки області: управління системою, аналіз ефективності роботи» на базі Врадіївської централізованої бібліотечної системи та ОУНБ ім. О. Гмирьова. Серед багатьох завдань, що зараз відкриваються перед бібліотеками, методичний центр ОУНБ ім. О. Гмирьова цілеспрямовано дотримується стратегії підвищення кваліфікації керівного складу ЦБС.
Професійні ідеї та події, що реалізуються у регіоні, підтверджують взаємозалежність результату діяльності бібліотек області від особистості директора ЦБС. Серед цих подій - участь у програмі «Бібліоміст», підготовка і проведення ІІ Форуму соціального партнерства «Бібліотека – влада – громада: стратегія єдності в інформаційному суспільстві», громадські обговорення «Бібліотеки нашої громади: сучасне і майбутнє».
За останні роки для професійного удосконалення керівників ЦБС були впроваджені Дні професійного аналізу, міні-презентації ЦБС, індивідуальні співбесіди з директорами всіх ЦБС, на яких директори мають можливість поновити всю управлінську інформацію щодо керівництва ЦБС, надати інформацію про напрацювання ЦБС за міжзвітний період. Якість проведення таких заходів методичний центр мав можливість оцінитишляхом проведення інтерактивних сесій.
Постійно діючим колегіальним, методичним, дорадчим органом, мета якого – забезпечення розвитку бібліотек відповідно потребам суспільства і держави на основі новітніх досягнень теорії і практики бібліотечної справи, єРада директорів ЦБС Миколаївської області. Її робота передбачає проведення ряду засідань на рік, в тому числі і виїзних.
Для виїзного засіданняу 2012 р. була обрана Врадіївська центральна бібліотека - сучасна модельна бібліотека, інформаційний та фізичний простір якої змінився за останній рік завдяки новому керівнику ЦБС та сприяння органів влади.
Відмінною рисою проведення Ради директорів у Миколаївському регіоні є обов’язкова участь у її роботіпредставників місцевої влади. Не став виключенням і цей захід. Керівники Врадіївського району відзначали важливість співпраці органів влади та бібліотек, готовність бібліотечних фахівців здійснювати цілеспрямовану інформаційну роботу щодо втілення в життя програм, проектів органів влади та місцевого самоврядування району. За результатами спільних дій бібліотеки ЦБС утвердились у громаді як соціально-значуща інфраструктура району, привернули увагу до бібліотечної справи з боку владних структур, популяризують читання як престижне дозвілля, сприяють підвищенню читацької обізнаності.
Під час виїзного засідання Ради працівники Врадіївської центральної районної бібліотеки презентували інформаційні ресурси послуги закладу, Web-сайт бібліотеки, ділилисядосвідом управління ЦБС, організації методичної діяльності та проведення соціологічних досліджень. Також всі учасники Ради мали змогу ознайомитись із діяльністю модельних бібліотек-філій - Врадіївської міської бібліотеки №2 та Адамівської сільської філії.
У програмі засідань Ради директорів завжди використовуються потужні інтерактивні форми спілкування керівників. Інтерактивна сесія останнього засідання (квітень 2012 р.) була розпочата директором МиколаївськоїОУНБ ім. О. Гмирьова, заслуженим працівником культури України Н. Ф. Богзою, яка у доповіді «Менеджмент бібліотеки в сучасних умовах: розподілене керівництво і відповідальність» здійснила SWOT-аналіз діяльності керівника. Все це дозволяє побудувати стратегічний баланс негативних і позитивних факторів, що впливають на бібліотечні заклади як ззовні, так і зсередини.
Під час підготовки інтерактивних форм взаємодії з директорами ЦБС методичний центр здійснює максимально повний зріз діяльності бібліотечних систем за багатьма критеріями, так би мовити, перехресне співставлення оцінки ЦБС обласним методичним центром, колегами, експертною комісією. Тим самим підтверджуються чи спростовуються результативні чи негативні аспекти діяльності як керівника, так і діяльностіЦБС в цілому. Наприклад, останнім часом використовувалися такі форми, як «Креатив-рейтинг діяльності ЦБС» (2009, 2010 рр.), експертний моніторинг «Бібліотечний простір: ефективність організації» (2010 р.), лабораторія професійної творчості «Презентація бібліотечноїгалузі ЦБС», стендові презентації «Успішна діяльність та проблеми розвитку. Оцінка з позиції керівника». (2011 р.). Як показує практика, кожен працівник центральної бібліотеки відвідує заходи з підвищення кваліфікації обласного рівня від одного до декількох разів на рікта відповідно є учасником інтерактивних форм.
Подальшим продовженням цих напрацюваньроботи стало проведення у 2012 р. під час засідання Ради директорів інтерактивної сесії «Діагностика управлінської діяльності керівника: інформаційно-аналітичний компонент» та тест-драйву «Керівнику до впровадження».
Цілі проведення інтерактивної сесії «Діагностика управлінської діяльності керівника: інформаційно-аналітичний компонент» були наступними:
- визначити повноту висвітлення діяльності ЦБС у звітних документах (у т. ч. у звітах роботи) та рейтинг ЦБС протягом року шляхом діагностично-експертного оцінювання методичним відділом ОУНБ ім. О. Гмирьова;
- надати можливість керівникам ЦБС зробити максимально повний перехреснийаналіз та оцінити управлінську діяльність колег-керівників ЦБС за такими напрямками: іміджева, методична діяльність, фінансове забезпечення та фандрейзингова діяльність, управлінські аспекти організації ЦБС.
За підсумками інтерактивної сесії було визначено ряд позитивних напрацювань. Найбільш активною та результативною була відзначена роботаБаштанської ЦБС, що успішно реалізувала принцип адвокасі: підготовку аналітичних довідок, доповідних, клопотань на владні структури, залучення до вирішення проблемних питань представників депутатського корпусу, розгляд бібліотечних питань на комісіях районної ради. Так, на сесії районної ради розглядалося питання про виконання районної програми «Перспективи розвитку Баштанської ЦБС на період до 2015 року». На розгляд райдержадміністрації, міської ради, органів місцевого самоврядуванняставилися питання про матеріально-технічний стан ряду бібліотек-філій. Результатом такої роботи стали виїзди представників влади на місця, обговорення проблем за участі керівництва району, сільських голів та начальника відділу освіти районної державної адміністрації і переведення бібліотек у більш комфортні, опалювані приміщення, у т. ч. двох бібліотек - у приміщення шкіл. Учасники інтерактивної сесії визначили належну якість діяльності керівника ЦБС та її результат для діяльності бібліотек системи.
Керівниками ЦБС також було відзначено недоліки управлінської діяльності:
- недосконале подання та володіння інформацією про успішну адвокаційну діяльність та конкретний внесок партнерів у розвиток матеріально-технічного стану бібліотек. Наприклад, кількість позабюджетних фінансових коштів по області у 2011 р. у порівнянні з 2010 р. збільшилася на 3,3 млн грн та склала 5,2 млн грн, проте у звітній документації цей позитивний досвід висвітлено неповно;
- недостатнє висвітлення та наявність розбіжностей у звітних матеріалах та бланках 6-НК з питань функціонування бібліотечних систем (ремонт бібліотек, придбання меблів, формування нового бібліотечного простору та ін.).
Проведенийтест-драйв «Керівнику до впровадження» підсумовував результати дводенної роботи Ради. Директорам було запропоновано експрес- опитування щодо наступних питань: «Що обов’язково буде зроблено найближчим часом ?», «Що не може бути впровадженим та у зв’язку з чим?», «Що залишилось не до кінця висвітленим і не зрозумілим ?». Експертна рада та директори ЦБС мали можливість обмінятися питаннями, визначити слабкі та сильні сторони один одного, оцінити плани та перспективи розвитку ЦБС. Хід виконання зазначених позицій функціонування ЦБС планується проаналізувати під час проведення комплексних моніторингів діяльності бібліотек Миколаївської області, що проводятьсяОУНБ ім. О.Гмирьова з 2009 р.
Слід зазначити, що інтерактивні методи і форми навчання активно застосовуються також під час виїздів працівників методичного центру ОУНБ ім. О. Гмирьова для участі у заходах підвищення кваліфікації співробітників міських та районних ЦБС.
Зміни у формах проведення заходів щодо підвищення кваліфікації спостерігаються й у діяльності районних ЦБС. Кожна ЦБС взяла за основу свій напрямок підвищення кваліфікації бібліотечного персоналу. Наведемо декілька найбільш вдалих прикладів підвищення кваліфікації в районних ЦБС.
Єланецькою ЦБС у ході аналізу діяльності кожної структурної ланки визначається перелік проблемних питань, здійснюється пошук оптимальних рішень з урахуванням особливостей територіальної громади, соціальної інфраструктури, компетентності та психологічної готовності бібліотекаря до виконання прийнятих рішень. На підставі цих даних складається «Yellow-Карта методичної допомоги», де в розрізі структурних підрозділів ЦБС методичним центром визначаютьсянапрямки індивідуальної чи груповоїроботи із сільськими філіями.
Важливим у роботі Миколаївської та Кривоозерської ЦБ є маркетингові дослідження та опитування щодо визначення не тільки рівня професійної обізнаності, а й виробничих проблем з метою проведення необхідних заходів з підвищення кваліфікації. За результатами анкетування у Миколаївській ЦБС 38% бібліотекарів запропонували вдосконалити систему професійної освіти шляхом проведення семінарів, практикумів, майстер-класів, інші 47% – шляхом вивчення професійного досвіду колег. Відповідно до результатів вивчення та з метою ознайомлення з практикою проведення ігрових заходів, технікою оформлення читацьких зон для молодших користувачів бібліотеки Миколаївською ЦРБ було організовано виїзд до ЦБС для дітей м. Миколаєва.
У Кривоозерській ЦБС на основі опитування працівників системи проводиться захист річних планів та звітів бібліотек-філій, вивчення та ознайомлення з регламентуючою документацією, семінари, практикуми, засідання «круглих столів», дні фахівця, на яких відбувається колективне обговорення професійних питань.
Методичним центром Доманівської ЦБС поновлено зональні районні виїзди працівників до бібліотек своєї системи «Вчімося у колег».
Пріоритетними напрямками діяльності Баштанської ЦБС у 2011 р. стало організаційно-методичне забезпечення функціонування мережі бібліотек ЦБС, здійснення моніторингу стану бібліотечного обслуговування населення.
Організовуються літні відвідування сільських бібліотек-філій, за результатами яких проводиться аналіз діяльності, що обговорюється у колективі ЦБС.
Аналіз показав, що ЦБС дієво підходять до виявлення недопрацьованих напрямків діяльності та визначення форматів щодо їхнього вирішення. Є приклади успішного визначення формату проведення заходів з підвищення кваліфікації у ряді ЦБС області: засідання школи молодого бібліотекаря «Професіонал», семінарські заняття «Творчий підхід до складання планів роботи» (Баштанська ЦБС), стендові презентації сільських бібліотек-філій з використанням діаграм, таблиць, фотоальбомів про діяльність бібліотеки, друкованої продукції (Доманівська ЦБС). До Дня творчого спілкування «Стиль та імідж сучасної бібліотеки» було організовано «Фотосесію ЦБС – 2011» (Новоодеська ЦБС).
Проведення методичних днів у ЦБС супроводжується Інтернет-подорожами «Бібліотеки світу та України», «Електронна бібліотека», у рамках яких учасники освоюють практичні навички роботи з Інтернет-ресурсами. З метою практичного впровадження досвіду готуються буклети із серії «У наших колег» з питань сімейного читання, діяльності бібліотек – соціокультурних центрів у зарубіжних країнах тощо (Доманівська ЦБС).
Ряд ЦБС області презентували професійні напрацювання владним структурам. Відбулася підсумкова нарада працівниківБаштанської ЦБС за участі першого заступника голови районної державної адміністрації. У ході роботи кожний структурний підрозділ ЦБС був представлений у мультимедійній презентації «Баштанська ЦБС: підсумки року». Зроблено порівняльний аналіз виконання основних контрольних показників, визначено пріоритети розвитку ЦБС на наступний рік.
У процесі інтерактивного спілкування директори ЦБС визначають питання, що потребують подальшого вивчення та удосконалення, та нові актуальні напрямки розвитку ЦБС області на поточний рік, продиктовані програмою «Бібліоміст», обласною програмою розвитку культури в області, програмами розвитку ЦБС та ін. Серед важливих питань, над вирішенням яких будуть працювати ЦБС Миколаївської області у 2012 р., є: адвокаційна,організаційна та методична діяльність бібліотек на основі SWOT-аналізу, кількісно-якісних критеріїв оцінки тощо із плануванням подальших дій, активна участь у межах діяльності Української бібліотечної асоціації та Миколаївського регіонального відділення УБА та ін.
Від вирішення питань управління бібліотеками, підвищення кваліфікації бібліотечного персоналу залежить майбутнє бібліотек та їхня соціальна затребуваність. Від професійності керівника та злагодженої роботи колективу залежить авторитет бібліотек у громаді, рівень поінформованості населення, доступ до сучасних ресурсів і знань.
Опубліковано: Вірьовка, Т., Сидоренко, Л. Інтерактивне професійне спілкування директорів як індикатор оцінювання якості роботи бібліотеки (на прикладі засідання Ради директорів ЦБС Миколаївської області) / Т. Вірьовка, Л. Сидоренко // Бібліотечний форум України .- 2012. - №2.
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено