Відзначаємо Міжнародний день піци!
- Деталі
- Хіти: 91
Друзі, сьогодні відзначаємо Міжнародний день піци!
Піца має давню історію та глибоке коріння, що сягає античних часів Давньої Греції. Згодом в Римі почали готували плоский хліб з оливками, травами й олією. Перські воїни випікали на власних щитах коржі зі спеціями, фініками й сиром. Однак сучасна піца, яку ми знаємо сьогодні, виникла в Неаполі (Італія). Спочатку це була страва для бідних, вулична їжа. Селяни змащували тісто салом або маслом, посипали часником і сиром, пекли й їли у перервах між роботою. Тільки після того, як іспанці привезли помідори з американського континенту, піца була винайдена в сучасній концепції. Вже у 1738 році в Неаполі відкрилася перша піцерія – Antica.
У 1889 році неаполітанський піцайоло Раффаеле Еспозіто створив піцу на честь королеви Маргарити Савойської, використавши помідори, моцарелу та базилік, що символізували кольори італійського прапора. Ця піца отримала назву «Маргарита» і стала однією з найпопулярніших у світі. У 2017 році ЮНЕСКО визнала приготування неаполітанської піци об'єктом нематеріальної спадщини.
В романі Елізабет Ґілберт «Їсти, молитися, кохати» (Львів: Видавництво Старого Лева, 2017), головна героїня відвідує місто Неаполь, щоб на «батьківщині піци» скуштувати «Маргариту». Ось як героїня описує свої враження: «Тонкий, пухкий, міцний, клейкий, смачний, солонуватий піцовий рай. Згори солодкий томатний соус, що аж піниться бульбашками, а потім, коли свіжа буйволяча моцарела розтоплюється, то стає кремової консистенції. Як блискуча кінозірка на вечірці надає кожному, хто поруч, трішки більше гламуру, так один-єдиний листочок базиліку посередині цього шедевра наповнює всю страву запашними чарами…».
Інколи піца – це лише швидкий перекус «на ходу». Як, наприклад, для героїні оповідання Наталі Лапіної «Зустріти Анжелу» із збірки «Львів. Вишні. Дощі» (Харків: Видавництво "КСД", 2018), яка «…саме замовляла піцу біля каси в «Челентано», коли задзвонив телефон і «…співав і співав голосно та довго». То телефонувала її добра знайома (Анжела) повідомити, що її треба неодмінно зустріти на вокзалі у Львові. Отож, героїня «…з’їла завелику для однієї особи піцу…, допила каву і вийшла на вулицю…».
Піца - неймовірно популярна їжа, яка вже давно стала однією з найулюбленіших страв мільйонів людей по всьому світу. В художніх творах піца часто виступає символом дружби та підтримки, адже найкраще смакує в колі друзів. Наприклад, у романі Джона Ґріна «Черепахи аж до низу» (Київ: Видавнича група KM-Букс, 2018): «Роза залишила нам піцу. Ми з Ноа їли разом, граючись в відеогру».
А ще піца може повністю змінити ваше життя. Як? Читайте у романі відомої української письменниці Ірени Карпи «Піца «Гімалаї» (Харків: Видавництво "КСД", 2013). Це історія про дівчину з дивним ім’ям Редька, що безперестанно мріє про мандри, але працює в доставці піци. Проте, якщо чогось дуже хочеш, воно неодмінно тебе знайде. Одна коробка з італійським наїдком стає для дівчини справжньою скринькою Пандори, і тепер вже інстинкт самозбереження жене її від київської піцерії через Ляйпціґ аж до Індії.
Щоб відсвяткувати День піци, не обов'язково їхати до Італії. Приготувати піцу можна в домашніх умовах і насолодитися нею у колі рідних та друзів. А для того, щоб обрати свій рецепт піци, пропонуємо переглянути кулінарні книги з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека:
Піца. Запіканки. Пироги (Харків: Vivat, 2017);
О. А. Альхабаш «Італійська кухня» (Харків: Vivat, 2016);
«Найкращі страви на щодень і на свята: велика книга кулінарних рецептів» (Харків: Vivat, 2018);
Дж. Олівер «Смачні страви за 30 хвилин від Джеймі: кн. рецептів» (Львів: Видавництво Старого Лева, 2016);
Є. Клопотенко «Зваблення їжею: 70 рецептів, які захочеться готувати (Київ: Книголав, 2021).
Запрошуємо до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека почитати ці та інші книги.
#МиколаївськаОУНБ #читатимодно
#читайукраїнською #гастрономічнийкалендар #піца