Вулиця Михайла Старицького (колишня вулиця Гречаного)
- Деталі
- Хіти: 16
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогоднішня наша розповідь про вулицю Михайла Старицького (колишня вулиця Гречаного).
Коротка довідка: Михайло Старицький (1839-1904) – письменник, драматург, театральний і культурний діяч. Один з корифеїв українського побутового театру.
Народився в с. Кліщинці Золотоніського повіту на Полтавщині. У 1851-1856 рр. навчався в гімназії в Полтаві, у 1858 р. – вступив до Харківського університету. У 1860 р. переїхав до Києва, де і закінчив у 1865 р. правничий факультет університету Святого Володимира (нині – Київський національний університет імені Тараса Шевченка).
У 1864 р. почав виступати в театральних гуртках. Перші твори були надруковані у 1865 році. У творчій співпраці з М. Лисенком організував «Товариство українських сценічних акторів». В той же час активно збирав народні пісні, написав лібрето до опер Лисенка («Гаркуша», «Чорноморці», «Різдвяна ніч», «Тарас Бульба», «Утоплена»).
У 1883 р. очолив першу національну професійну трупу, більш відому як Театр корифеїв. У 1883-1884 рр. видавав альманах «Рада». У 1885 р. залишив попередню трупу і заснував нову з молодих акторів. Через десять років відійшов від театральної діяльності і віддався літературній творчості. Написав та видав поезії, п’єси «Маруся Богуславка», «Остання ніч», романи «Буря», «Розбійники», повісті «Заклятий скарб», «Облога Буші» та ін.
Помер 27 квітня 1904 р. в Києві. Похований на Байковому кладовищі.
У 2002 р. у Києві було відкрито меморіальний будинок Михайла Старицького, що входить до комплексу музею видатних діячів української культури, та у 2017 р. на фасаді будинку, де мешкала родина Старицьких, встановлено меморіальну дошку на його честь. У 2020 р. було погашено ювілейну поштову марку.
#перейменування #деколонізація #Миколаївщина #топоніми
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА КУЛЬТУРА МИКОЛАЇВЩИНИ
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено