Статті
Європейський маршрут по-миколаївськи (політико-економічний аспект)
- Деталі
- Хіти: 3777
Автори: Жиденко Дарина, Логвиненко Ольга, студентки 691 гр. (спеціальність «Міжнародні відносини») факультету політичних наук Чорноморського державного університету ім. П. Могили.
І місце у номінації «Пошукові роботи серед студентської молоді»
Миколаївська область належить до території Чорноморського басейну, а Миколаїв є важливим портовим містом регіону. Підтвердженням цього є участь Миколаєва в неурядовій міжнародній організації Міжнародного Чорноморського Клубу (МЧК), метою якого є закріплення всебічного співробітництва країн Чорноморського басейну. Разом з іншими українськими портовими містами до організації ще входять чорноморські міста Росії, Болгарії, Румунії, Греції, Туреччини, а також Італії як представника Середземноморського басейну.
Миколаїв намагається брати активну участь у сфері розбудови європейської безпеки. Серед найновіших проектів у цій галузі можна відзначити спільні українсько-польські військові навчання «Козацький степ», що мали місце на Миколаївщині, в районі Широкого Лану. Миколаїв славиться гарно підготовленими десантниками та парашутистами, які разом з польськими колегами відпрацьовують завдання умовної миротворчої операції.
Варто сказати, що Миколаїв активно співпрацює в галузі безпеки не лише з країнами Європейського Союзу. В Миколаївській та Одеській областях щорічно відбуваються українсько-американські військові навчання «Sea-Breeze» в межах підготовки військ для участі у миротворчих операціях.
Ще одним важливим моментом співпраці є зацікавленість Європи в реформі місцевого самоврядування Миколаївської області, що підтверджують різні проекти ЄС. Так, в 2004 р. проект створення місцевих груп самодопомоги у м. Баштанці, що був поданий на конкурс Європейської комісії, було визнано одним із кращих і було надано грант. Проект спрямований на координацію зусиль громадськості щодо поліпшення навколишнього середовища, якості життя жителів міста. Надавала грант делегація із Великобританії, яка не лише давала поради в організації місцевих громад, але і цікавилась досвідом створення об’єднань власників багатоповерхових будинків. Також, як приклад тісної співпраці Миколаївщини з ЄС, можна привести конференцію «Україна-ЄС: інвестиції, партнерство і співробітництво», що відбулася в Миколаєві в лютому 2011 р. На конференції розглядалися питання інвестицій в Миколаївську область, а саме, у сферу реконструкції і модернізації доріг, та було обговорено питання будівництва заводу з переробки твердих побутових відходів.
Але не варто розглядати співпрацю Миколаївської області з Європою лише в розрізі допомоги щодо реформи місцевого самоврядування. Миколаїв активно бере участь у глобальному проекті «Прозора Україна», що був запропонований Польщею в 2007 р. Метою цього проекту є формування реального місцевого самоврядування шляхом введення нового законодавства для України в цілому.
Одним із завдань «Прозорої України» було також формування в майбутньому електронного уряду, що буде спрощувати документообіг спочатку між українськими областями, а потім між Україною і Європою. Тому 1 березня 2010 р. Кабмін України видав розпорядження «Питання реалізації пілотного проекту впровадження технологій електронного управління» . В тому ж році було обрано три області, які почнуть розробку даного питання і спробують втілити проект в життя в тестовому режимі. Серед обраних областей були: Одеська, Дніпропетровська та Миколаївська. Мер Миколаєва В. Чайка зазначив, що це велика честь бути у витоків цього проекту і що Миколаїв виконає всі поставлені перед містом завдання. Так, на секційному засіданні з питань електронного уряду (що відбулося наприкінці березня 2010 р.) Миколаїв представив на розгляд проект «Електронне місто». Впровадження проекту в тестовому режимі планується в Миколаєві на 2011-2012 рр.
Але треба зазначити, що Миколаїв намагається враховувати досвід реформування місцевого самоврядування не лише країн-членів ЄС, але й інших держав, що не входять до даного об’єднання. Насамперед, мова йде про Норвегію. Так, у лютому 2011 р. відбувся візит до Норвегії мерів 11 міст Миколаївської та Одеської областей. Він проводився в рамках спільного проекту Асоціації міст України і Норвезької асоціації місцевої влади. Норвегію відвідали міські голови Вознесенська, Первомайська, Південноукраїнська, Нової Одеси, Баштанки, а також представники Чорноморського державного університету ім. Петра Могили.
Підсумовуючи все вищезазначене, варто сказати, що Миколаїв поки що не можна порівнювати з європейськими містами. Перш за все тому, що законодавство України ще не є достатньою мірою реформованим і адаптованим до вимог ЄС. Але Миколаївська область активно розвиває відносини з країнами-членами ЄС і робить впевнені кроки на шляху до запровадження ефективних внутрішньополітичних реформ.
Якщо ж говорити про економіку, то в реаліях українського сьогодення іноземне інвестування відіграє невід’ємну роль. Від ефективності інвестиційної політики залежить стан виробництва, положення та рівень оснащення основних фондів підприємств народного господарства, можливості структурної перебудови економіки, рішення соціальних та екологічних проблем.
Миколаївська область є привабливим для інвестування регіоном на півдні України завдяки значному промисловому і науково-технічному потенціалу, вигідному географічному положенню, розвинутій транспортній інфраструктурі, високому освітньому рівню населення, висококваліфікованим трудовим ресурсам, наявності природних багатств, доступності до ринків країн СНД, Європи, Азії й Африки. Саме тому європейські інвестори (70,6% загального обсягу) надають перевагу саме цьому регіону. Підтвердженням цього є 6 місце у рейтингу серед кращих міст для ведення бізнесу в Україні за версією «Forbes». Було проаналізовано 15 соціально-економічних показників, у тому числі сприятливий інвестиційний клімат для розвитку малого бізнесу і відкритість міста стороннім інвесторам, рівень проникнення загальнонаціональних торговельних мереж, динаміка зареєстрованого безробіття та цін на житло.
На теренах Миколаївщини протягом років турування української незалежності вдалося створити такі підприємства з іноземними інвестиціями, як ВАТ «Вадан Ярдс Океан», ТОВ «Сандора», ЗАТ «Лакталіс Миколаїв», ТОВ «Морський спеціалізований порт «Ніка-Тера», ЗАТ «Югцемент», ЗАО «Возко», ТОВ «Миколаївський глиноземний завод», ТОВ «НІБУЛОН». Також слід окремо виділити компанії-світові бренди: Dyckerhoff, PepsiCo, PepsiAmericas, SunInterbrew, РусАл, Wadan Yards.
Недостатнє інвестування все ж таки залишається головною проблемою регіону. В даний час область не бере участі в тестуванні за складовими «Індексу глобальної конкурентоспроможності», яке вже кілька років фонд «Ефективне управління» проводить спільно із Всесвітнім економічним форумом. Проте варто зазначити, що у вересні 2010 р. Миколаїв з консультаційним візитом відвідала делегація Ради виконавчих директорів Європейського банку реконструкції і розвитку, до складу якої входять представники 15 європейських країн. Мета візиту - вивчити стан інвестиційного клімату регіону та ознайомити керівництво міста та області з існуючими та потенційними інвестиційними проектами ЄБРР. Це дає надію на формування подальшої стратегії співпраці банку з Україною та безпосередньо з регіоном в частині реалізації інвестиційних проектів.
Закінчити наше дослідження хотілось би словами голови Миколаївської облдержадміністрації Миколи Круглова: «Миколаївська область – це не тільки виробництво зерна і транспортна інфраструктура. Ми маємо великі суднобудівні заводи, а також підприємства-монополісти, які виробляють 100% українського глинозему і газових турбін, а розташована на нашій території атомна електростанція виробляє 10% української електроенергії. До того ж, ми маємо оптимальну систему руху вантажопотоків. Тож, нам є, що запропонувати Європі».
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено