Історія Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки пов’язана з історією краю. Вона була відкрита як Миколаївська громадська бібліотека завдяки зусиллям інтелігенції міста. Понад 200 чоловік заявили про своє бажання стати членами бібліотеки, що зробило можливим її відкриття. Дата затвердження першого статуту бібліотеки – 11 листопада 1881 р. – вважається днем її заснування.
Перших відвідувачів бібліотека прийняла 28 січня 1882 р. Знаковою подією в історії бібліотеки стала передача земельної ділянки на розі вулиць Різдвяної та Спаської (нині вул. Лягіна) для будівництва власного приміщення, закладка якого відбулася 1 травня 1894 р. Значну частину коштів на будівництво бібліотеки пожертвував відставний підполковник О. В. Нужнов. Відкриття та освячення приміщення бібліотеки відбулося 27 грудня 1894 р., в якому вона знаходилась до 1964 р.
У грудні 1920 р. громадська бібліотека була націоналізована, передана в підпорядкування Губнаросвіти та набула статусу Миколаївської центральної, а в 1938 р. – обласної. З того часу вона функціонує як інформаційно-методичний та координаційний центр з питань бібліотекознавства для бібліотек усіх систем і відомств Миколаївської області. Бібліотека працювала і обслуговувала читачів у роки Великої Вітчизняної війни. Згідно із звітами з серпня 1941 р. по 3 березня 1944 р. бібліотекарі обслужили 6361 читача, яким було видано 65158 прим. літератури.
З 1964 р. бібліотека приймає своїх відвідувачів у приміщенні по вул. Московській, 9.
19 травня 1968 р. згідно з постановою Ради Міністрів УРСР бібліотеці присвоєно ім’я поета Олексія Гмирьова.
Протягом свого 130-річного існування бібліотека з невеликої публічної книгозбірні перетворилася на провідну бібліотечну установу регіону, що зберігає найкращі традиції донесення до найширших верств населення здобутків вітчизняної та світової культури та впроваджує новітні послуги й технології для користувачів.
Перед читачами бібліотеки в різні роки виступали письменники В.Сосюра, Ю.Смолич, П.Усенко, О.Гончар, В.Кучер, П.Воронько, П.Загребельний, В.Розов, М.Тихий, Н.Мар, О.Сизоненко, В.Васильєв, М.Божаткін, В. Бойченко, Д.Кремінь та ін.
Size: 1 Images
Created: 21 серпня 2018
Колектив Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова здобув високу оцінку колег з бібліотек України та зарубіжжя.
Бібліотека стала місцем проведення численних професійних заходів міжнародного, всеукраїнського, обласного рівнів.
Фахівці бібліотеки є учасниками Всесвітнього конгресу ІФЛА, міжнародних заходів національних бібліотек, міжнародних фондів та інших інституцій. Наукові статті працівників всебічно висвітлюють діяльність ОУНБ на сторінках професійних збірників та журналів.
У 2001 р. за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи регіону, високий професіоналізм, плідну громадську діяльність колектив бібліотеки нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, в 2006 р. – відзнакою Прем’єр-міністра України. Працівники в різні роки отримували почесні звання «Заслужений працівник культури України», нагороджувалися орденами та медалями, відзнаками Міністерства культури, почесними грамотами Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.
Реєстрація користувачів здійснюється з використанням пластикової картки. Читацький квиток дає право на користування фондом бібліотеки, а також на отримання будь-якої інформації щодо її діяльності.
Відділ відповідає за формування контингенту користувачів бібліотеки, координацію та направлення потоку користувачів до її структурних підрозділів, забезпечення повноти та достовірності статистичного обліку в цілому по бібліотеці та по кожному відділу. Працівники відділу першими зустрічають відвідувачів бібліотеки. Вони проводять бесіди про послуги бібліотеки, знайомлять з правилами роботи, консультують з будь-яких питань, що виникають у користувачів, поповнюють Web-сторінку бібліотеки новими матеріалами, здійснюють рекламу бібліотеки через засоби масової інформації, проводять екскурсії по бібліотеці для різних категорій користувачів та організовують щорічну Декаду першокурсника.
Використовуючи сучасні інформаційні та комп’ютерні технології, відділ проводить маркетингові дослідження, розробляє PR-акції. Встановлює комунікаційні зв’язки з громадськістю для створення позитивного іміджу бібліотеки.
У відділі зберігаються та використовуються в наукових цілях документальні ресурси ХVІІ – поч. ХХ ст. Зібрання видань минулих століть налічує більш ніж 40 тис. творів друку – книг, часописів, газет та ін., найцінніші з яких, що мають історичну, культурну та джерелознавчу цінність, підлягають включенню до Державного реєстру національного культурного надбання.
Фонд дуже різноманітний за змістом та мовним складом, має в собі друковані джерела з усіх галузей знань. Особливо цінними є перші та прижиттєві видання творів визначних українських і зарубіжних художників слова (П.Куліша, Лесі Українки, О.Пушкіна, Е.Золя та ін.); праці відомих діячів науки та культури (М.Карамзіна, М.Ломоносова та ін.); книги видатних типографів минулого (М.Вольфа, А.Маркса, М.Новікова, І.Ситіна та ін.). Значний інтерес викликають видання з дарчими написами авторів та колекції книг з особистих зібрань визначних діячів Миколаївщини ХІХ – поч. ХХ ст. Прикрасою фонду є унікальні зразки сучасного книжкового мистецтва, що дивують гармонійним поєднанням змісту з досконалістю та вишуканістю художнього оформлення.
На основі багатого зібрання документальних джерел співробітники та читачі відділу здійснюють велику пошукову та науково-дослідну роботу. Результати цієї діяльності знаходять відображення у дисертаціях, матеріалах конференцій, публікаціях у пресі та інших наукових здобутках.
Співробітники відділу задовольняють професійні запити працівників культури і мистецтв, а також усіх, хто цікавиться цією тематикою.
Відділ пропонує широкий спектр видань:
- книги з культурології, музичного, образотворчого, театрального мистецтва;
- альбоми репродукцій творів видатних митців та пам’яток мистецтва України і світу;
- нотний фонд (30 000);
- фонотеку (9 000 грамплатівок, 600 компакт-дисків);
- мистецтвознавчі журнали та газети (близько 80 назв);
- добірки сценаріїв масових та театралізованих заходів.
Відвідувачі відділу мають можливість зробити копії звукозаписів, працювати з електронними базами даних, зустрічатися з мистецтвознавцями, музикантами, художниками.
У відділі постійно експонуються виставки творів місцевих митців, популяризується літературна та музична спадщина представників української діаспори.
До послуг користувачів відділ пропонує універсальний книжковий фонд гуманітарного та суспільно-політичного профілю, більше 400 назв періодичних видань. Значним поповненням фонду стали видання, отримані згідно з державною програмою «Українська бібліотечна серія». Більшість користувачів бібліотеки – читачі цього відділу. Викладачі та студенти Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського, Чорноморського державного університету ім. П.Могили, Миколаївської філії Європейського університету та ін. є постійними активними учасниками заходів, що проводить відділ.
Фонди відділу популяризуються на обласних заходах освітянського та культурного напрямків.
На базі відділу створено обласний гендерний центр. Координуючи роботу з управлінням у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації, Центром соціальних служб для молоді, жіночими громадськими організаціями міста, гендерний центр надає інформацію, акумульовану в електронній базі даних, проводить інтерактивні семінари, тренінги, вечори-зустрічі з цікавими людьми, консультує відповідні структурні підрозділи в районах області.
З метою популяризації правової культури серед різних верств населення за підтримки Головного управління юстиції у Миколаївської області на базі відділу створено Університет правових знань. Формат заходів Університету включає уроки права, дискусійні години, обговорення законопроектів, юридичні консультації провідних фахівців права.
У результаті поступового здійснення Програми сприяння Парламенту України ІІ на базі відділу у грудні 2010 р. відкрився Центр доступу громадян до офіційної інформації. Центр пропонує зручне автоматизоване робоче місце, відкритий доступ до офіційних документів, консультації щодо роботи з мережевими ресурсами державних органів влади. Кожний користувач бібліотеки має змогу взяти участь у депутатських годинах, уроках парламентаризму, тренінгах, засіданнях «круглого столу».
У рамках програми «Бібліоміст» відділом реалізується проект «Створимо націю читачів!», основна мета якого – залучення молоді до читання книг художньої літератури. Відділ проводить цикл заходів, акцій, конкурсів з метою збільшення читацької аудиторії міста.
Спеціалізований відділ, що здійснює бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування користувачів: науковців, спеціалістів різних галузей господарства, освіти та культури, студентів вузів та середніх спеціальних навчальних закладів.
Документально-інформаційні ресурси відділу універсального змісту налічують понад 20 000 примірників 44 мовами світу. Це видання з філософії, психології, соціології, економіки, країнознавства, історії, географії, біології, екології, мистецтва, літературознавства та мовознавства, класична та художня література.
Фонд відділу багатомовний, та все ж основна його частина представлена англійською, німецькою, французькою та польською мовами. Серед рідкісних мов – видання акадською, бірманською, караїмською, сірійською, перською, хакаською, мовами гуджараті, дарі, пушту та хінді.
До послуг користувачів відділу – електронні бази даних “Virtual Library”, EBSCO, Gale Virtual Reference Library, Ebrary Public Library, English Language Learner, GreenR, East View (www.ebiblioteka.ru) та Наукова електронна бібліотека eLIBRARY.RU, програмне забезпечення для самостійного вивчення англійської мови Rosetta Stone, доступ до Інтернет за технологією Wi-Fi.
Завдяки співпраці відділу з міжнародними фондами «Відродження», «Сейбр-Світло», Британською Радою в Україні, Гете-Інститутом фонд відділу поповнився всесвітньо відомими виданнями «Encyclopedia Britannica», «Бібліотека Америки», «Бібліотека Тисячоліття», «Енциклопедія Американа», фаховими науковими журналами Кембриджського університету, що бібліотека отримує за проектом безкоштовної передплати.
За сприяння Посольства США в Україні у 2005 р. відкрито інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку».
При відділі працюють клуб перекладачів «Поліглот», Міжнародний Еллінський клуб.
Ресурсна база відділу охоплює питання економіки, менеджменту, природничих, технічних наук тощо. Особливою частиною фонду є видання з питань суднобудування. Багато років вони у повному обсязі надходять до відділу як обов’язковий місцевий примірник. Серед читачів відділу – академіки, інженерно-технічні працівники, викладачі та студенти Національного університету кораблебудування імені адмірала С.О.Макарова, до їхньої уваги – значний фонд патентної документації, що налічує 1,3 млн примірників.
З 1998 р. відділ отримує реферативні наукові журнали Всеросійського інституту наукової і технічної інформації в електронному вигляді.
На базі відділу працює Клуб винахідників, на засіданнях якого збираються науковці, винахідники иа раціоналізатори з метою обговорення актуальних тем та проблем.
Багатий фонд літератури про сучасний вітчизняний та міжнародний прогресивний досвід у сільському господарстві, а також документи з природознавства, географії, екології, питань охорони навколишнього середовища, природокористування, ресурсовикористання, вдосконалення земельних відносин, охорони здоров’я, безпеки життєдіяльності привертають увагу студентства Миколаївського державного аграрного університету, Південнослов’янського інституту Київського славістичного університету, Європейського університету.
Співробітники відділу беруть участь у конференціях вузів та засіданнях екологічних товариств, проводять масові заходи за профілем відділу. Щоквартально відділ видає бібліографічний покажчик «Нові надходження до відділу документів з питань сільського господарства». Оперативно поновлювані фонди та наукові періодичні видання («Бюлетень екологічного стану», «Вісник аграрної науки», «Международный сельскохозяйственный журнал» та ін.) дозволяють інформувати про нові надходження фахівців управління сільського господарства облдержадміністрації, фахівців-екологів, наукових співробітників вузів, працівників агропромислових виробництв та переробних підприємств.
Пропонує користувачам більше 4 000 довідкових та бібліографічних документів, створює довідково-бібліографічний апарат бібліотеки та надає практичну допомогу у його використанні, організовує довідково-бібліографічне обслуговування місцевої громади, бібліографічним інформуванням спеціалістів, готує та випускає бібліографічні посібники, консультує спеціалістів-бібліографів з питань інформаційної культури, займається бібліографічним забезпеченням масової та виставкової діяльності бібліотеки.
Здійснює пошук інформації у традиційних (друкованих) джерелах – літописах, енциклопедіях, довідниках, словниках, календарях, а також за допомогою електронних ресурсів: бази даних «Ліга: Закон», мережі Інтернет; забезпечує віртуальне обслуговування користувачів через Web-cайт бібліотеки.
Працівники відділу тісно співпрацюють з органами місцевого самоврядування. Щомісячно готуються реферативні огляди з питань економіки, фінансів, освіти, сільського господарства, бюджетної та регіональної політики, культури, євроінтеграції України.
-
Випадкове зображення
-
Останнє зображення
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. МОУНБ. Всі права застережено