Статті
«Трансформація методичної діяльності на вимогу особливостям розвитку бібліотек Миколаївського регіону»
- Деталі
- Хіти: 3095
Вірьовка Тетяна Миколаївна, завідуюча відділом науково-методичної роботи та інновацій у бібліотечній галузі Миколаївської ОУНБ ім. О. Гмирьова
У Миколаївському регіоні є приклади ефективного вирішення складних питань у бібліотечній справі, зокрема опікується бібліотечною сферою облдержадміністрація, ефективно працюють колегіальні органи – Міжвідомча Рада з питань бібліотечної роботи, колегія управління культури, об’єднана науково-методична рада обласних бібліотек, Рада директорів ЦБС.
Тут діють 508 публічних бібліотек: 3 обласні, 403 сільські, 61 міська, 22 центральні бібліотеки для дорослих, 19 центральних бібліотек для дітей Міністерства культури і туризму України. Усі міські та сільські книгозбірні об’єднано в ЦБС. Стаціонарні бібліотеки знаходяться у 424 населених пунктах. Позастаціонарними формами бібліотечного обслуговування охоплені 256 сіл області.
В області працює 1 019 бібліотечних фахівців, із них 71 % має вищу спеціальну та базову спеціальну освіту, 41 % бібліотекарів мають стаж роботи більше 20 років. Переважна кількість фахівців (86 %) працюють на повну ставку.
З метою вдосконалення діяльності сільських бібліотек регіону, реалізації державної політики у сфері культури на селі, збереження та примноження культурного потенціалу області, створення умов для інформаційної підтримки освіти, професійної діяльності сільського населення розроблена обласна Програма «Сільська бібліотека» на 2010 - 2015 роки, що передбачає поетапну реалізацію поставлених завдань у кожному районі області з врахуванням збалансованих підходів до фінансування.
Для реалізації поставленої стратегії Миколаївській регіон має потужну методичну базу: не одне десятиліття Рада директорів ЦБС забезпечує розвиток бібліотек відповідно до потреб суспільства на основі новітніх досягнень теорії і практики бібліотечної справи. Досить розповсюдженим є проведення виїзних засідань Ради, особливої значущості яким у 2008-2009 рр. надала участь фахівців НПБУ: завідуючої відділом наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи І. О. Цуріної з виступом «Корпоративна культура: ефективна організація, якісне обслуговування» та ученого секретаря Н. І. Розколупи «Посадові та робочі інструкції як документи, що визначають трудову функцію працівників».
Центральні бібліотеки організовують участь провідних фахівців ОУНБ ім. О. Гмирьова у звітних зборах колективів ЦБС, навчальних семінарах-тренінгах з виступами, майстер-класами, практикумами тощо.
На базі тренінг-центру ОУНБ ім. О. Гмирьова за період 2001 - 2009 рр. проведено 15 семінарів-тренінгів для ряду категорій спеціалістів: директорів централізованих бібліотечних систем «Інтернет-центр для читачів публічних бібліотек», «Web - сайт: десять кроків до успіху» для працівників відділів обслуговування - «Моделі розвитку сучасного інформаційного сервісу в бібліотеці» для працівників відділів комплектування та обробки - «Розвиток інформаційно-документальних ресурсів ЦБС на сучасному етапі» для працівників, які відповідають за впровадження новітніх технологій, - «Підвищення рівня комп’ютерної грамотності», «Використання бібліотеками програмного комплексу «ІРБІС», «Корпоративна каталогізація: участь ЦБС області».
Проведено обласний тренінг «Краєзнавча діяльність бібліотеки: традиції та інноваційний пошук»за участю завідуючих сільськими бібліотеками-філіями 6 ЦБС області. Для працівників методичних відділів проведено семінари-тренінги «Методична діяльність бібліотеки сьогодні: напрями, функції, форми роботи» та «Методична діяльність: від теорії до практики” (2008 р.).
Дієвий результат дають виїзні форми проведення заходів на базі кращих бібліотек регіону – засідання Ради директорів, обласні семінари, тренінги, майстер-класи тощо. Крім того, фахівці області отримують від методичних центрів різноманітні інформаційні матеріали регламентуючого, методичного, рекомендаційного характеру. У 2009 р. уперше проведено виїзний семінар-тренінг на базі Жовтневої та Снігурівської централізованих бібліотечних систем для працівників методичних відділів за темою “Методична діяльність: модельна бібліотека – веління часу” та виїзний семінар-тренінг для працівників ряду ЦРБ «Інформаційні системи та технології в бібліотечних закладах» на базі Вознесенської ЦРБ.
У цілому кваліфікацію підвищили близько 400 співробітників центральних та сільських бібліотек-філій, і серед них майже всі категорії бібліотекарів.
Наразі постала потреба: по-перше, проведення моніторингу практичної реалізації рішень колегіальних органів управління, рекомендацій семінарів-тренінгів у ЦБС області, по-друге, визначення організаційних та практичних перспектив методичного керівництва бібліотеками області.
Одним з важливих напрямків методичної діяльності залишається мотивація подальшого розвитку бібліотекарів через конкурси професійної майстерності, які проводяться щорічно. Для участі в конкурсі «Сільська бібліотека: сучасний погляд» (2007 р.). подали матеріали 32 сільські бібліотеки-філії з усіх районних централізованих бібліотечних систем. У конкурсі “Творчий пошук: грані видавничої діяльності” (2008 р.) взяли участь усі 19 районних ЦБС, було надано близько 270 видань за 4 номінаціями: «Буклет (путівник) бібліотеки», «Методичне видання», «Бібліографічне видання», «Видання малої форми». Відзначені дипломами за участь у Регіональному конкурсі на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України за 2008 - 2009 рр. у номінації «Моя мала Батьківщина» роботи таких ЦБС: Казанківської - «Щоб людям весело було: бібліографічний посібник, присвячений життю і творчості П.П. Глазового», Очаківської – «В потомках наше дело отзовется: памятники и памятные места Очаковщины» та Баштанської - «Я – ваш» до 85 - річчя народження О. О. Сизоненка).
У 2008 р. у всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року» у числі 13 учасників було 5 бібліотек Миколаївського регіону: ОУНБ ім. О. Гмирьова, ЦБ ім. Ш. Кобера і В. Хоменка м. Миколаєва, Вознесенська центральна районна бібліотека, ЦБ ім. М. Кропивницького ЦБС для дорослих м. Миколаєва (зайняла 2 - місце) та Бармашівська сільська бібліотека Жовтневої ЦБС (посіла 3 - місце).
У 2009 р. проведено обласний конкурс “Центральна районна бібліотека: сучасна модель, нові пріоритети”, метою якого було стимулювання пошукової та інноваційної діяльності бібліотек області, яка сприяє розвитку і модернізації бібліотечно-інформаційного обслуговування населення. Конкурс проводився серед районних централізованих бібліотечних систем Миколаївської області за двома номінаціями.
У номінації «Кращий проект модельної бібліотеки» визнано переможцями Очаківську та Баштанську центральні районні бібліотеки (центри краєзнавства), Березнегуватську центральну районну бібліотеку (центр популярної літератури). Критеріями для визначення переможців були: освоєння і застосування нових форм і методів обслуговування населення, прогресивних інформаційних технологій; новаторські рішення проблем комплектування бібліотечного фонду; інноваційний підхід до організації і оформлення інформаційного середовища; дослідницька, методична, видавнича, рекламна діяльність; розвиток економічної діяльності та ін.
У номінації «Кращий директор» відзначено директора Жовтневої ЦБС Т. Остафійчук. Основними критеріями оцінки робіт, представлених на огляд-конкурс директором ЦБС стали: розробка і впровадження авторських рішень та ідей; наявність творчих матеріалів; публікації у професійній пресі, громадська активність.
Важливою складовою методичної діяльності є відвідування ЦБС області з метою вдосконалення зворотного професійного зв’язку з бібліотеками. За останні роки кількість виїздів до ЦБС істотно збільшилася. У 2008 р. відвідано 12 ЦБС (30 бібліотек), у т. ч. 18 сільських бібліотек-філій, а у 2009 р. ‑ 22 ЦБС (60 бібліотек), у т. ч. 5 сільських бібліотек-філій. За результатами виїздів складаються довідки, в яких визначаються рекомендації щодо усунення недоліків, терміни виконання та надання інформації за результатами роботи до обласної бібліотеки. Інформація про виконання рекомендацій у подальшому використовується при вторинному виїзді та під час започаткованих співбесід із керівником ЦБС.
Для перевірки практичного втілення на місцях завдань, що вирішують ЦБС області, ОУНБ ім. О. Гмирьова було заплановано та проведено суцільний моніторинг 22 ЦБС області. Його результати дозволили здійснити фактографічний аналіз стану визначення та створення модельних бібліотек в регіоні. Він включав дані щодо кількості бібліотек, режиму роботи для користувачів, проведених ремонтів, наявність комп’ютерної та оргтехніки тощо.
Продовженням цієї професійної акції стало проведення індивідуальних співбесід з керівниками всіх ЦБС за результатами виконання рішень Ради директорів ЦБС Миколаївської області.
Останні декілька років для бібліотек області були періодом активних змін і трансформацій. Так, районні та міські ЦБС з метою забезпечення належного рівня організаційно-правових основ та удосконалення виробничих процесів діяльності ЦБС
- змінили режими роботи закладів;
- удосконалили плани бібліотечного обслуговування, основну документацію на бібліотеки (ЦБС);
- оновили штатні розписи та посадові інструкції;
- створили карти інформаційного обслуговування бібліотек регіону.
На виконання рішень I-го Форуму сільських бібліотекарів було:
- розроблено проекти переоснащення модельних сільських філій та бібліотек (ЦБС) області;
- створено при Миколаївській обласній бібліотечній асоціації ініціативну групу з числа директорів районних ЦБС тощо.
Для підтримання партнерських зв’язків, формування позитивного іміджу бібліотек:
- створено громадські активи при бібліотеках;
- взято участь у регіональних етапах всеукраїнського соціологічного дослідження «Розподіл у регіонах книг, отриманих за Державною програмою розвитку та функціонування української мови на 2004-2010 рр.»;
- проведено в ЦБС рекламну та соціальну акції.
В останні роки керівниками та персоналом ЦБС було здійснено серйозну роботу. Проте залишається ряд питань, які потребують додаткової професійної уваги, серед них ‑ питання, які характерні для всіх бібліотек України та потребують піклування і вирішення на державному рівні.
Також є низка проблем, пов’язаних із суто професійною діяльністю бібліотек, у першу чергу їхніх керівників. Висвітлення даних питань буде покладено в основу подальших науково-методичних ходів, у т. ч. для вищої ланки керівників ЦБС.
З метою вивчення досвіду проведення Форуму, створення модельних бібліотек у 2009 р. ОУНБ ім. О. Гмирьова відвідали директори Вінницької та Кіровоградської ОУНБ та представник управління культури і туризму Кіровоградської облдержадміністрації.
Наступним кроком трансформації методичної діяльності бібліотек Миколаївщини стала ідея організації міжрегіональної Ради директорів ЦБС. Таке засідання було проведено 12‑14 жовтня 2009 р. за темою «Сучасна бібліотека: інноваційне бачення, трансформація діяльності» і стало першим подібним заходом в Україні. Авторитетності заходу надала участь заступника міністра культури та мистецтв та начальника управління установ культури, мистецтв і національної культурної політики Міністерства культури і мистецтв Автономної республіки Крим, заступника начальника управління культури Миколаївської облдержадміністрації, представників Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).
Таким чином бібліотекарі Миколаївщини спрямовують діяльність своїх методичних центрів на запровадження сучасних інноваційних ідей, з тим, щоб їхні заклади відповідали зростаючим вимогам сьогодення, потребам користувачів. Важливим аспектом удосконалення методичної роботи є зважання на фактор особистості: прагнення бібліотечних працівників до удосконалення діяльності, оволодіння сучасними знаннями та навичками, а також сумлінний і творчий підхід до вирішення виробничих проблем.
Опубліковано: Вірьовка, Т. Трансформація методичної діяльності відповідно до потреб користувачів Миколаївської області / Т. Вірьовка // Бібліотечна планета .- 2010 .- №2 .- С. 23-24.
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено